bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Григорій Осовий: «Громадяни можуть відстоювати свої права через профспілки»

В умовах соціально-економічної кризи зростає необхідність співпраці громадян для захисту свої прав. Про те, наскільки ефективно ви можете відстоювати свої трудові права у межах профспілкових організацій, читайте в інтерв’ю з Григорієм Осовим, Головою Федерації професійних спілок України.

- До Федерації професійних спілок України входять тисячі первинних профспілок з усієї країни. Розкажіть, будь ласка, детальніше про структуру Федерації.

- Є два типи профспілкових  організацій. По-перше, Федерація нараховує 43 всеукраїнських профспілок. Вони представлені працівниками практично усіх галузей господарства України. Крім того, до Федерації входять територіальні профспілкові об’єднання усіх адміністративно-територіальних одиниць України. Загальний склад ФПУ - 70 членських організацій.

- Які переваги надає працівнику членство у профспілці?

- У разі виникнення проблем на роботі профспілка роз’яснює працівнику трудові права, гарантовані законами держави та навчає їх захищати. Крім того, профспілка безкоштовно надає кваліфіковану правову допомогу, захищаючи трудові права у судах, порушені внаслідок незаконних дій роботодавця. Наймані працівники повинні відстоювати свої права на законодавчо встановлену норму тривалості робочого часу, гідний рівень оплати праці, безпечні умови роботи та відпочинок. Задля захисту своїх трудових прав та впливу на соціальну політику підприємства працівники й утворюють профспілку.

-  Як утворити профспілку на підприємстві та увійти до складу Федерації професійних спілок України?

- Працівники, які виявили бажання утворити профспілкову організацію на підприємстві, в установі чи організації, формують ініціативну групу з підготовки та проведення установчих зборів (конференції). Ініціативна група проводить попередні переговори з вищим органом спорідненої профспілки щодо можливого приєднання до неї.

Рішення про створення первинної профспілкової організації та приєднання її до всеукраїнської профспілки приймають учасники установчих зборів. Якщо до профорганізації вступають особи, які не були членами профспілки, установчі збори приймають рішення про їхній вступ  профспілки на підставі поданих заяв.

Збори також обирають керівні органи профспілкової організації: профспілковий комітет (в організаціях чисельністю понад 15 осіб) чи профспілкового організатора (в нечисленних організаціях) та ревізійну комісію як контролюючий орган профспілкової організації.

Про прийняте рішення щодо вступу профорганізації до певної профспілки повідомляє вищий виборний орган територіальної організації профспілки (райком, міськком, обком), а де такого немає – центральний виборний орган профспілки (Центральний комітет, Центральна рада тощо). Заяву про прийняття первинної профорганізації виборний   профспілковий орган розглядає протягом місяця та включає її до складу профспілки. Їй видаються копії: такого рішення, Статут профспілки та Cвідоцтво про легалізацію.

До складу Федерації профспілок України можуть бути прийняті профспілки, які мають всеукраїнський статус. Він встановлюється тим профспілкам, у яких наявні організації у більшості адміністративно-територіальних одиниць України або в більшості з тих адміністративно-територіальних одиниць України, де розташовані підприємства, установи, організації певної галузі.

- Близько 10 млн. населення України входить до складу профспілок.  Наскільки ефективним є об’єднання зусиль профспілок в Україні щодо захисту прав працівника?

- У 2012 році Федерація профспілок України ініціювала створення Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок (далі – СПО) на національному рівні. До складу суб’єктів профспілкової сторони, крім ФПУ, увійшли Конфедерація вільних профспілок України, Федерація профспілок транспортників України, Об'єднання всеукраїнських автономних профспілок, Об'єднання всеукраїнських профспілок і профоб'єднань «Єдність».

СПО об'єднань профспілок  уклав  Генеральну угоду на 2016-2017 роки, де чітко визначено стратегію на проведення глибинної реформи оплати праці через механізм переходу від моделі «дешевої робочої сили» до гідної оцінки праці. Це стало поштовхом для урядової ініціативи підняти мінімальну зарплату.

Однак, підвищення зарплати у Держбюджеті на 2017 рік може забезпечити лише ефективний діалог соціальних партнерів: профспілок, урядової сторони і роботодавців.

- Які інструменти використовує профспілка для захисту прав своїх членів?

- Профспілки використовують у своїй роботі усі форми і методи профспілкової роботи. Ми проводимо переговори з роботодавцями чи урядом України, укладаючи з ними колективні договори і угоди.  

Цікаво зазначити, що за даними офіційної статистики МОП,  відбувається зменшення кількості укладених колективних договорів. У 2015 році показник складав лише 69,6 тис., тобто порівняно з 2014 роком відбулося зменшення на 6,4 тис., хоча показник рівня охоплення працівників колективними договорами зріс до 77,3%, або на 1,2 відсоткового пункту, порівняно з аналогічним періодом 2014 року.

Крім того, Федерація профспілок України організовує масові акції протесту. Наприклад,  влітку цього року ми провели 30-тисячну акцію протесту проти драконівських тарифів на житлово-комунальні послуги.

- Що потрібно для того, аби посилити ефективність профспілок?

- Профспілки сильні, якщо об’єднують активних та свідомих членів.  Оскільки вони мають розуміти мету і роль профспілок для суспільства, ми проводимо для них навчальні заходи. Тільки завдяки своїй дисциплінованості  та готовності захищати свої права наймані працівники можуть підвищити ефективність профспілок. 

Контакти

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 3  - Нi  

Коментарі

Дмитро Грішин   1619 днів тому   #  

Брехня, брехня, брехня. Профспілки нічого не роблять на захист своїх членів. Зокрема, це стосується самого Осового, а також Кубраченка і Левченка

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.