bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Кирило Кожемякін та Елеонора Шатківська: «Справжньому дебатеру постійно кортить розвиватися»
20.08.2015

Дебатний рух в Україні з кожним роком набирає помітних обертів в молодіжному середовищі. Про особливості функціонування дебатів нам розповів колишній віце-президент Федерації дебатів України Кирило Кожемякін, а нинішніми актуальними проектами і подіями поділилася секретар Ради ФДУ Елеонора Шатківська.

- Кирило, розкажи, будь ласка, про історію виникнення Федерації Дебатів України. З чого все починалося?

- Все починалося з організації Дебатної Академії, в якій я брав участь разом із колишнім президентом ФДУ Сашком Купрієнком, і в якийсь момент ми зрозуміли, що нам хочеться будувати щось подібне, але своє. Так виникла ФДУ. Нашою метою було побудувати організацію, яка була б зосереджена саме на розбудові дебатів в Україні і на зміні суспільства шляхом дебатів, адже дебати є унікальною можливістю трансформації свідомості молодої людини, оскільки вони привчають думати, аналізувати, не вестися на пропаганду та контрпропаганду, а бути спроможним робити власні висновки. Може, спочатку це була тільки гра, але потім дебати стали інструментом виховання свідомого громадянина.

- Яка чисельність організації була на початку і скільки членів зараз?

- На початку було десь 10-15 активістів – людей, які очолювали дебатний клуб у вишах або інших навчальних закладах, керівники міських відділів ФДУ. А тих, хто грав у дебати, на 2011 рік нараховувалося близько 300 чоловік. Сьогодні ФДУ складається із 40 активістів, а дебатерів вже точно більше тисячі. 

- Дебатні осередки є в усіх областях України?

- На жаль, ні. Ще є білі плями на мапі України. Хтось із активістів йде, й ми не можемо швидко знайти їм заміну, в якихось областях взагалі дебати ніколи не проводилися. Тому розповсюдження ідеї дебатів на сьогодні залишається дуже актуальним. Треба віддати належне новим керівникам ФДУ (в травні 2015 року відбулися перевибори президента та віце-президента Федерації, – авт): якщо моє покоління багато зробило для виникнення дебатних центрів у таких містах, як Дніпропетровськ, Одеса, Харків, Івано-Франківськ, Львів, то нинішні активісти зосереджені на інших населених пунктах, і завдяки цьому центри з'являються у Вінниці, Запоріжжі, Кривому Розі, Київській області.

- Які ролі або посади мають активісти ФДУ?

- Є звичайні дебатери, які просто беруть участь у турнірах. Потім йдуть керівники дебатного клубу, котрі відповідають за розвиток дебатів у конкретному місті або навчальному закладі. Далі можна бути координатором міського відділення. А вже методичні питання (останні тенденції правил ведення дебатів, сертифікація суддів, організація дебатних турнірів) вирішуються методичним відділом Федерації.

- Які теми піднімаються на дебатних турнірах?

- Взагалі дебати можуть проводитися на будь-які теми. Ми можемо обговорювати теми як міжособистісні (дружба, кохання), так і макротеми, як, наприклад, санкції, військові операції проти ІДІЛ (терористична організація «Ісламська держава Іраку і Леванту», – авт.)або філософські аспекти соціальної політики. Мабуть, тому дебати так затягують, адже щоб бути успішним дебатером, потрібно постійно самовдосконалюватися – щось читати, аналізувати, відстежувати новини.  За 15 хвилин до початку раунду ти повинен згадати все, що знаєш стосовно тієї теми, яка тобі випала, оскільки шукати будь-яку інформацію в ці хвилини заборонено.

- Чи торкаються питання дебатів українських реалій?

- Це залежить від рівня турніру. Саме на міських та всеукраїнських турнірах українські питання піднімаються завжди. Цікаво, але ми дуже часто випереджаємо події в країні, обговорюючи проблеми на чемпіонаті. Наприклад, три роки тому у фіналі Чемпіонату України з дебатів було питання, чи варто молодій людині емігрувати з України, оскільки в той рік був пік виїзду молоді з нашої країни. Наступний чемпіонат проводився навесні 2014 року у розпал територіального конфлікту, початку війни та АТО, й головною темою було питання: «У випадку повноцінної війни з Росією молодий українець має йти воювати чи дезертирувати?». І, коли влітку події в Україні набули шокуючого характеру, розпочалися військові операції на Донбасі, ми були шоковані. Останній турнір в 2015 році був на тему євроінтеграції, багато уваги приділяли питанням того, як Європа має реагувати на події в Україні.

- В цілому, якій сфері більше приділяється уваги – політиці, економіці або соціальним питанням?

- Звичайно політиці, але намагаємося все розглядати в комплексі. Оскільки в сучасному глобалізованому світі всі сфери життя пов'язані між собою, тяжко відокремити політику від економіки та від соціальних питань і навпаки.

- Чи отримує ФДУ якусь фінансову допомогу?

- Частіше за все нам допомагають не фінансово, а матеріально – з аудиторіями, місцями проживання. Для нас дуже важливим залишається питання доступу до дебатних турнірів незалежно від доходу людини, адже більшість турнірів мають організаційний внесок, і, на жаль, це є стримуючим фактором для участі багатьох людей.

- Якою повинна бути людина, котра хоче брати участь у дебатах?

- Це людина, якій цікаво розвиватися, якій кортить постійно дізнаватися щось нове. Ця людина не обов'язково повинна любити виступати публічно – частіше всього до нас йдуть ті, хто боїться цього. На моєму власному досвіді є неймовірні випадки, коли людина на першому виступі запинається і труситься, а через півроку виступає просто блискуче. Тобто потенційний дебатер хоче постійно працювати над собою, в нього є жага до знань і він приділяє увагу спілкуванню з людьми. Треба бути готовим дуже багато вчитися. Особисто я граю в дебати близько восьми років і не перестаю розвиватися ні хвилини.

Чи є вікова планка для дебатера?

- Зазвичай ми її не ставимо. Є турніри для школярів, там вік, звісно, враховується. А на студентських турнірах вік не має значення.

- Чим є дебати особисто для тебе?

- Дебати дали мені дуже багато, не вистачить зараз часу все згадати! Починаючи від дитячої мрії політати на літаку і закінчуючи безліччю друзів у багатьох країнах світу. Для мене дебати дуже довго були стилем життя, але сьогодні дебати стали моїм хобі. Зараз, коли у Федерацію прийшли нові дебатери, якими я неймовірно пишаюся, я все рівно у вільний час намагаюся зробити щось корисне – або підтримати фінансово, або своїми навичками та досвідом.

- Елеоноро, розкажи, будь-ласка, які проекти або події готуються в ФДУ?

- На сьогодні ФДУ працює над підготовкою англомовної дебатної школи в Карпатах, що відбудеться наприкінці серпня 2015 року. Це новий захід, проте, сподіваюся, він стане традиційним для нашої організації. Ця школа є першим етапом великого проекту «Англійські дебати в Україні», що отримав підтримку Міністерства молоді та спорту України в 2015 році. Дуже важливим є те, що тренерами цього разу стануть переможці чемпіонату світу з дебатів Давід Бартов'як та Станіслав Стефаняк. Відповідно ми сподіваємося, що ця школа дасть якісно новий рівень підготовки та досвіду для дебатерів України й учасників із інших країн. Це перша школа такого рівня та спрямованості в Україні, тож ми намагаємося підготувати все якнайкраще.

- Які напрямки роботи ФДУ плануються в майбутньому?

- Насамперед це розвиток англійських дебатів в Україні. Проект складатиметься з дебатної школи та серії з трьох міжнародних турнів, що проходитимуть в Києві, Львові та Одесі. Також заплановано проведення традиційного російськомовного міжнародного дебатного турніру в Харкові «Fire» та Чемпіонат України з дебатів – турнір, де зібрані наші найуспішніші команди, оголошуються найскладніші та найцікавіші теми та проходять найсильніші ігри. На ньому панує особлива атмосфера суперництва та конкуренції, яку складно передати словами. Також ми активно займатимемося популяризацією дебатного руху, особливо в тих регіонах, де на сьогодні дебати поки не є достатньо розвиненими, а саме: Чернівецька, Сумська, Чернігівська, Полтавська, Закарпатська, Тернопільська та Житомирська області.

- Як ти почуваєшся після року роботи в ФДУ?

- Зараз мені складно уявити відсутність організації в моєму житті, адже за цей час я не лише отримала досвід гри в дебати та організаційні навички, а й нових людей, які складають для мене особливу цінність. Кожен член Федерації дебатів є унікальною особистістю, в яких я завжди вчуся чомусь новому та які надихають. Для мене важливо бути частиною організації, розвивати її, розуміти, що я можу пропонувати свої ідеї, втілювати в життя проекти. За достатньо невеликий проміжок часу я змогла отримати посаду секретаря ФДУ та стати членом Ради, тобто організація дала мені можливість активно реалізовувати свої вміння та здібності, продемонструвала довіру та віру в мене. Команда, з якою я постійно працюю, – це вмотивовані, успішні люди, тож робота з ними перетворюється на задоволення.  Головне те, що зараз в мене є ще більше сил та бажання для того, аби будувати разом із командою сильну та успішну організацію.

- Чим є дебати особисто для тебе?

- Особисто для мене дебати вже давно перестали бути просто грою, й іноді складно відмежувати те, що дає мені організація, від того, що дають мені окремо дебати. Проте в будь-якому разі це розвиває мене як особистість і інтелектуально, і морально. Дебати вчать багатьом речам: критичному мисленню, толерантності, уважності, ораторському мистецтву, вмінню слухати, вмінню виокремлювати головне та відстоювати свою думку аргументами, а не емоціями. 

 

Контакти

Коментарі

Олександр Малицький   3156 днів тому   #  

Шановні панове!
Миколаївська обласна молодіжна громадська організація "Зелений рух" запрошує Вас до співпраці. Ми маємо непоганий офіс і ще кращу молодь. Готові пристаи на Ваші умови і пропозиції
З повагою, Олександр Малицький, 093-5549446

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.