Український Центр Порозуміння оголошує відкритий конкурс на участь у тренінговій програмі з підвищення спроможності лідерів громадянського суспільства у розв’язанні конфліктів та проведенні медіації (посередництві у вирішенні спорів)
Ця навчальна програма виконується в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER), що виконується Pact в Україні за підтримкою Агентства США з міжнародного Розвитку (USAID).
До участі запрошуються представники громадських організацій, які мають справу з розв’язанням конфліктів, побудовою діалогу, працюють у дотичних сферах, також ті, хто прагне професійного та особистісного розвитку, шляхом вдосконалення навичок дієвого та ефективного вирішення конфліктних чи спірних ситуацій
Що таке медіація?
Медіація - це конфіденційний процес, під час якого безстороння третя особа, незадіяна у конфлікті, допомагає учасникам спору знайти таке рішення спору/конфлікту, яке задовольняє обидві сторони.
Це також:
У чому полягатиме зміст навчальної програми?
Тренінгова програма спрямована на:
Тренінги проводитиметься за моделлю залученого навчання, що дозволяє актуалізувати попередній досвід поведінки у конфліктних ситуаціях та досягти усвідомлених змін щодо вибору ефективної стратегії поведінки у майбутньому та застосування співробітницького підходу. Близько 90% тренінгу присвячено відпрацюванню практичних навичок і проходить у форматі рольових ігор, роботи у малих групах та практичних вправ.
Здійснення навчальної програми відбуватиметься покроково:
Крок 1: Відбір учасників (05-25 листопада 2010 року).
Усі зацікавлені запрошуються до заповнення аплікаційної форми (дивіться у додатку до оголошення), яку необхідно надіслати до 22 листопада 2010 року на електронну адресу [email protected] з приміткою «mediation UNITER»
За результатами аналізу аплікаційних форм до участі в програмі будуть відібрані 48 учасників, з урахуванням таких критеріїв:
За інших рівних умов, перевага надаватиметься грантерам проекту «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER).
Крок 2: Тренінг “Базові навички вирішення конфліктів та медіації” (08-11 грудня 2010 року).
Тренінг триватиме чотири дні та буде присвячений основам структури процесу медіації та навичкам вирішення конфліктів. Загальна кількість учасників – 48 осіб
Крок 3: Індивідуальний розвиток навичок посередництва у вирішенні конфліктів (грудень 2010 року – березень 2011 року).
Кожен учасник матиме можливість розробити та реалізувати план розвитку навичок ведення процесу медіації та вирішення конфліктів. До участі в наступному тренінгу будуть запрошені учасники, які матимуть досвід застосування набутих під час попереднього тренінгу навичок.
Крок 4: Професійна майстерня “Навички ведення процедур побудови консенсусу” (31 березня – 02 квітня 2011 року).
Зустріч триватиме чотири дні та буде присвячена аналізу набутого учасниками досвіду у сфері вирішення конфліктів, а також оволодінню секретами майстерності медіатора та фахівця з побудови діалогу. Загальна кількість учасників – 24 особи.
Крок 5: Дводенний підсумковий семінар (другий тиждень липня 2011 року).
Дана зустріч проводитиметься з метою обміну практичним досвідом та оцінки досягнутих результатів. Загальна кількість учасників – 28 осіб.
За умови успішного проходження навчальної програми, учасники отримають сертифікат медіатора та будуть включені до списку медіаторів Українського Центру Порозуміння.
Коментарі