bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Громадська мистецька формація «МЕТР»: мистецтво заради змін

Як підвищити соціальну та творчу активність молоді? З цим нелегким, на перший погляд, завданням чудово справляються в Рівному, а саме – команда Громадської мистецької формації «МЕТР», про діяльність якої ГУРТу в форматі PRоГОну розповів Павло Осіпов, режисер театру, який діє при організації.

ГУРТ: Павле, кому і коли прийшла в голову ідея зорганізувати громадську організацію «Громадська мистецька формація МЕТР»?
Громадська мистецька формація «МЕТР» зареєстрована в 2004 році. На базі організації діє Молодіжний експериментальний театр Рівного. Експериментальний, тому що кожна наша постановка, творчий проект – це експеримент. Експеримент із виконавцями, формою, змістом.

Активну громадську діяльність Громадська мистецька формація розпочала в 2006 році проведенням Всеукраїнської молодіжної мистецької виставки «Маніфест». Завданням виставки було висловити та донести думку молоді до соціуму через мистецтво, а також надання підтримки та створення умов для розвитку українського мистецтва та молодих художників.

Наш батько - Артем Вишневський, член Асоціації драматургів України. Пєси Артема з'являються як в нашому театрі, так і в багатьох інших. Нині головою організації є Марк Оплачко. На цій посаді він більше, ніж півроку, але йому вдалося вже багато чого зробити. Я в організації майже з самого початку. Деякий час був заступником голови, та вирішив поступитися посадою підростаючому поколінню, і з 2008 року зайнявся режисурою. Нині в нашому театрі аж три режисери. Ця тенденція мене дуже тішить.

ГУРТ: Задля якої світлої мети впроваджує свою діяльність організація?   
Наш МЕТР дає можливість творчій молоді реалізувати свої проекти. І не важливо що це. Важливі бажання творити та, звісно ж, якість виконання. Це може бути літетратура, музика, відео, фото, живопис, театр, інсталяції тощо.

Серед завдань нашої мистецької формації – проведення масових культурно-просвітницьких заходів для молоді, підвищення соціальної та творчої активності молоді, пропагування українського мистецтва, а також розробка та реалізація цільових молодіжних мистецьких програм.

ГУРТ: Які проекти реалізуєте?

Ще донедавна діяла найменша в Україні галерея сучасного предметного мистецтва «Щілина», яка є творінням нашої організації. На разі вона тимчасово закрита. В галереї періодично організовувалися виставки художників, фотографів, скульпторів. «Щілина» співпрацювала з ініціативними творчими людьми та залучала їх до співпраці з іншими митцями.

Щорічно влаштовуємо мистецький фестиваль «Духовка», на якій збирається вся мистецька кухня Рівного і не тільки. Останнім часом до нас зачастив один із найвідоміших сучасних українських авторів Любко Дереш. На Духовку-2012 завітали такі гурти, як «Гапочка» та «Атмасфера».

Спільно з Молодіжною платформою ЯСКРАВО, ми організували молодіжний проект «Співанка», в рамках якого збирається молодь, щоби поспівати або послухати гарних пісень. За встановленими правилами, ми співаємо лише українські пісні: від народних до сучасних.

Також очікують запуску проекти – «Читка» (читання п’єс на глядача, таке широко практикується зараз усюди), відео покази європейських вистав, проект RING.

Звісно, не можна уявити нашу організацію без театру (це і вистави, і закриті тренінги). Ми маємо вже понад 10 власних вистав. Також до нас приходять, щоб вчитися, ми проводимо тренінги. Але я ставлю високу планку як для них, так і для себе. А багато приходять в театр заради забавки, не витримують і йдуть.

ГУРТ: А скільки осіб долучається до діяльності організації?
Основний ідейний кістяк – 7 осіб, а інші підключаються в допомозі по проектах. Загадом команда нараховує близько 20 осіб. Радує те, що до життя організації долучаються нові обличчя, у них більше енергії, нових ідей, вони широко розвивають літературний та музичний напрями організації. Поза як нам, старожилам, завжди в пріоритеті був театр.

ГУРТ: У чому полягає ідея театру?
Ідея нашого театру – голі стіни та відсутність рампи мають наблизити глядача до відчуття театральної реальності та щирості актора. Кожна вистава – свого роду маніфест. Балансування на грані. Велику роль грає імпровізаційна основа театральної реальності. В сенсі відчуття часу та простору «тут і тепер». Ми чесні з нашим глядачем. Чесність, на моє переконання, сьогодні в дефіциті. А ми готові не брехати глядачеві та «бити» його по болючих місцях. Однак, у той же час, ми любимо нашого глядача і робимо це для його ж добра.

Зараз ми працюємо над чотирма новими виставами. І ми не зраджуємо традиції – балансу на грані. Кожна вистава наштовхує глядача задуматися над питаннями, які актори порушують на сцені, і, найголовніше, - зробити висновки. Театр розваг – не наш театр. Звісно, ми даємо можливість відпочити, не перевантажуємо глядача. Однак, у той же час, ми тримаємо глядача в напруженні, з метою усвідомлення певних смислів.

ГУРТ: А хто Ваш глядач?

Переважно, це молодь, тому що старшим глядачам потрібно щось легше. А ми молоді, тому більше відчуваємо пульс ровесників. Хоча часто можна побачити на виставах нашого театру й старше покоління, однак це ті люди, які також живуть театром. Наприклад, викладачі Кафедри театральної режисури Рівненського державного гуманітарного університету. Моєму майстру вже 70, але він залюбки ходить на вистави.

ГУРТ: Де відбувається показ вистав?

Ми маємо власне приміщення, площею 5х10 м. Ми займаємось у підлітковому клубі «Молодіжний центр», його нам надає Управління у справах сім'ї, молоді та спорту.

ГУРТ: Як гадаєш, яким чином мистецтво може впливати на розвиток громади?

Я вважаю, що мистецтво, культура – це рушій розвитку суспільства. Мистецтво повинно показувати альтернативу та напрям, повинно шокувати, змушувати замислитись та надихати на зміни.

Ми помітили, що молодь міста звертається все частіше до мистецтва. Думаємо, що частково це і наша заслуга. Ми прагнемо зробити наше місто не гіршим від всіх інших у плані мистецького та духовного розвитку і віримо, що це нам вдасться.

Публікацію створено в рамках проекту «Рівні можливості для національних меншин та вразливих груп в реалізації культурних прав: багатство у різноманітті», що впроваджується Ресурсним центром ГУРТ за підтримки Європейського Союзу.

Читайте також: «UNIVERSINET»: ігри-уроки в поміч вчителям та батькам

Контакти

  • Павло Осіпов
  • Громадська мистецька формація «МЕТР»
  • http://vk.com/metr_rivne
  • м. Рівне. Вул. Соборна 14а
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 3  - Нi  

Коментарі

Євгенія Кравченко   3700 днів тому   #  

До речі, з театром Метр я познайомилася цьогоріч на фестивалі Республіка. Справили хороше враження. А ще... Метр відкритий до співпраці..))

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.