bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Фестиваль “Республіка”: перетворюємо депресивні райони міста на музеї мистецтва
25.10.2013

Винести мистецтво поза стiни галерей, музеїв, академiй, на вулицi мiста, перетворивши  депресивні райони  міста на музей соціального  та територіального мистецтва - у цьому полягає ідея антикомерційного  мистецького фестивалю «Республіка»

"Ми не погоджуємося з тим, який формат «культури» нам нав’язується телебаченням і радіо за мовчазною згодою держави. Декомерцiалiзацiя суспiльного мiського простору. Створення мистецьких об’єктів. Менше парканiв, приватних зон, супермаркетів. Бiльше паркiв, мистецьких шкiл, музичних захoдiв. Вулична культура та вуличне виховання не обов’язково мусять нести негативне забарвлення. Якщо вулиці та будівлі сірі та брудні – нічого гарного там не виросте, але якщо вулиці перетворити на картинну галерею, то дитина, що зростає на такій вулиці,виросте зовсім іншою,тому що те, що ти бачиш і є твоє життя", - декларують організатори фестивалю. Уже третій рік поспіль місто Кам’янець-Подільський залишається "місцем паломництва" для поціновувачів мистецтва не тільки з України, але й з ближнього закордону. Музика, поезія, танці, вуличне мистецтва або, як частіше можна почути, «стріт-арт» - незмінні атрибути мистецько – музичного фестивалю «Республіка», який відбувся восени 2013. Цього року участь у фестивалі взяли 20 художників-муралістів із Польщі, Німеччини, Італії, Росії, України та навіть Австралії. Відтак на непривітних досі будівлях та стінах міста з’явилися яскраві малюнки, кожен із яких вражає своєю індивідуальністю, масштабом та оригінальністю. Про майбутнє фестивалю, а також труднощі, із якими зіштовхуються організатори розповів ГУРТу арт-директор проекту Андрій Зоїн.

ГУРТ: Чи плануєте Ви змінити місце проведення фестивалю, коли закінчаться напівзруйновані будинки у Кам`янці-Подільському?

- Перелік їх не закінчиться ніколи. Окрім того, все більше людей звертаються до нас з проханнями розмалювати будинки в яких вони живуть, працюють чи навчаються.

ГУРТ: Чи не створюють перешкоди зі сторони місцевої влади чи мешканців?

- Перед тим, як малювати зображення на будівлі, його необхідно узгоджувати із владою, аби воно не було занадто похмурим чи агресивним, бо на нього будуть дивитися діти. Щодо мешканців, то нещодавно ми розмальовували одну стіну, і вийшли бабусі, яких обурювала наша діяльність на їхній домівці. Проте, коли ми з ними познайомилися і розказали про свою діяльність, вони нас підтримали.

ГУРТ: Як вдається залучати райтерів?

- Деякі самі до нас звертаються і бажають взяти участь. Проте ми шукаємо нових митців в Інтернеті. Це дуже важка робота, бо кожен художник малює у визначеному стилі і наше завдання як організаторів забезпечити баланс різних та цікавих для людей малюнків. Якщо ми бачимо, що жителям міста подобається – запрошуємо таких художників наступного року.ГУРТ: Розкажіть про програму фестивалю

- «Республіка» – це не тільки музика, це – взагалі мистецтво, а також виховання тутешніх мешканців і людей, які приїжджають на фестиваль. Тому, окрім концерту, участь у якому взяли понад 30-ти гуртів з України, Білорусії та Росії («Тартак», С.К.А.Й, «Аддіс Абеба», «Asea Sool», «Louna», «Ляпис Трубецкой» та ін.), відбувся парад вишиванок, тривали вечори поезії. Традиційною стала й екоакція в рамках кампанії «Зроби Україну чистою». Волонтери прибирали каньйон річки Смотрич, щоб не тільки показати приклад всім іншим, але й нагадати не залишати після себе сміття. Екологічній тематиці присвятили свою роботу і арт-команда художників із Одеси «М-97 А.К.А Матроскін»: на малюнку зображено жіноче око, яке відображає сміття навколишнього середовища. Впевнений, це змусить відвідувачів задуматись про своє ставлення до навколишнього середовища.

Ще одним виховним соціальним елементом програми фестивалю стали лекції від Тамари Злобіної про українське феміністичне мистецтво та «Кампанії А 21» на тему торгівлі людьми. Цей рух за відміну рабства популярний за кордоном, але в Україні «Кампанія А 21» - це єдина організація, яка займається цією пропагандою. Тим часом статистика вражає - Україна наразі є однією з найбільших країн - постачальників людського товару як до Європи, так і до усього світу. Ось такою була «РЕСПУБЛІКА - 2013». Сподіваємось, що вона завітає і до інших містечок України.

Малюнки на будинках міста можна побачити за такими адресами:

Vexta (Австралія) – вулиця Лермонтова, 2 (дотичні вулиці Крип’якевича, поруч – вулиця Драй-Хмари)
«Добрые люди» (Донецьк) - вулиця Лермонтова, 2
DXTR (Німеччина) - вулиця Червоноармійська, 24 (за кінотеатром «Юність»)
Юлия Волчкова (Росія) - вулиця Червоноармійська, 48
М-97 А.К.А. Матроскин (Одеса) - вулиця Соборна, 27
Kу-2 (Харків) - вулиця Гагаріна, 46
Коробков (Харків) – «Gala готель», вулиця Лесі Українки, 84
Дарина Момот (Харків) - Данила Галицького, 1 (2 об’єкти в одному дворі)
Вакцинация (Херсон) – турбаза «Поділля», вулиця Лесі Українки, 122
Пастушак (Хотин) - Драгоманова, 12 (школа №9)
Джем (спільний малюнок)- Старе місто ХВМ
CactuseMaria (Італія) – Данила Галицького, 3
Уляна Нешева (Київ) – Данила Галицького, 2


Спілкувалася: Катерина Брошняк
Редагування: Марії Чубатої
Фото: фестиваль "Республіка"


Публікацію створено в рамках проекту «Рівні можливості для національних меншин та вразливих груп в реалізації культурних прав: багатство у різноманітті», що впроваджується Ресурсним центром ГУРТ за підтримки Європейського Союзу.

Контакти

  • http://respublicafest.com/
  •  http://vk.com/respublicafest

Коментарі

Михайло Шмігельський    3893 дні тому   #  

класна ідея. місто мені здається стає кращим. людям приємніше жити поруч з мистецтвом )

  •   Пiдписатися на новi
Брошняк Катерина   3892 дні тому   #  

Я щиро сподіваюся на розширення кордонів Республіки, аби сірих хрущьовок ставало все менше, а людей на вулицях з привітними посмішками все більше =-)

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.