Групова соціально-психологічна реабілітація допомогла багатьом людям подолати особисті кризи та відновитися. Протягом років роботи в цьому напрямі маємо чимало здобутків: мотивуючих історій та практичних рецептів успіху. Раді ділитися цими результатами.
Наразі групи самодопомоги працюють у Хмельницькій, Київській, Житомирській, Вінницькій, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Полтавській, Волинській, Дніпропетровській громадах.
Від початку 2023 року понад 2000 осіб виявили зацікавленість та бажання пройти первинну психосоціальну реабілітацію і вже почали відвідувати зустрічі груп самодопомоги. Серед них 75% – жінки, 25% – чоловіки, які представляють такі групи:
· Вимушені переселенці – 37%
· Рідні та близькі учасників бойових дій – 56%
· Учасники бойових дій – 7%
У кожної людини, котра прийшла в групу самодопомоги, власна мотивація. Головне – що різним людям із різними проблемами групова соціально-психологічна реабілітація дає змогу відновитися, а коло стає ресурсом і «місцем сили».
Особистою історією з Ресурсним центром ГУРТ поділилася Єлизавета Мельник, яка у свої 20 років уже декілька разів вимушено переїжджала. Уперше їй довелося залишити дім ще у 2014-му. У 2022-му вона переїхала з Луганщини в Полтаву, сюди ж пізніше перебралася її родина. Батьки дівчини мають порушення слуху, тож Єлизавета допомагала їм адаптуватися на новому місці, у тому числі використовуючи той досвід, який набула в ГСД. Наша героїня мріє пов’язати своє життя з творчими соціальними проєктами і бачить у групах великий потенціал для цієї сфери.
Сьогодні перед українським громадянським суспільством стоїть безліч викликів, пов’язаних із наслідками війни. Один з найважливіших – відновлення людей після переживання криз. І це не особисті проблеми окремих індивідів, а питання, над яким ми маємо працювати всі разом, оскільки воно прямо стосується відбудови країни в майбутньому. Адже тільки здорова нація може будувати здорову країну.
Ресурсний центр ГУРТ за підтримки Уряду Швеції та Національного фонду демократії (NED) протягом багатьох років розвиває мережу організацій, які у своїй роботі використовують групову соціально-психологічну реабілітацію. Останні півтора року запит на групи самодопомоги невпинно росте. Особливої уваги і підтримки потребують військові та члени їхніх родин, тож дуже важливий досвід тих організацій, які вже давно працюють з цими людьми. Такою ГО є львівський «Перший жіночий ветеранський простір «РеХаб», який очолює Марія Петришин. Тут надають допомогу ветеранкам і ветеранам та їхнім сім’ям, родинам сьогоднішніх та полеглих захисників України. «РеХаб» є засновником і членом Коаліції ветеранських просторів України, наразі співпрацює більш ніж з 20 ветеранськими просторами по всій країні. Організація базується в комунальному закладі «Будинок воїна», добре відомому містянам.
Війна, яка триває в Україні, впливає на кожного. Ми постійно переживаємо стреси та відчуття загрози життю, адже в нашій державі зараз немає цілком безпечних куточків. Сотні тисяч українців живуть у стані постійної тривоги – за своїх дітей, за близьких на фронті та на окупованих територіях. Багато хто переживає втрати і горює, бо війна забрала те, чим людина жила.
Кожен по-своєму справляється з життєвими випробуваннями. Наша героїня Василина Корсун, переселенка 2014 року, дружина військовослужбовця, який пройшов полон, вірить: її досвід може допомогти людям у схожих життєвих ситуаціях. Жінка не просто прийняла та пережила те, що випало на її долю, а й знайшла в собі сили активно підтримувати інших!
Понад 15 років тому Ресурсний центр ГУРТ почав працювати з такою соціальною технологією, як групи самодопомоги (групова соціально-психологічна реабілітація). У світовій практиці є чимало прикладів позитивних суспільних змін та успішних особистих історій, які стали можливими завдяки цьому інструменту.
Протягом років ми переконувалися, що це ефективний формат соціальної роботи. Учасники груп долають кризи, оговтуються після важких життєвих подій, вчаться протидіяти негативним соціальним явищам. Це особливо важливо для України сьогодні, у час війни. Багато українців переживають кризи й втрати, і саме в таких групах вони можуть знайти підтримку та відновлення.
ГУРТ активно розвиває цей напрям в Україні. Робота ведеться в тісній співпраці з регіональними громадськими організаціями, які працюють з вразливими категоріями населення. Ми хочемо познайомити вас з українськими ГО, які використовують у своїй роботі групову соціально-психологічну реабілітацію.
Одна з них – благодійна організація «Благодійний фонд «Дерево Мого Життя», що працює на Закарпатті – в Ужгороді, Мукачеві та Сваляві. Очолює організацію Любов Михайлюк. Робота команди спрямована на надання психологічної підтримки під час війни тим, хто її потребує.
Команда психологічно-ресурсного, освітньо-культурного проєкту «Дерево Мого Життя» першою на Закарпатті з початку повномасштабного вторгнення почала надавати психологічну допомогу у групах волонтерам, ВПО та місцевим мешканцям.