bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз


+ Пiдписатися

Декілька лаконічних відповідей на типові запитання про ґендер   

- Чому ґендер- це важливо?
Стать людини – одна з найважливіших характеристик індивіда, яка значною мірою визначає його соціальну, культурну і когнітивну орієнтацію у світі.

-Чому законослухняні громадяни повинні сприяти ґендерній рівності?
Бо Верховною Радою України 8 вересня 2005 року прийнято Закон “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”. А 27 грудня 2006 року Уряд прийняв постанову “Про затвердження Державної програми з утвердження ної рівності в українському суспільстві на період до 2010 року” (незабаром буде утверджено нову програму до 2016-го. 10 вересня 2009 року підписано наказ міністерства освіти і науки України “Про впровадження принципів ґендерної рівності в освіту”…

-Чому ґендер –це не стать?
Поняття «ґендер» було обґрунтоване американським психоаналітиком Р. Столлером у праці “Стать і ґендер”. Концепція дослідника будувалася на розділенні “біологічного” і “культурного”. Вивчення статі (англ. – sex) Р. Столлер вважав завданням біології і фізіології, а аналіз ґендеру (англ. – gender) розглядав як галузь досліджень психологів, соціологів, культурологів і т.д.

- Чому ми вживаємо це іншомовне слово?
Виділяється кілька значень слова “gender”. По-перше, це лексико-граматична категорія, що використовується у багатьох мовах для класифікації іменників (жіночого, чоловічого та середнього роду); по-друге, класифікація за статтю; стать. Також “ґендер” вказує належність до класу, групи, категорії, що відповідає одному зі значень слова “рід”. Доцільність залучення саме терміна “ґендер” зумовлена відсутністю зайвих, невідповідних змістові відтінків значення, що постають при використанні слів “стать”, “рід”. До того ж такі спільнокореневі слова ґендеру, як ген, генезис, генотип, давно вже стали звичними, отож ґендер не таке вже й чуже слово для нашої мови.

- Чому ґендер – це не фемінізм?
Перехід від феміністичних практик до власне ґендерних досліджень проявляється у зміщенні акцентів: від аналізу жіночого фактора і констатації чоловічого домінування до аналізу формування і функціонування ґендерних моделей, ієрархій, символів у різноманітних процесах. Дистанціюючись від біологічної диференціації чоловіка та жінки, ґендер сходить до дискурсивних ефектів і базується не на протиставленні чоловічого і жіночого, а на відмінності, інакшості.

- Чому ґендерні підходи органічні для нашої культури?
Питань, що нині можуть бути означені як ґендерні, демонструючи прагнення до рівності і гармонії, торкались у своїх працях Бердяєв, Кониський, Прокопович, Сковорода, Сухомлинський, Юркевич тощо. Наприклад, міркуючи про закон Божий, Г. Сковорода висновує: “А що є цей закон, коли не панівна природа… Ця-бо мати й батько відповідає Мойсею, що їй імені нема… І недаремно елліни до обох статей прикладали це слово теос. І не без толку у деяких християн дають ім’я чоловікові з чоловічим ще й жіноче, наприклад: Юзеф-Марія. Сюди-бо дивиться гостре Павлове слово: “Нема чоловічої статі, ані жіночої, бо всі ви один у Христі Ісусі”.

- Чому Україна має етнічні ґендерні особливості?
Слов’янський світ через його розташування на межі східної (фемінної) і західної (маскулінної) культур специфічно поєднує їх риси. Особливе географічне розташування України в осерді слов’янства, а також на межі православ’я і католицизму, зумовлює ще більше можливостей для діалектики фемінного і маскулінного. Підтвердження такої «подвійності» знаходимо у працях Грушевського, Кульчицького, Хамітова, Чижевського тощо.

- Чому Україна має впроваджувати ґендерну політику, у тому числі, щодо представницва жінок у вищих органах влади?
Тому що, як держава-засновниця ООН Україна взяла на себе зобов’язання по досягненню ґендерного балансу. Він відображує процес утвердження в Україні соціальних, економічних та політичних стандартів. Задля забезпечення реальної ґендерної рівності в Україні, визначено такі основні завдання: забезпечити ґендерне співвідношення на рівні не менше 30 до 70% тієї чи іншої статі у представницьких органах влади та на вищих щаблях виконавчої влади; скоротити наполовину розрив у доходах жінок і чоловіків. Детальніше ось тут: http://ukraine2015.org.ua/goals/gender

- Чому досягнення ґендерного балансу важливе для ОГС?
Тому що Ґендерний баланс - це індикатор демократичності і дотримання основних громадянських свобод.

Коментарі

Сергій Чумак   4733 дні тому   #  

Пані Юліє, не берусь оцінювати наскільки східна культура фемінна, а західна маскулінна (по досвіду служби в армії - все навпаки), але чому в останніх строчках на першу позицію ставиться гендер у представницьких органах влади та на вищих щаблях виконавчої влади? Може, більш актуально подумати про гендер на освітянській ниві? Чому вважається, що мужчини гірші педагоги?

  •   Пiдписатися на новi
Роман Рєзнік   4729 днів тому   #  

Дуже гарна наукова стаття. Хотів сказати такий факт, що представництво прекрасної статі в міських та обласних органах влади є на мою думку більш менш з ґендерним підходом. Натомість на найвищому рівні цифри суттєво розходяться. Але на мою думку в органах влади потрібно перш за все звертати увагу на професійні вміння, а потім на ґендерний баланс!!!

  •   Пiдписатися на новi
Юлія Гончар   4726 днів тому   #  

Пане, Сергію, справді, питання гендеру в освіті - дуже важливе. На жаль, допис і так вийшов за великий, тому, звісно, все охопити не вдалося. Але те, що виховання, починаючи із дошкільного, переважно "жіноче" призводить до перекосів у вихованні. З іншого боку, поодинокі чоловіки у системі освіти мають більші можливості для кар'єрного зростання. Та головне, як на мене, що гендерні стереотипи і обмеження не повинні заважати розвитку дітей.

  •   Пiдписатися на новi
Юлія Гончар   4726 днів тому   #  

Коли йдеться про перевагу фемінного і маскулінного у культурах, то мається на увазі перевага раціонального принципу у ментальних установках на Заход і душевного - на Сході. Звичайно, коли порівнювати реальний стан захисту прав жінок, то це вже інші практики. Що свідчить про те, що якісь культурні посилання завжди реалізовуються кращим чином. І про це потрібно пам'ятати тим, хто відкидає гендер, як ніби-то непритаманний нашій культурі.

  •   Пiдписатися на новi
Юлія Гончар   4726 днів тому   #  

Ось цікавий матеріал: "Підходи до розуміння гендера в школі" на сайті гендерного музею http://gender.at.ua/load/1-1-0-132
Там, до речі, і багато інших цікавих, почасти, унікальних матеріалів))

  •   Пiдписатися на новi
Юлія Гончар   4726 днів тому   #  

Дякую, пане Романе! Цілком погоджуюсь із Вами про відмінність у співвідношеннях на місцевому і державному рівнях.
Однак, як доводять сучасні дослідження, жінки і чоловіки - різні, вони по-різному бачать світ, помічають проблеми і вирішують їх. Тому задля максимально ефективного управління принцип: аби "людина була хороша" - не підходить.

  •   Пiдписатися на новi
Марія Дмитрієва   4486 днів тому   #  

Шановна пані Юліє,
ваше розуміння гендеру нічим принципово не відрізняється від статево-рольового підходу.
оцей ваш текст -- що недочув, то збрехав. ну, власне, крім посилання на Цілі тисячоліття -- яке не працює.
перш ніж писати на гендерні теми, було б незле хоча б зрозуміти, що це таке.

  •   Пiдписатися на новi
Сергій Сухобойченко   4485 днів тому   #  

вибачаюсь за уточнення, зрозуміти всім, хто писав про Цілі тисячоліття, бо вони не працюють?

  •   Пiдписатися на новi
Марія Дмитрієва   4485 днів тому   #  

посилання в тексті не працює.

  •   Пiдписатися на новi
Юлія Гончар   4483 дні тому   #  

Пані Маріє, дякую за увагу і коментарі. Дуже цікаво дізнатися Вашу думку про гендер?

  •   Пiдписатися на новi
Юлія Гончар   4483 дні тому   #  

Посилання на Цілі розвитку тисячоліттяна сайті ПРООН http://www.undp.org.ua/ua/millennium-development-goals

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новi


Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.