bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Шоста всеукраїнська школа самодопомоги: від теорії до перших результатів

Впродовж 24-26 листопада 2017 року у Києві відбулася третя завершальна сесія Шостої Всеукраїнської школи самодопомоги, організованої Ресурсним центром ГУРТ. Учасники, які вже створили групи самодопомоги, обговорили труднощі у їх проведенні та результати.

Учасники Школи у своїх містах вже самостійно організували й провели декілька груп самодопомоги для вирішення проблем різних соціальних груп: ветеранів АТО та їхніх родин; сімей, які постраждали від конфлікту на сході; батьків, котрі мають труднощі у спілкуванні з дітьми; людей, які потребують правового захисту, та багатьох інших.

На заключній сесії учасники працювали над вдосконаленням своїх проектів і представляли результати своєї роботи.

«Ми проводимо групи самодопомоги серед освітян, молоді та просто мешканців міста, - розповідає Катерина Мединська, керівниця Благодійної Організації «Українські серця», м. Першотравенськ Дніпропетровської області. - Учні старших класів та студенти ПТУ відвідують групи такої тематики: «Булінг», «Мене не чують дома», «Як самореалізуватися і розвиватися у колективі». Є результати в тому, що молодь знайомиться з таким поняттями як: волонтерство, благодійність, милосердя. Спочатку у школах та ПТУ ми проводили анкетування, щоб визначити, які проблеми їх турбують, що їм потрібно. Булінг (цькування, неповага до особистості), непорозуміння між батьками та дітьми – це те, що турбує молодь сьогодні. Саме у відповідь на ці запити ми формували групи. Через групи самодопомоги учні дізнаються, що таке неформальна освіта і самоорганізація. Вони виходять із соціальних мереж і зустрічаються один з одним в колі. В результаті наша молодь та пенсіонери зацікавилися організацією гуртків неформальної совіти. Молодь допомагає старшим освоювати можливості інтернету, натомість пенсіонери збирають молодь в гуртки за інтересами, навчають їх вишивати, діляться досвідом».

В Україні не є поширеною практика звернення за психологічною допомогою, а проблема соціально-психологічної адаптації ветеранів війни важлива як ніколи. В результаті підвищений інтерес до практик самодопомоги виявили представники організацій, які надають допомогу внутрішньо переміщеним особам та ветеранам АТО.

Результати своєї роботи представив Ігор Слюсаренко, ветеран АТО, представник ГО «Київська міська спілка учасників АТО Подільського району», який організував групи самодопомоги для ветеранів конфлікту на сході України: «Лише цього місяця ми провели 5 груп для ветеранів АТО, соціальних працівників, волонтерів. На другу зустріч люди прийшли люди повторно, попри те, що я нікого не запрошував особисто. На наступні групи я вже зробив оголошення у Фейсбуці. Люди приходять, їм пояснюють, що це взагалі і для чого. Воно дивно виглядає, але людям подобається. Потенціал груп в тому, що коли людина висловлюється - їй дається можливість переглянути своє життя. Коли ти проговорюєш проблеми та події свого життя, ти також їх формулюєш чіткіше для себе. Коли ж ти слухаєш інших людей і знаходиш у них ті ж проблеми – розумієш, що ти не один і твої проблеми мають рішення. Обмін колективним досвідом допомагає розібратися у своєму житті краще. Цей механізм, на мою думку, не є швидким. Але плюс цієї технології у тому, що це практика непрофесіоналів. Професіонали не завжди проходили такі ситуації і не завжди розуміють як допомогти».

«Зустрічі ми проводимо у приміщенні спілки ветеранів АТО, а інформацію поширюємо у ФБ-групах для ветеранів АТО. Я взяв за принцип не робити прямих запрошень, - продовжує пан Слюсаренко. - Ми проводимо групи для двох цільових груп: «майданівці» та «атошники». Тому що деякі люди дійсно мають особливі проблеми, їм потрібно висловитися у своєму колі. Я маю на меті ще організувати групи для людей, в яких були проблеми з алкоголем, наркотиками. Але потрібно знайти людину, яка мала досвід цієї проблеми і яка візьме відповідальність за проведення груп».

Групу самодопомоги «Жінки і матері» для дружин учасників АТО презентувала Тетяна Савченко, координаторка Центру допомоги учасникам АТО та їх сім’ям у Донецькій області: «Зустрічі ми проводимо в орендованому приміщенні Центру соціальної підтримки ветеранів АТО та їхніх сімей "Поруч". На сьогоднішній день цей проект закінчився, приміщення потрібно здати. Але для себе з дівчатами ми вирішили, що будемо збиратися у кафе. Раніше працювали в іншому форматі – залучали психолога, але формат груп самодопомоги виявився для нас зручнішим. Ми ділимося чимось і не коментуємо один одного. Це було дуже важко, тому що ми звикли одразу накидувати якісь ідеї. І дуже часто не ті, що ми хочемо почути».

«Спочатку я телефонувала чоловікам та запрошувала їхніх дружин, - розказує пані Савченко. - Десь чоловіки самі говорили жінкам: «Йди, тобі потрібно». Комусь сподобалося. У нас є 6 дівчат, які вже ходять постійно. В перспективі мені б хотілося залучити і чоловіків, адже коли ми починали групи, то вони у них не пішли».

Блог Олександра Старовойтенка, координатора 6-ї Всеукраїнської школи самодопомоги читайте за посиланням.

Користуйтеся онлайн-інструментом «Групи самодопомоги» на порталі ГУРТ, а також замовляйте посібник «Самодопомога» за eл.адресою info@gurt.org.ua.

Контакти

  • Ресурсний центр ГУРТ
  • https://www.gurt.org.ua/
  • info@gurt.org.ua
  • (044) 296 10 52
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 1  - Нi  

Коментарі

Мединська Катерина   933 дні тому   #  

Дякую Ресурсному центру ГУРТ та Олександру Старовойтенко особисто за отриманий досвід та нову методику, котру ми досі використувуємо у нашій роботі. Групи самодопомоги повинні існувати та продовжувати надавати компетентну підтримку її членам по усім регіонам нашої країни як сьогодні так і у майбутньому . Зараз наша діяльність вже поширилася на ОТГ нашого регіону. І у маленьких селах така методика працює як найкраще. Це наразі важливо для самореалізації наших громадян, як особистотей у житті своїх громад. Далі буде))

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.