bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

ГО «Кримська діаспора»: у часи кризи треба інвестувати в себе
17.02.2017

Багато наших співгромадян за останні три роки зіштовхнулися зі змінами, про які не доводиться замислюватися в мирний час. Нерідко можна почути міркування про те, чи легко починати нове життя на новому місці, втративши улюблену роботу, звичне хобі, залишивши за багато кілометрів дім і друзів. Ті, хто називає себе «Кримською діаспорою», знають не з чуток, як це – стати вимушено переміщеною особою. Проте ці люди змогли не лише дати раду собі, а й активно допомагають тим, хто опинився в складних життєвих обставинах.

ІСТОРІЯ ЗАСНУВАННЯ

ГО «Кримська діаспора» виникла у 2014 році. Анатолій Засоба, голова правління та лідер організації, згадує, як його сім’я стикнулась із проблемами. Виїжджали напередодні «референдуму», 15 березня 2014 року, дуже терміново і лише з двома валізами. Ніхто не думав, що це надовго. А вже 17 березня з’явилися перші проблеми – заблоковані банківські картки та рахунки. І стало зрозуміло, що не одні вони опинилися у такому становищі. Так і почалася історія «Кримської діаспори». Назва ж організації виникла немов сама по собі: почала фігурувати у розмовах з такими ж переселенцями.

У Севастополі Анатолій був активним громадським діячем. Після переїзду він продовжив цю справу: «Я відразу почав шукати можливості. Перші зустрічі кримських переселенців проходили в напівзакинутій будівлі КМДА. Потім ми перемістилися до Києво-Могилянської академії. Так сформувався перший актив. Ініціатива стала корисною, бо вона допомагала людям. Спочатку в елементарних питаннях: де отримати першу допомогу при переїзді, куди звернутися. А в травні-червні 2014-го пройшов перший всеукраїнський з’їзд переселенців з Криму. Досвід, який ми отримали, став потрібним».

ЕКСКУРС В ІСТОРІЮ

2014-й був для «Кримської діаспори» роком вирішення побутових проблем її членів. Найперше – всім потрібно було зняти житло. У той час популярності набули програми пошуку житла без ріелтора, й «Кримська діаспора» мала змогу допомогти у цьому питанні. Окрім того, завдяки їхнім зусиллям один із київських готелів надав на півроку 20 номерів для кримських переселенців. Потім там жили також переселенці із Донбасу. Таким чином вдалося прилаштувати хоча б на певний час багато сімей.

Другою великою проблемою стало питання з банками, адже люди втратили доступ до своїх коштів. Тут теж неможливо було обійтися без фахових консультацій, аби відстояти своє.

Анатолій Засоба з практики знав, наскільки важливо на цьому етапі правильно побудувати роботу. За програмою обміну досвідом у роботі з переселенцями та біженцями «Open World» він потрапив до США, де зміг побачити, як діють там подібні хаби та організації: «Я зрозумів, що критикувати владу і кричати – мало. Потрібно пропонувати сервіси. Ми починали з нуля. У нас нічого не було. А для роботи треба мати, як мінімум, офіс, стілець, комп’ютер… Тож офіс ми ліпили з того, що було. Від самого початку ми не хотіли сповідувати підхід, що переселенці – це бідні люди, жертви, яким потрібно допомагати. Ми заявили, що ми – громадяни України, самодостатні особистості. Та зараз нам потрібна підтримка з боку всіх – міжнародних донорів, громадських організацій, держави, бізнесу».

Так з’явилися грантодавці, які ризикнули співпрацювати з молодою, нікому не відомою організацією. Ця підтримка була важливою.

ПРО СТРАТЕГІЮ

Після переїзду важко знаходити соціальні зв’язки, орієнтуючись у новому житті. Але в Києві більше можливостей для того, щоб починати нові справи. Важливо було правильно організувати накопичений за короткий термін досвід. Ставало зрозумілим, що волонтерських засад недостатньо. Організація мала стати професійною. Потрібно було набрати штат, перейти до системної роботи.

Для того, щоб організація функціонувала довго й успішно, слід концентруватися на ресурсах. Поняття «волонтерство» міцно увійшло в побут. І часто за цим мається на увазі, що все повинно бути безкоштовним. Але так можна навіть нашкодити – людей мотивує, коли вони вкладають кошти у свій розвиток. Заходи із символічними членськими внесками дають змогу утримувати офіс та організацію, яка залучає більше ресурсів, щоб переселенці могли отримувати ще більше можливостей.

За словами Анатолія Засоби, громадська організація має бути самостійною і стійкою: «Грантові гроші – це, як і в бізнесі, інвестиція, можливість. Це як педаль газу. Але для повноцінної діяльності в тебе має бути автомобіль. Тобто мусить бути організація, структура, ресурси, можливості, ви повинні працювати вже сьогодні».

Діяльність «Кримської діаспори» великою мірою спрямована і на громадські організації та молоді ініціативи. Пройшло вже чотири всеукраїнські форуми, мета яких – давати можливість всім українським ГО та ініціативним групам обмінюватися досвідом, кейсами, історіями успіху, отримувати знання, відкривати можливості. Періодично організація проводить тренінги з фандрайзингу із обміном досвідом та консультаціями.

Анатолій Засоба підкреслює: «Ми – сервісна організація. Нам іноді закидають, що у нас панують бізнес-підходи. Я завжди нагадую, що в перекладі з англійської слово «business» означає «справа». Притому справа як комерційна, так і некомерційна. Ми залишаємося некомерційною організацією, яка робить свою справу. Ми прагнемо рости, розвиватися і приносити більше користі».

ПРО ПРОЕКТИ

IDP HUB

Діяльність організації спрямована на те, аби надавати переселенцям правові та інші необхідні консультації, а головне – навчати дорослих та створювати бізнес-інкубатор, де стартапи можуть отримати фінансову та консультаційну допомогу. У квітні 2015 року виник Центр підтримки переселенців у Києві IDP HUB. Тільки за перший рік своєї роботи в тут побували близько 50 тисяч переселенців.

У часи кризи треба інвестувати в себе – розвиватися. У переселенців настала криза. Для них було важливо кудись іти, рухатися, не стояти на місці, заводити нових друзів. Ірина Сірик, менеджер проектів, окреслює завдання IDP HUB: «Ми вирішили: незалежно від підтримки донорів організація має існувати і допомагати людям із різних областей України. В рамках IDP HUB постійно проводяться тренінги та організовуються курси, де можна отримати якісну освіту».

Тут є курси декількох спрямувань. Ірина зазначає, що великою популярністю зараз користується рукоділля та заходи, пов’язані з дозвіллям – у безкінечній історії вирішення проблем, у тому числі й побутових, людям хочеться знайти щось для душі.  

Користуються попитом курси, пов’язані з ІТ-технологіями, курси дизайну, SMM-практикуми тощо. Після них людина отримує диплом, із яким можна влаштуватися на пристойну роботу. Нині деякі роботодавці навіть відправляють своїх працівників на курси від IDP HUB.

До активностей долучаються представники місцевих громад. Зараз їх 5-10%, але цей відсоток повсякчас збільшується. Віднедавна почали приєднуватися ветерани АТО. Іще одна категорія – сироти, випускники дитбудинків, які приходять, аби освоїти нові спеціальності, наприклад, SMM- чи SEO-фахівця.

Девіз IDP HUB – «Відчуй себе, як удома». І ця назва говорить сама за себе. Долучитися до занять нескладно. Для цього потрібно зайти на сторінку IDP_HUB у мережі Фейсбук – інформація там оновлюється постійно.

Отримання земельних ділянок

Підтримкою переселенців у конституційних правах щодо отримання земельних ділянок займаються Степан Скрипниченко та Руслан Шульга. Проект, який стартував у 2015 році, має велике значення, адже з його допомогою багато сімей-переселенців мають шанс отримати власну ділянку землі. Майже 70 гектарів у селищі Абрамівка на Київщині – і важливий здобуток, і водночас тільки початок, адже кількість переселенців величезна. Тому робота йде над тим, як цю тенденцію продовжити.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kids Hub

Від самого початку заснування «Кримської діаспори» тут велася робота з дітьми. Як розповідає Тетяна Гузик, прес-аташе ГО, з часом виникла необхідність виділити заняття з дітьми в окремий напрям, оскільки він ставав все масштабнішим.

Ініціаторкою і натхненницею цього стала Марина Засоба. Влітку 2016 року стараннями Марини та її однодумців запрацював дитячий табір, який діяв протягом усього літа. А з вересня відкрилася домашня школа, яка нині має окреме приміщення.

Діти-переселенці потребують особливого підходу, і для роботи з ними педагоги повинні мати відповідну підготовку. На жаль, у звичайних школах така підготовка для вчителів не передбачена. На семестр діти отримують завдання відповідно до програми дистанційної освіти, а знання опановують у комфортних для себе умовах. Зараз тут навчають учнів 1-4-х класів. Акцент – на гармонійному розвитку особистості. Красномовним є кредо Kids Hub: «Навчання та розвиток по-домашньому».

Аудіо-подкаст слухайте на ГУРТрадіо

Детальніше про проекти та діяльність громадської організації «Кримська діаспора» можна дізнатися на сайті crimea-diaspora.org

Контакти

Коментарі

Ганна Давиденко   2692 дні тому   #  

Здорово! Слава Богу!

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.