bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Міні-ферма «Сімейна традиція»: молочна продукція з сільським колоритом та домашнім смаком
28.09.2015

Ми продовжуємо публікувати мультимедійні історії успіху підприємців, підтриманих Ресурсним центром ГУРТ у 2014-2015 роках. Цього разу мова йтиме про Руслану Бондаренко та її молочну ферму «Сімейна традиція». Руслана стала переможницею проекту «Розвиток малого підприємництва в сільських громадах України», що впроваджувався Ресурсним центром ГУРТ за фінансової підтримки Фонду «Монсанто». Про її кроки до власної мрії читайте далі. 

***

Коли в щось дуже віриш і  до чогось прагнеш, воно обов’язково збудеться. А коли ця мрія не лише твоя, а помножена на бажання рідних, тоді успіх гарантовано. І це не просто красиві слова, це кредо, яке знайшло втілення в реалізації бізнес-ідеї молочної міні-ферми «Сімейна традиція», яку сьогодні втілює в життя зі своїми рідними юна підприємниця, аспірантка і просто приємна дівчина Руслана Бондаренко.

Щоб досконало опанувати веденням аграрного бізнесу, Руслана вступила на економічний факультет Білоцерківського національного аграрного університету, після закінчення якого продовжила навчання в аспірантурі. «У виші дають хорошу теоретичну базу, але на жаль, мінімум практики. Тому, обираючи тему кандидатської роботи, хотілося зайнятися практичним дослідженням. Сімейні молочні ферми були прекрасним варіантом, який ми до того ж планували реалізовувати особисто. Однак, не заручившись підтримкою наукового керівника, довелося обрати іншу тему», – розповідає аспірантка-підприємниця. Та, незважаючи на труднощі, Руслана все одно перейшла від теорії до створення сімейної молочної ферми на практиці.

Для початку треба було вивчити ринок, його тенденції, запити споживачів, визначити цільову аудиторію та нішу. В результаті дівчина прийняла рішення: молочна продукція має позиціонуватися як фермерська, натуральна, органічна, що виробляється за сімейними традиціями і реалізовується за принципом «від ферми до столу». Саме це стало фішкою сімейного бізнесу Бондаренків.

Неодноразово, в силу професійної потреби, Руслана відвідувала ферми великих сільгосппідприємств, і враження були досить неоднозначні: «Там все працює за одним принципом – вижати з тварини якомога більше. Корови витримують в таких умовах три-чотири лактації і все, – зізнається Руслана. – В домашньому ж господарстві корови можуть продуктивно доїтися більше десяти років! Тому, знаючи промислові масштаби, хотілося зберегти енергію домашнього молока і його натурального смаку».

Молочний бізнес Бондаренків має замкнутий цикл. Вони самостійно займаються виробництвом, переробкою та реалізацією. Цьому сприяє декілька факторів. По-перше, закупівельні ціни молокопереробних підприємств занадто низькі. Погодьтеся, збувати молоко по 2,60 грн/л – справа невдячна і зовсім неприбуткова. По-друге, сумніви споживачів щодо стерильності виробництва молочної продукції «з рук». І останнє – відповідно до закону «Про безпечність та якість харчових продуктів» з січня 2016 року на продовольчих ринках заборонять продаж сирого молока та сиру домашнього виробництва.

У зв’язку з цим перед родиною Бондаренків постало питання: «Чому б не реалізовувати молочну продукцію з сільським колоритом, домашнім смаком, корисну й, головне, натуральну, організованіше?». Відповіддю стало заснування міні-ферми «Сімейна традиція».

У Європі невеликі фермерські господарства сімейного типу –  основа всього аграрного сектору. Мода на родинні господарства поступово почала відновлюватися й в Україні. «Над реалізацією проекту міні-ферми працює вся наш сім’я: батьки, брат, бабуся з дідусем, які живуть поруч, і якщо не ділом, то словом завжди намагаються допомогти», – говорить Руслана. Злагоджена робота дає свої плоди: ферма розбудовується, впроваджуються нові технології, споруджується цех із переробки молока, зростає кількість постійних покупців. А в планах на майбутнє – відкриття фермерської крамнички, де знайдеться місце не лише для молока, а й для домашніх яєць, м’яса, овочів та фруктів, які сім`я вирощує на власній землі.

Щоб працювати ефективніше слід поповнювати свої знання та отримувати новий досвід. «Після тренінгів у межах проекту «Розвиток малого підприємництва у сільських громадах України», які проводила команда ГУРТа, я вирішила, що час діяти, і загорілася роботою ще більше!», – згадує новоспечена підприємниця.

Вистачає у процесі розбудови власної справи і труднощів. В першу чергу, це несправедливі податки для підприємців-початківців, які відбивають частину ентузіазму. «Податки для мільйонерів і малих підприємців практично однакові, – обурюється Руслана Бондаренко. – Не відчувається державної підтримки, і це пригнічує».

На думку Руслани, розпочинати будь-яку справу необхідно з високою метою. Потрібно жити ідеєю, отримувати задоволення від того, що робиш, долати труднощі і ставати сильнішим. Важливо запитувати, шукати поради, переймати досвід у тих, хто вже має певні здобутки у сфері, в якій ви починаєте працювати. І при цьому не боятися критики. «Критика – це добре. Так ви знатимете слабкі сторони свого бізнесу. Ще однією  складовою успіху є команда однодумців, але є моменти, які повинні знати лише ви. І наостанок – будьте креативні і ризикуйте! Пам’ятайте, ви або на коні, або під конем», – запевняє Руслана.

Проект «Сімейна традиція» має під собою міцний фундамент, адже пріоритетом і брендом міні-ферми, як уже згадувалося, є родина, згуртована і роботяща, де всі поспішають один одному на допомогу й працюють заради спільної мети.

В збільшенні самозайнятості на селі, підвищенні добробуту сільських родин та зростанні зацікавленості молоді в аграрному виробництві Руслана вбачає соціальний ефект свого бізнесу.

Аудіо-версію історії успіху слухайте на ГУРТрадіо.

Над історією успіху працювали учасники ГУРТрадіо Кемпу Михайло Ломоносов та Оксана Гуцол

Хочете ефективніше розвивати свій бізнес? Користуйтеся Довідником підприємця на порталі ГУРТ

Проект «Розвиток малого підприємництва в сільських громадах України» покликаний активізувати підприємницький та лідерський потенціал у мешканців сільських громад Кіровоградської, Черкаської, Житомирської, Київської областей. Проект впроваджувався Ресурсним центром ГУРТ за фінансової підтримки Фонду «Монсанто».

Контакти

Коментарі

Руслан Лисенко   3163 дні тому   #  

Дякую за цікаво написану історію! Відчув запах села) А взагалі, як саме родинна міні-ферма сприяє самозайнятості населення у селі?

  •   Пiдписатися на новi
Петро Леонідович Яцюк   2656 днів тому   #  

працюють люди ціла сімья а ще якщо вони успішні дай боже будуть то й сосіди підтягнуться а це вже соціально-громадський проект по суті такі приклади треба в кожному селі особливо зараз а то люди маючи паї основні средства виробництва їдуть за кордон заробляти хоч вони звичайно отримують щей досвід що не менш важливо як гроші я рахую що повинна бути ДЕРЖАВНА программа зайнятості сільського населення ми ж УКРАЇНА ми повинні годувати світ БОГ дав нам такі землі таку красу природи мій дід та прадід за царя споряджав 20 підвід у німетчину чим ми гірші від

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.