bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

У Торецьку обговорили проблеми вугільної галузі в умовах війни
19.04.2017

18 квітня 2017 р. у прифронтовому Торецьку правозахисники презентували видання «Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини». 

У вівторок, 18 квітня, у прифронтовому Торецьку правозахисники презентували видання «Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини». Під час презентації спікери – автори та авторки дослідження розповіли про те, який зв’язок є між багаторічною корупцією і війною на Донбасі, та запропонували можливі варіанти виходу із кризової ситуації.

«Шахтарське населення Донбасу за останні 20 років суттєво зубожіло внаслідок непродуманого реформування вугільної галузі та  корупції  у цій сфері. Цим скористалася Російська Федерація, яка скерувала гнів мешканців регіону проти держави як такої, а не проти соціальної і правової несправедливості. Одним з наслідків цього стала війна, яка зробила життя у шахтарських містах ще важчим»

– сказав Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив.

«Щоб припинити маніпуляції Москви свідомістю українців Донбасу, всі ми маємо покласти край корупції у сфері вуглевидобутку та енергетики загалом. Це буде вагома перемога не лише над внутрішнім, але і над зовнішнім ворогом. Про всі ці проблеми, необхідність реформ ми пишемо у  книжці»

– додав громадський активіст.

Дослідники також наголосили на тому, що важливо вжити заходів для боротьби із екологічним забрудненням. Безконтрольне закриття шахт призведе не тільки до підтоплення найближчих територій, а й до серйозних забруднень ґрунтів. Через це значні земельні масиви стануть непридатними для сільськогосподарської діяльності.

«Аби виправити ситуацію, громадськість має вимагати проведення громадських слухань щодо закриття шахт та оприлюднення проектів таких робіт. Місцеві жителі мають бути залучені до контролю над інженерно-технічними роботами під час закриття шахт, вимагати, аби карта підтоплених територій була оприлюднена. Врешті-решт, громадськість може і має вимагати від держави відповідні компенсації, якщо внаслідок непродуманого закриття шахти їхні будинки зазнали пошкоджень»

– зауважив Олег Савицький, експерт з з кліматичної та енергетичної політики Національного екологічного центру України

Серед інших питань, які обговорювали спікери та учасники заходу, особливості становища вугільної галузі на тимчасово окупованих та підконтрольних уряду територіях. Автори зауважили, що зараз працівники шахт, що де-факто підконтрольні незаконним збройним формуванням, не мають можливості захистити свої трудові права. Саме тому шахтарі не отримують своєї зарплатні по кілька місяців, а можливості працевлаштування жінок у шахтарських містах залишаються обмеженими.

«Важливо розробити таку концепцію розвитку шахтарських населених пунктів, яка врахувала б потреби жінок та дівчат, зокрема щодо альтернативних шахтам місць працевлаштування. Така концепція має включати також реалізацію державних і міжнародних проектів на місцевому рівні, а також передбачати перекваліфікацію жінок та дівчат, які працювали на шахтах»

 – зауважила Ганна Янова, дослідниця Східноукраїнського центру громадських ініціатив.

За словами правозахисників, шахтарські мономіста мають перспективи для розвитку. У зарубіжній практиці існують позитивні приклади того, як шахти ставали туристичними об’єктами.

«Так, на базі шахт можна створити індустріальні парки із розвиненою внутрішньою інфраструктурою. Крім того, є приклади, коли закриті шахти ставали музеями. А шахта «Цольферайн» у німецькому місті Рур внесена до переліку об’єктів культурної спадщини ЮНЕСКО. Однак такі реформи мають відбуватися разом із продуманою на рівні держави перекваліфікацією шахтарів – у сферу послуг чи бізнесу»

– зазначила Анастасія Некрасова, дослідниця Східноукраїнського центру громадських ініціатив.

У заході взяло участь кілька десятків представників із числа шахтарів, представників профспілок та їх керівництва, депутати міськради та представники місцевих НУО.

«Все було на позитиві, під час дискусії ми шукали спільний вихід із ситуації, що склалася. Говорили про любов до міста і перспективи його розвитку. Адже із 13 тисяч шахтарів працюють лише 3100, оскільки шахти закривають. Це катастрофа, що зараз із шахт звільняють технічних працівників – через це загрози підтоплення дуже серйозні! Але я рада, що ми із представниками місцевих організацій сидимо за одним столом та можемо будувати діалог»

– зауважила Ольга Руденко, голова ГО «Екологія і соціальний захист.

Звіт підготовано ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» у співпраці з іншими організаціями-членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі». Підготовку та презентацію звіту проведено за підтримки Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні.

 

Матеріал опублікований у рамках спеціального медіа-проекту «Інформація для свідомих дій: почуй голос постраждалих внаслідок конфлікту на сході України», що  впроваджується Ресурсним центром ГУРТ за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. 

Контакти

Коментарі

Іван Ангелін   2505 днів тому   #  

А хто був запрошений на це обговорення ? Ви навіть не запросили представників вугіледобувних об"єднань. ДП "Артемвугілля", зокрема. А нам було б що сказати з порядку денного.

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.