•  

+ Пiдписатися

БЛОҐЕР vs СБУ: хто винен і що робити?   

“Сенсаційну новину” вперше прочитав учора вночі на Хабрі, вже сьогодні ЖЖ-шна френд-стрічка “гуділа” - тема “наїзду”, безумовно, стала “топовою”.
Найбільш повний, на даний момент, опис ситуації та висновки з неї пропонує журналістка і, на мою думку, найкраща українська блогерка Олена Білозерська. Пані Олену читаю давно, підстав підозрювати її в “джинсі” ніколи не було і зараз немає.
Отже, цитую:

“Друзі, ви добре знаєте, що я завжди намагаюся захищати невинних або не дуже винних людей від великого чи не дуже свавілля з боку влади.
Так ось, сьогодні я цього робити не буду.
Йдеться про подію дня - виклик до СБУ блогера і письменника Олега Шинкаренка.
Коротко, якщо хтось ще не чув: людину викликали до СБУ і ”відпустили після письмового свідчення, що я більше не буду у різкій формі критикувати владу у своєму ЖЖ“.
З того, що він написав у своєму блозі, не зовсім зрозуміла суть претензій СБУ-шників. Що таке ”критика влади у різкій формі“? Може, це ”наша влада нікуди не годиться“?
Переглянувши блог пана Олега і не знайшовши серед кількох останніх постів типових блогерських радикалізмів типу ”мочіть уродів“, я вирішила, що десь так воно і є.

Однак, інтерв’ю з Олегом Шинкаренком і коментар прес-секретаря СБУ на ”Телекритиці“ та кеш Яндекса прояснили ситуацію.

Блогер запостив фотку із серії ”Янукович і вінок“ і написав дослівно таке: ”Яке тупе та гидотне рило!
От цікаво, є хоч один справжній український радікальний націоналіст, що міг би вбити Януковича? Думаю, що це не дуже небезпечно - після зміни влади він обов'язково отримає звання Героя України.
Хоча, звичайно, одним Януковичем тут не обмежитись - треба вбивати також Ганну Герман і ще десь біля 50 вищих посадовців з Партії регіонів“.

При цьому у своєму блозі, навмисно чи ні, він створив таке враження, що ”пресують“ його за пост про вінок, а не за заклики до вбивства, які заборонені законом. І вже народ в Інеті обурюється, вже пропонують робити флешмоби з тим вінком і відповідними ”убивчими“ тегами.

По-перше, перепрошую за мою французьку, нєфіг балаболити. Вбивство - річ серйозна.
По-друге, блогер зробив велике зло: дав СБУ-шникам підстави втрутитися у блогосферу. Мине трохи часу, і за що ”пресанули“ саме цього блогера, забудеться. Але створено прецедент: блогера тягали на допити за те, що він написав у своєму блозі. Наступних можуть спробувати тягати за ”влада нікуди не годиться“.
Також не зрозуміло, що саме пан Олег пообіцяв СБУшникам у своїй розписці - не закликати публічно до убивства високопосадовців чи ”не критикувати владу у різкій формі“. У своєму ЖЖ і в інтерв’ю на ”Телекритиці“ він каже про це по-різному, а це дуже важливо.

На свій захист Шинкаренко каже, що блог - це особистий щоденник, який він ніяк не популяризував, - отже, мав право писати у ньому що завгодно.
На жаль, друзі, це не так.
Блог, навіть якщо він нерозкручений і з дуже особистим змістом - це НЕ особистий щоденник.
Припустимо, ви тримаєте у себе вдома прапор зі свастикою (зрозуміло, тільки тому, що він потрібен вам для історичної реконструкції :). Нічого вам за це не буде. А тепер припустимо, що той самий прапор ви
вивісили на балконі (звичайно, тільки для того, щоб він просох після прання :) Матимете неприємності з законом.

Панове блогери, зрозумійте дві прості речі.
Перше: Інтернет та соціальні мережі розвиваються так швидко, що законодавство за ними не встигає. В результаті - цікава ситуація: блогер має можливості власника ЗМІ, але права автора особистого щоденника.
І оскільки прав журналістів і власників ЗМІ ми не маємо (хіба що паралельно працюємо десь як журналісти), нам дуже невигідно нести відповідальність на рівні з власниками ЗМІ.

Друге: СБУшники, як і більшість інших людей, не хочуть надто багато працювати. І якщо ви напишете, що когось слід ”дваркувати влендишним способом“ (с), слідчому доведеться добряче попрацювати, щоб довести, що це не означає ”обрати на другий термін“. Тим більше, якщо ви напишете, що дваркувати влендишним способом слід не когось конкретного, а невказаного викрадача головних уборів.
Повірте, усі зрозуміють, кого саме ви критикуєте. Але до чого причепитися, не буде.

З вищевказаної причини СБУшники, у яких є завдання і яким треба відзвітувати за його виконання, зазвичай реагують на конкретні слова - ”убити“, ”теракт“ тощо. Не так давно вони закрили сайт ”Чорного комітету“ за фразу ”теракт у свідомості“, після якої ще й стояв смайлік, а їхні російські колеги ніяк не дадуть спокою блогеру і автору текстів пісень у стилі реп Володимиру Волкову за назву книги і ЖЖ ”Радикальний погляд“. (Наступний мій пост буде про нього, бо там таки дійсно проблема і дзвіночок для всіх нас).

І по барабану, що справжній терорист ніколи не назве теракт терактом. Колись давно я листувалася через Інет з людиною, у якої за кордоном не було кириличної розкладки клавіатури, і він писав мені по-українськи, але латинкою. І якийсь там пильний англомовний робот вирізав і замінив зірочками слово ”друг“, бо для нього це ”драг“ - наркотики :) Хоча, знов-таки, жоден наркоман чи наркоторговець не вживе слова ”наркотики“, коли є так багато інших гарних слів: план, драп, дурь, ганжибас, кокс, кислота, вінт, ширка і т.д. :)

Не можна підставлятись, не можна давати владі можливість пресувати нас, маючи на це законні підстави. Якщо пресуватимуть - хай роблять це по бєспрєдєлу, ні за що - тоді ми гвалт на цілий світ здіймемо. А зараз доступний усім кеш Яндекса не дає можливості звинувачувати у чомусь СБУшників. Де-юре вони мають рацію.

Коротше, панове, не вживайте певних ключових слів, не підставляйте себе та інших, і буде вам щастя.”

Кінець цитати.

Напевне, ГУРТ об'єднує найбільш соціально активних людей нашої країни, тому передбачаю що багато з нас “втягнулися” б або “втягнуться” в активне обговорення та різні заходи, спричинені описаними вище подіями.

Сподіваюсь, цей пост дасть більш широку картину подій і можливість на її ґрунті сформувати власну думку, позицію та стратегію поведінки.

Що ви про все це думаєте?
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

Богдан Маслич   3423 дні тому   #  

Михайло, дякую за цей пост! Справді важливо завзято розбудовуючи громадянське суспільство пам'ятати про техніку безпеки на будівництві :)

  •   Пiдписатися на новi
Лілія Дмитренко   3422 дні тому   #  

Думаємо, що цей Ваш пост врятує багатьох розбудовників від цеглини по голові.

  •   Пiдписатися на новi
Анна Чайковська   3422 дні тому   #  

Дякую за можливість ознайомитися з ситуацією. Користі для блогерів мало. Створено прецедент, а це серьйозно.

  •   Пiдписатися на новi
Тимчук Тарас    3422 дні тому   #  

Блогер підняв відвідуваність свого блогу в десятки разів і став більш відомим. Плюсів для нього значно більше, ніж мінусів :). Але те, що він створив прецедент, то факт. Мені здається, що до блогера Миколи Сухомлина з Харкова, який розсилає у фейсбуці і твіттері веселі колажі і відеоролики на сучасних політиків, мали б значно раніше прийти хлопці і поспілкуватись :)

  •   Пiдписатися на новi
Михайло Ізюмський   3421 день тому   #  

я Миколу Сухомлина читаю в ЖЖ
http://mediaexperts.livejournal.com/
але він там до вбивст не закликає

  •   Пiдписатися на новi
Михайло Ізюмський   3414 днів тому   #  

продовження теми:
президент Янукович запросив на зустріч українських блогерів, відреагувавши на скандал з Шинкаренком та СБУ.
блогосферою пішов віршик:

любі блогери, із вами я согласний,

шо чучуть собі прогнало сбу

і шо етот шинкаренко не опасний,

і шо видіть не хотів мене в гробу

я довольний дуже службою безпеки,

но отут случився явний перегиб

замість того шоби дьоргать чєловєка

із корупцієй боротися могли б

але буду я, рєбята, откровєнний -

ці приколи ваші зовсім не смішні

на допроси ви просилися даремно

ну кому ж іще це знать як не мені

ви всі юні, сильні і талановиті

і усьо у вас канєшно впєрєді

я хотів би по душам поговорити,

помогти усім найти себе в житті

отже я вам простягаю свою руку -

заходітє в гості.

подпісь і печать

  •   Пiдписатися на новi
Михайло Ізюмський   3414 днів тому   #  

деталі
http://unian.net/ukr/news/news-390116.html

  •   Пiдписатися на новi
Бородіна Тетяна   3402 дні тому   #  

а как же свобода слова?

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новi

Мої активи

Нові можливості з ГУРТом!


Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.