bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Професійні та етичні стандарти для громадських організацій: поради ГУРТа
15.02.2016

На основі посібника з Бібліотеки ГУРТа «Все вирішують стандарти» ми підготували кілька порад щодо визначення стандартів діяльності громадських організацій.

Для громадської організації «організаційний розвиток» полягає у здійсненні періодичного стратегічного планування, розвитку персоналу та впровадженні якісно нових форм і методів роботи. Особливо важливим та рішучим кроком в організаційному розвитку є впровадження та дотримання громадською організацією професійних та етичних стандартів діяльності. Часто представники громадських організацій вважають, що професійні та етичні стандарти ставлять надзвичайно багато умов та зобов’язань, проте не несуть ніяких миттєвих та довгострокових позитивних аспектів. Однак для громадськості (донорів та клієнтів) наявність високих стандартів діяльності певної організації є вагомим свідченням якості її послуг та професіоналізму.

Стандарти навіть можна назвати ресурсами для організаційного розвитку, адже вони сприяють збільшенню числа клієнтів, залученню коштів для діяльності та підвищенню іміджу громадської організації у суспільстві. Особливо актуальне впровадження етичних та професійних стандартів у діяльність громадських організацій, які займаються наданням психологічних консультацій, виховною роботою, реабілітацією, допомогою вимушеним переселенцям та учасникам АТО. Некваліфікована робота чи неетичне поводження у таких випадках може завдати невиправної шкоди.

Громадська організація не може існувати без етичних стандартів та цінностей, які узгоджені та прийняті всіма її членами. Тобто йдеться про спільні стандарти – той мінімальний рівень, якому в будь-якому разі повинні відповідати всі члени організації. Адже великий проект вимагає великих зусиль, досконалого менеджменту та гарного результату, що досягається насамперед високим рівнем його учасників.

Впровадження етичних та професійних стандартів може відбуватися двома шляхами. По-перше, це відбувається централізовано, тобто під керівництвом держави, яка розробляє та приймає відповідні законодавчі документи. Наприклад, така система впровадження стандартів діє у Великобританії. По-друге, розробка етичних норм відбувається всередині громадської організації. У деяких країнах також практикується органічне поєднання двох шляхів стандартизації соціальних послуг, що надаються населенню громадськими організаціями.

Етичні та професійні стандарти діяльності громадських організацій визначають:

  • Цінності, якими керується громадська організація;
  • Управління організації, яке має бути демократичним та структурованим та до складу якого повинні входити чесні та віддані справі люди;
  • Систему та процедури підзвітності перед громадськістю (клієнтами та донорами);
  • Систему організаційного менеджменту та менеджменту людських ресурсів;
  • Джерела фінансових ресурсів та політику організації щодо фандрейзингу;
  • Правила поведінки працівників з іншими працівниками, волонтерами, клієнтами та партнерами;
  • Процедури та правила виконання певних робіт тощо.

Сукупність етичних та професійних стандартів оформлюється у формі кодексу. Етичний кодекс попереджує будь-які прояви та форми втручання уряду у справи громадських організацій. Усвідомлення громадськими організаціями відповідальності щодо забезпечення високих норм управління призводить до зникнення потреби у регуляторному втручанні з боку держави.

Етичний кодекс підвищує рівень довіри до громадських організацій з боку донорів. Він допомагає визначити чи є громадська організація відкритою та відповідальною. Таким чином, подальший розвиток громадських організацій в значній мірі залежить від впровадження професійних та етичних стандартів в їх діяльність.

Матеріал підготовлено на основі посібника для громадських організацій «Все вирішують стандарти», виданого Ресурсним центром розвитку громадських організацій «ГУРТ».

Контакти

Коментарі

Валерій Гузей   3080 днів тому   #  

Морально-етичне відродження потрібне для всього нашого суспільства, а не в одній спільноті. Тому треба об'єднувати зусилля.

https://www.facebook.com/groups/222973181375545/

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.