bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз


+ Пiдписатися

Социальная мобилизация, как метод самоорганизации громады. часть 2   

Спасибо друзья за ваши комментарии, и вопросы. Несмотря на серьезный прогресс в развитии гражданского общества в Украине, ситуация с общественными организациями в определенном смысле «деформирована».

Безусловно, что уже в Украине существуют активно работающие НУО, которые действительно имеют роль общественных катализаторов. Они работают независимо от грантовой программы. Но таких еще слишком мало, чтоб говорить, что они начали влиять на «паровоз» (т.е. государственное управление). НУО слишком малочисленны, и слишком зависимы от международных грантов, чтоб в большинстве регионов с ними серьезно считались. Как можно решить проблему слабой репрезентативности НУО? Один из вариантов – создание ОСН.

Понятно, что НУО бывают разные. Есть НУО, как провайдеры услуг. Это нормально. Но когда 80% НУО Украины - провайдеры услуг на внешние деньги, то это в чистом виде бизнес. ОСН тоже может быть провайдером услуг, тем не менее, эта структура ближе к народу и более многочисленна. Конечно ЗУ «Об органах самоорганизации» предусматривает несколько сложный процесс создания ОСН. Но именно в этом и польза. Сила общественного объединения (общественной организации или ОСН) в умении вовлекать громаду. Собрания общественности - главный инструмент демократии.

Сколько лидеров НУО в Украине пользуются этим инструментом? Правильно, для организации с количеством членов - 3, это не нужно. У меня нет статистики о реальном количестве членов НУО в других регионах, но могу сказать, что в Крыму некоторые общественные организации, как состояли из трех учредителей, так и остались (формально и де-факто) в том же составе. И то что, организация получила десятки (а может и сотни) тысяч долларов из грантов, не влияет на ее расширение.

С ОСН тоже непросто. ОСН действительно «репрезентует» громаду лишь в случае ее качественного создания. Иначе еще хуже чем с НУО. В тех случаях, где ОСН создавались наспех, чтоб быстро освоить деньги донора, вреда больше чем пользы, т.к. обесценивается еще одна нужная обществу идея. Такие ОСН бесполезны во всех отношениях.

В случаях с ОСН (при правильно поставленной социальной мобилизации) бюджеты проектов спокойно «выдерживают» пропорции 33%-33%-33%. То есть доноры дают 1/3 часть, 2/3 – местные вклады, из которой 1/3 вклад громады. При этом все вовлеченное население в реальности работает на общественных началах. Предвижу вопрос - после реализации проекта ОСН исчезает. Но это не совсем так. Один раз, проникшая в сознание людей, идея, что они собравшись, могут сами что-то сделать, становится тем самым социальным капиталом, который при необходимости генерирует новых самоорганизованные инициативы громады. Такой формат проектов (33% вклада населения и вся работа на общественных началах) помогает изменить людей в их роли на происходящее вокруг. Можно сказать, что это оздоровление духа общественного участия. Через несколько лет лидеры ОСН попадают в органы местного самоуправления, и уже сами (без доноров) вносят участие громады, как норму менеджмента.

Теперь о самом методе социальной мобилизации. Проверенный в сотнях стран и в деятельности сотен организаций (в том числе религиозных сект) подход социальной мобилизации не виноват, что его некачественно используют.

Другого пути в создании сильного гражданского общества у Украины почти нет. Чуда не произойдет. Только десятки тысяч общественных объединений (ставшими реальными демократическим лидерами) будут защищать интересы громады, и давить на власть, чтоб она стала профессиональной и прозрачной. Вот поэтому международные программы пытаются их создать. Там где не получается, как правило в большей степени виноваты местные власти. Доноры им «плешь проедают», объясняя для чего в их регион идут деньги. Но чиновник слушает, только то, что он хочет услышать.

Международные программы, как правило, в реальности оценивают ситуацию в Украине, но не всегда учитывают наследие централизованной системы СССР. Но все же сотни тысяч общественных лидеров, через опыт проектов ОСН наполнят органы власти местного самоуправления, и вот тогда поменяется качество власти. Как всегда, это произойдет снизу вверх.

Коментарі

Василь Полуйко   5314 днів тому   #  

Найбільша шкода, коли ОСН створюються як політтехнологія. Тоді відбувається профанація самої ідеї самоорганізації і самодопомоги.
Якщо створюються під гроші, і ці гроші нормально використовуються, це невелике зло, адже гроші прийшли в громаду і були вкладені в людей чи в інфраструктуру.
Різниця в тому, що політтехнологія діє як отрута для рослин, після нього вже нічого не ростиме. А створення ОСН під гроші - це просто бур'ян, який можна виполоти і посіяти добре зерно. До речі, бур'ян може бути і лікарською рослиною :-)

  •   Пiдписатися на новi
Василь Полуйко   5314 днів тому   #  

Обіцяю Гурту статтю про цикл розвитку громади. Так от в циклі розвитку громади, який складається з 11 стадій, створення органу самоорганізації є характерне для 6-8 стадії, якщо ми говоримо про еволюційнний процес. Якщо ОСН створюється на раніших стадіях розвитку громади, в нас утворюється мертвонароджений продукт, який в принципі згодом можна реанімувати, якщо далі займатись процесом розвитку громади.
Отже, якщо в рамках того чи іншого проекту передбачено створення ОСН необхідно відбирати ті громади, які в своєму природньому розвитку знаходяться вже на 6-8 стадії, якщо ж відібрати громади на початкових стадіях вам буде необхідно можливо навіть кілька років, щоб підтягнути громаду до необхідної стадії і, зрозуміло, значно більше ресурсів.
І хочу ще раз повторити, що створення ОСН як політтехнології (тобто виключно з метою завоювання влади в громаді) повертає громаду як правило на початкові стадії розвитку громади.

  •   Пiдписатися на новi
Василь Полуйко   5314 днів тому   #  

Ще одна важлива річ. Досить часто забувається, що орган місцевого самоврядування - це структура ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА, якій делеговані часткові повноваження державної влади. І в більшості випадків непотрібно створювати паралельного ОСН, наприклад в сільській місцевості, треба просто докласти зусиль для того щоб сільська рада стала дійсно структурою ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА.

  •   Пiдписатися на новi
Михайло Ізюмський   5313 днів тому   #  

Дуже фахова стаття та коментарі, діякую авторам!
Чекаємо продовження теми (Василю, Ваша обіцянка не лишилась непоміченою:)).

  •   Пiдписатися на новi
Лілія Дмитренко   5312 днів тому   #  

я теж чекаю на статтю про цикл розвитку громади

  •   Пiдписатися на новi
Александр Семенов   5312 днів тому   #  

Привет, Айдер!
Ты прав. Теперь бы еще механизмы тотальной активизации ОСН найти ... :)

  •   Пiдписатися на новi
Василь Полуйко   5311 днів тому   #  

Почав писати

  •   Пiдписатися на новi
Александр Семенов   5311 днів тому   #  

:)

  •   Пiдписатися на новi
Олександр Коваль    5311 днів тому   #  

Дякую за статтю, плануючи розвиток громад, ОСН її членам слід розповідати про те, що їх може чекати. Є різні програми:
- політ технології, та створення віртуальних НГО, ОСН під вибори, як потім мертві організації
- проекти тех допомоги, грінти: приїзжають з центру крівники проекту (донор), кажуть дамо гроші під НГО, знайдіть проблему....шукають так де легше реалізувати проект. Дії прості - для галочки зареєструвати НГО, дати кошти і піти...як результат десятки неспроможних НГО та ОСН і проблеми у керівників у разі несвоєчасної звітності у контролюючі органи...
Статистика та дослідження показують - як результат існувати та жити будуть до 10% НГО, ОСН.... як і у будь якому нашому суспільстві. Тому це еволюція та процес приронього відбору

  •   Пiдписатися на новi
Володимир Купрій   5311 днів тому   #  

Переконаний, що не можна НУО та ОСН порявнювати як алтернативи. Кожне із цихобєднань виконує свою роль, функцію, маєсвою природу і т.п.
Що краще соціально мобілізує громаду? І НУО, і ОСН. На мій погляд, багато що залежить від того хто і як використовує ці інструменти. Досвід переконує, що громада тоді має успіх, якщо серед її мешканців є той, кого прийнято називати справжнім лідером і який може зібрати навколо себе людей, органзувати процес і може допомогти людям повірити в те, що вони самі собі можуть допомогти

  •   Пiдписатися на новi
Антон Альошин   5309 днів тому   #  

Згоден з попереднім коментарем Володимира Купрія. Хоча ОСН є ще більш незрозумілою структурою для населення (судячи з моїх розмов з людьми). Тим більше, що популяризація ОСН знов дісталась місцевим державним органам. А ті, в свою чергу, мають план самоорганізації населення. На прикладі Донецької області можу сказати, що кількість є запланованою, а от якість не викликає задоволення. Тож, в першу чергу, свідомі громадські діячі мають власними засобами розповсюджувати ідею залучення громади до вирішення власних справ. Тоді й якість покращиться, й свідомість пересічних українців розшириться.

  •   Пiдписатися на новi
Володимир Кравченко   5185 днів тому   #  

що треба,щоб попасти вище...
пароль требує...

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новi


Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.