Freedom House опублікувала вже другий звіт з оцінкою ступеня демократичних свобод в Україні, в якому йде мова про виборчу ситуацію, громадянське суспільство, засоби масової інформації, верховенство права, вибіркові переслідування та корупцію. Звіт із сигналом тривоги «Б’ючи на сполох – раунд 2: на захист демократії в Україні» обговорювали під час зустрічі з президентом Freedom House Девідом Кремером, яка відбулася 5 липня 2012 року в Києві.
«Українські громадяни також долучилися до написання звіту», – зазначив Девід Кремер. Для більш об’єктивного сприйняття реалій українського буття, в цьому році до Ради було включено двох провідних експертів з України – Олександра Сушка, наукового директора Інституту Євроатлантичного співробітництва, та Вікторію Сюмар, виконавчого директора Інституту масової інформації.
На зустрічі Девід Кремер виступив з доповіддю, що містила загальні положення звіту та основні рекомендації, зупиняючись на тому, що на громадянське суспільство здійснюється певний тиск та за нинішнього Президента Україна стала менш демократичною.
Експерти комісії повідомили, що в Україні розповсюджений такий ефект, як “родинізація” (фамілізація) – представники правлячого класу та члени їхніх родин отримують значні переваги та зміцнюють свою владу. Цей момент, на їхнє переконання, вимагає додаткової уваги.
Найжвавіше обговорювалося питання можливих санкцій з боку США. «Застосування санкцій – це лише нагадування українському уряду, що вони рухаються не в тому напрямку», – підкреслив експерт. Україну не сприймають як Росію, чи Білорусь, але вона своїми діями вимагає такого ставлення. За словами Кремера, санкції потрібно сприймати як спосіб виходу з складного становища.
«Сьогодні Україна перебуває далеко не в центрі уваги посадовців Європи та США, які ведуть боротьбу з фінансовою та економічною кризою в своїх власних країнах. Україна зараз радше є «головним болем», аніж можливістю. А Європа не буде терпіти «головного болю», – зауважив пан Кремер. Якщо Україна прагне поваги до себе, то вона сама має вирішити внутрішні проблеми, а санкції – це лише мотивація.
Засоби масової інформації. Експерти схвильовані загальною ситуацією в країні, особливо сферою журналістики, висловлюючи занепокоєння в тому, що журналісти піддаються «самоцензурі». Такі дії підривають довіру до ЗМІ. «Журналістам дуже важливо не бути предметом хабарів, а писати репортажі так, як вони їх відчувають», – наголосив Девід Кремер.
Громадянське суспільство. Громадянське суспільство більш активне та менш пригнічене, і може протидіяти невтішним тенденціям та виступити провідником змін в Україні. Низка нових громадських кампаній та ініціатив,які виникли у другій половині 2011 – першій половині 2012 року показують реальну спроможність українського громадянського суспільства організовувати та впливати. Відповідно до звіту, комісія запропонувала ряд рекомендацій по розбудові громадянського суспільства:
Мовне питання. Хоча звіт не висвітлює мовне питання, проте на зустрічі воно не залишилось осторонь. Д. Кремер вважає, що Україна переживає досить нелегкі часи, і сьогодні питання мови не є пріоритетним: «Це не найважливіше питання для країни. Це питання, що розділяє країну. І воно ніяк не допоможе вирішити питання корупції та економіки».
Довідка: Freedom House (США) – незалежна приватна організація, яка підтримує поширення свободи у світі..
Коментарі
'Експерт Freedom House має рацію про активність громадського суспільства, яке не підтримує влада та протистоїть його ініциативам.
з недр інтернету:
УКРАЇНА
Населення цієї країни становить — 45 млн.
15 млн. - пенсіонери. Для роботи залишається 30 млн., 10 млн. навчаються в школах, ПТУ та ВНЗ, значить для роботи залишається 20 млн., 10 млн. - безробітні, а ще 5 млн. Державні чиновники.
Значить для роботи залишається 5 млн. 1,5 млн. Служать в армії ще 2 млн. - в МВС. І загалом залишається мільйон з половинкою, 800 тисяч знаходяться в лікарні, 699,998 — сидять по тюрмах.