bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Urban Idea: «Прагнемо створити дієвий інструмент впливу на покращення середовища»

Сучасні українські міста мають сотні проблем: зруйновані дороги, стихійні будівництва, хаотичні МАФи та повне нерозуміння того, звідки починати і що робити. Навіть при наявності генерального плану, місто може розвиватися далеко не так як хочуть його жителі. Коли вони мають власні ідеї, хочуть щось заперечити, додати чи покритикувати, тоді не знають як це зробити і куди йти, щоб їх почули.

Громадське об'єднання "URBAN IDEA" намагається вирішити цю проблему за допомогою проекту "Карта проблем міста". Кожен небайдужий мешканець може визначити проблеми свого міста і вказати на спеціально створеній карті простір, який потребує ремонту чи оновлення - таку ініціативу було запроваджено у Львові. Карта проблем міста дозволить зібрати пропозиції та ідеї, спрямовані на покращення благоустрою. Про ініціативу, у рамках традиційного PRоГОну, ГУРТ розмовляв з Олею Криворучко, співзасновником громадського об’єднання "URBAN IDEA".

ГУРТ: Розкажіть про започаткування ініціативи - як виникла ідея створити Карту проблем Львова та яка її мета?

- Карта проблем створювалася для визначення громадських просторів, які потребують ревіталізації, тобто оновлення і повернення до життя. Під громадськими просторами мається на увазі площі, сквери, вулиці, дворики, будь-які місця, які покинені і занедбані, але мають гарний потенціал. Насамперед йдеться про виявлення їх можливостей. Будь-яка "темна пляма" на карті могла б розвиватись і стати, наприклад, місцем відпочинку.

Ми хотіли, щоб карта була доступною будь-кому і кожен зміг би визначити проблемний простір, а також вказати на його переваги. Таким чином, ми б накопичували не лише інформацію про проблеми, але також збирали б відомості про позитивні сторони цих місць, а також пропозиції щодо їх оновлення.

Насправді це дуже цікаво - з перших вуст почути, що людям не подобається, що вони хочуть змінити і як бачать покращення ситуації, а також, що вони цінують в кожному конкретному місці, навіть якщо воно забуте.  

Нарікати жителям Львова і казати: "я щось би змінив, та незнаю як" - тепер не доречно. Кожен мешканець нашого міста може в будь-який час додати на карту проблем нове місце для ревіталізації, яке він вважає за потрібне.

Так виглядає карта проблем Львова зараз:

ГУРТ: З чого ви розпочали?

- Спочатку ми зробили карту, почали поширювати інформацію про неї у соціальних мережах та ЗМІ. Ми закликали людей висловлювати свою думку щодо проблемних місць. Тоді все і почалося. Зараз понад сто людей працюють над картою і щораз ця цифра збільшується. Вони можуть бути не знайомі між собою і ніколи не бачили один одного, але тим не менше, їхня співпраця ефективна і дієва.
 
ГУРТ: Як залучаєте цих людей - волонтерів?

- Насправді вони самі залучаються до ініціативи. Зараз працюємо над зручністю карти, є потреба в людях з хорошими комп'ютерними навичками, їх і шукаємо.

ГУРТ: Розкажіть про команду, яка працює над картою. Що мотивує цих людей?

- Власне, модераторів у нас троє людей - вони архітектори й урбаністи. Мотивація - створити дієвий інструмент впливу на покращення середовища. Грошей цією справою ми не заробляємо. Всі, хто дописує для карти, працюють також тільки на патріотизмі і бажанні змінити своє місто на краще.

ГУРТ: Як відбувається поповнення проблем міста? Маю на увазі, яка система оформлення карти?

- Спочатку доступ до карти був для всіх вільним. Пізніше виявилося, що деякі мітки зникали, адже будь-хто міг зіпсувати інші дописи, які він вважав недоречними. Тому, ми трохи обмежили доступ: про проблему можна написати у повідомленні нам у фейсбуці на Urban ideas, або надіслати запит на доступ до карти і вже при підтвердженні самому вносити мітки і коментарі. Ми працюємо на довірі і повазі, тому закликаємо не коректувати чужі думки, тільки вносити свої. Наразі все гарно працює і діє така своєрідна зона, як її називають - зона вільного мапування публічних просторів міста.

ГУРТ: Які проблеми міста, на Вашу думку, трапляються найчастіше?

- Дороги, ями, перехрестя, освітлення, велодоріжки - більш побутові речі, також планувальних багато - "тут треба дорогу", "тут не треба", "тут площа занедбана", "тут дворик пропадає". У Львові такі ж проблеми як і в інших містах.

На сьогодні уже відзначили сотні локацій Львова, які заслуговують на нове життя. Серед них є озера, сквери і навіть будинки, які треба ремонтувати або реставрувати. Однак справжнім мейнстрімом стали, безперечно, міські шляхи. Так, львів’яни найчастіше відзначають на проблемній мапі міста аварійні ділянки доріг.

Проблеми міста очима його жителів:

ГУРТ: Завдяки проекту вже вдалось вирішити якісь конкретні проблеми?

- Поки що ми хочемо створити максимально зручну карту. Далі плануємо зробити інструмент для розв'язання проблем. Насправді  міська рада має відповідні ресурси, для того, щоб розв'язувати проблеми мешканців, або хоч би їх спрямовувати у відповідному напрямку для розвитку. Ми можемо допомогти їм в цьому інформативно. Думаю, це вже крок. Єдине, важливо, щоб влада хотіла цю інформацію отримати і звернути на неї увагу.

Окрім цього, карта допоможе знаходити людям своїх однодумців щодо якоїсь проблеми. Вони можуть згуртуватися і, можливо, власними силами вирішити цю проблему, не чекаючи на чиюсь сторонню допомогу.

ГУРТ: Чи плануєте створювати подібні карти у інших містах України?

-  Вже є карта Ужгороду, ми теж туди дописуємо. Створили аналогічну карту і для Києва. Але все тільки починається! 

ГУРТ: Які проекти "URBAN IDEA" ще реалізує?

- Ми організовуємо різні архітектурні конкурси, наприклад Музей Електрифікації у Львові: зібрали гарні архітектурні ідеї щодо нього. Зараз плануємо робити архітектурний воркшоп по одному із занедбаних громадських просторів міста в рамках Майстерні міста, що буде у червні. Там же плануємо робити карту проблем наживо - не через інтернет, а формувати її просто неба в центрі міста.

Робота Олени Дошак, Роберта Митричко

ГУРТ: Як залучаєте  ресурси до організації? 

- Ми працюємо над здобуттям грантів. Але ми ще "молоді", тому тільки беремо розгін. Тим паче, проблемна карта терміну дії не матиме.

ГУРТ: Ваш універсальний рецепт успіху - як вирішити проблеми міста?

- Треба брати і вирішувати. Вирішувати проблеми можуть лише ті, хто щось робить у цьому напрямку.  

У співпраці "URBAN IDEA" і Інститута міста, було організовано воркшоп в рамках "Urban Cafe", яке є майданчиком для зустрічі громади міста, влади та бізнесу задля гармонійного розвитку міста. Коротко про цю ініціативу розповідає Олександра Сладкова, менеджер проектів програми міжнародної діяльності в Інституті міста, а також менеджер проекту Урбан Кафе:

"Ініціатором проекту є Штефан Габі, урбаніст з Німеччини, що працює в Львівській міській раді за підтримки міністерства закордонних справ Німеччини. 

 Урбан Кафе було задумано як серія дискусій, проте зараз проект наберає нових цілей. Ольга Криворучко звернулася до нас з пропозицією проведення серії воркшопів з ревіталізації громадських просторів. Згодом в нас з Штефаном виникла ідея ознайомчого візиту львівських фахівців з містобудування до Ляйпцігу.

У департаменті урбаністики Ляйпціга Штефан пропрацював 20 років, відтак вважає що досвід Ляйпціга, насправді дуже схожого на Львів міста з точки зору містопланування буде дуже корисним.
 
Учасниками спільноти Урбан кафе є здебільшого активні члени громади міста, багато архітекторів, дизайнерів, забудовників, людей, яким не байдужий просторовий функційний та естетичний розвиток міста. Більше про ініціативу можна дізнатись на сайті".
 
Фото з власного архіву Урбан кафе.
 
 

Спілкувалась Ярина Почтаренко

Контакти

  • Урбан-ідея”
  •  https://www.facebook.com/urbaanideas
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 2  - Нi  

Коментарі

Святослав Сурма   3188 днів тому   #  

Дуже цікава ідея!Вона може мати негативну сторону - я сказав про проблему, її позначено на карті і все. Думаю, що дуже важливою складовою буде знаходити однодумців для вирішення поставленої проблеми, пошуку ресурсів для її вирішення, для гуртування молоді для вирішення конкретних проблем території. Такий підхід надихає! До зустрічі у Львові з надією про організацію такої карти у Дрогобичі, Стрию, Рівному, Запоріжжі та Тернополі.

  •   Пiдписатися на новi
Лопатюк Олександр   3188 днів тому   #  

Кому цікаво: по Києву є така карта. Скарги, пропозиції, зауваження (щодо благоустрою, інфраструктурі й цілому ряду питань) приймаються офіційно (КМДА) на сайті https://1551.gov.ua. Їх можна фіксувати на місцевості за допомогою карти, отримати офіційну відповідь й іноді навіть вирішити свою проблему.

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.