МІСЦЕ РЕАЛІЗАЦІЇ: м. Моршин, Львівська область
ІМ’Я ТА КОНТАКТИ АВТОРА: Шмілик Олег, [email protected], 050 550 85 08
ЯКУ ПРОБЛЕМУ ВИРІШУВАЛИ: Тема енергоощадності щораз більше набуває актуальності в Україні. Державна політика загалом та урядові програми, направлені на зменшення енерговитрат, наразі, не в силі кардинально змінити ситуацію на краще. До справи беруться і громадські організації, які в співпраці з органами місцевого самоврядування за підтримки різних фондів та міжнародних програм, намагаються робити перші кроки на місцевому рівні.
Прикладом того як можуть співпрацювати різні структури на місцевому рівні та які при цьому виникають труднощі, є проект «Енергоощадна ініціатива громади Стрийщини», який втілювався у місті Моршині (Львівщина) від 8 грудня 2009 року по 06 жовтня 2010 року.
ОПИС: Отже, в грудні 2009 року розпочалось втілення проекту «Енергоощадна ініціатива громади Стрийщини». Слід зазначити, що загальний бюджет проекту становив 311 тис. грн., з яких майже половину мало бути профінансовано з місцевого бюджету Моршина з незначним доповненням інших партнерських структур, а іншу частину гарантував Фонд Східна Європа за рахунок коштів, наданих Фондом Євразія, Агентством США з Міжнародного Розвитку (USAID), Посольством Фінляндії в Україні та компанією "Теленор". Проте, ряд бюрократичних та інших перешкод, які закладені в нашому законодавстві, не дозволили в повній мірі профінансувати всі компоненти, передбачені проектом, що відповідно привело до невиконання окремих дуже важливих складових цього пілотного проекту.
З того, що було зроблено, успішне завершення мали проведені заходи щодо популяризації теми енергозбереження та вивчення можливостей використання нетрадиційних відновлювальних джерел енергії, зокрема, сонячної та вітрової енергії. З цією метою було передбачено встановлення на території місцевої школи вітрової міні електростанції потужністю в 2 кВт, а також сонячного колектора для приготування гарячої води, до 300 літрів у добу, в дитячому садочку.
Монтаж сонячного колектора успішно проведено під завершення проекту, а от вітряк, який крім економічного ефекту повинен був ще й послужити своєрідною атракцією на курорті та майданчиком для вивчення практичного використання вітрової енергії в цьому регіоні, на жаль не вдалося встановити.
Далі, хотілося б поділитися з успіхами проекту:
Невдачами:
Одним словом досвід стриян та моршинців не лише підтвердив вірність ідей щодо енергоощадних заходів, він також поставив ряд нових запитань на які потрібно спільно шукати відповіді. А деякі, апробовані в рамках втілення проекту, успішні практики є відкритими і доступними для всіх зацікавлених. Додаткову інформацію про Проект "Енергоощадна ініціатива громади Стрийщини" можна отримати в мережі Інтернет.
КОМЕНТАР/ВІДГУК УЧАСНИКІВ АКЦІЇ:
Руслан Ільницький (Моршинський міський голова): "Сонячний колектор дозволить економити природній газ . Моршинська міська рада отримала фахівця з енергоменеджменту, який буде, в подальшому організовувати роботу з енергозбереження, для міста-курорту Моршин популяризація ідеї енергоощадності є одним з кроків до чистої екології, що не маловажно для відпочиваючих. До того ж для Моршина з’явилася нагода, на базі пілотного майданчика з сонячним колектором популяризувати використання відновлювальних джерел енергії."
РЕКОМЕНДАЦІЇ: