Чинним законодавством декларується відкритість і публічність третього сектору в Україні.
В контексті розмов про таку відкритість, доцільно знову повернутися до питання, котре обговорювалось уже не один раз, з тим, аби прийти до певних висновків.
А саме: чи повинні НУО в обов’язковому порядку оприлюднювати річні звіти та статути? Сьогодні лише найбільші і найвідоміші організації дають можливість громадськості ознайомитись з такою інформацією.
Відкритий доступ до статутів НУО дав би змогу порівняти заявлені напрямки діяльності з фактичною роботою (зокрема, така практика є в Нідерландах).
Річна звітність (фінансова і аналітична складові) показали б, окрім всього, реальну роботу тих організацій, котрі здають «нульові» звіти, але все одно щось роблять. Звісно, такі звіти є в чомусь «рекламними», але діяльність демонструють краще, аніж відсутність інформації.
Щоб не заново винаходити велосипед, цю інформацію спокійно можна було б вносити в Реєстр громадських об’єднань.
Як відомо, в країнах Європи не існує єдиних стандартів звітності НУО, однак організації, що претендують на отримання коду неприбутковості або інших преференцій (включення до громадських рад тощо) звітність таки оприлюднюють.
Питання: якщо ми, представники НУО, зараз намагаємось домогтися, зокрема, прозорості інформації про державні закупівлі, то чи не варто самим продемонструвати таку прозорість, пролобіювавши обов’язковість оприлюднення звітності у своїй сфері?
Такий крок продемонстрував би відкритість третього сектору, став би важливим етапом формування довіри і гарантії законності своєї роботи. В той же час дав би можливість більш реально оцінити частку діючих, а не паперових організацій. Якщо ініціатива йтиме від держави, почнуться розмови про утиски і антидемократичні кроки…
Що скажете?
Коментарі
Загалом, підтримую ідею, вона конструктивна. Звітувати владі я б не хотіла (тому що влада недостатньо прозоро звітує громаді), а от від колег та населення нема чого ховати.
Загалом, підтримую ідею, вона конструктивна. Звітувати владі я б не хотіла (тому що влада недостатньо прозоро звітує громаді), а от від колег та населення нема чого ховати.
У всі часи державу примушував ставати відкритішою саме сектор неурядових організацій. От як зараз в Україні - саме вимоги громадськості та журналістів мають своїм наслідком формування системи публічної звітності у сфері державних закупівель (тендерів). Але для держави досить звітів у податкову та статистику. Громаді ж зведений річний звіт не гарно давати... Тому згоден з Вашою думкою, пані Вікторіє, що саме перед громадою маємо звітувати. Якщо держава - це люди, громада - теж люди, тоді протиріччя немає. Якщо дивитись на державу як на чиновника, котрий десь "зверху" - тоді справді, Ви знову маєте рацію, - "звітувати владі я б не хотіла (тому що влада недостатньо прозоро звітує громаді").