На безкоштовних тренінгах в Маріуполі розкажуть, як створити успішний екопроект

Автори успішних екопроектів Харківської області з роздільного збору сміття та утилізації небезпечних відходів поділяться секретами і лайфхаками з активістами Донбасу в проекті «ЕкоСхід». 

Тих, хто цікавиться екологією, а також представників громадських організацій, місцевого самоврядування та ОСББ чекають на безкоштовних дводенних тренінгах в містах Східної України. Тренінг в Маріуполі пройде 19-20 січня. Учасникам розкажуть про ефективні екологічні ініціативи, а на практичних заняттях запропонують створити власні проекти. Ці проекти не тільки зроблять довкілля чистішим і принесуть реальну економічну вигоду, а й стануть приводом для громади об’єднатися. Запустивши корисний для всіх екопроект, городяни можуть навчитися взаємодіяти з владою, з бізнесом, один з одним. І потім — впливати на те, що відбувається на вулиці, в районі, в місті. А організатори тренінгів допоможуть в реалізації проектів — нададуть роздаткові матеріали та коробки для збору відсортованих відходів.

Організатори проекту — громадська організація “Добра воля”, яка організувала проект “Еколендінг” (установка баків для роздільного збору сміття в Харківському районі) і виступала партнером в різних екологічних ініціативах: роздільний збір сміття, лекції для дорослих і дітей про переробку відходів, збір і утилізація небезпечних відходів, ртутьвмістних ламп і градусників (проект ”Нам не до лампочки”, досвід якого теж стане частиною проекту ”ЕкоСхід”).

В ”Добрій волі” створення ”ЕкоСхід” пояснюють двома причинами: ”Ми знаємо, що в Донецькій і Луганській областях є активісти, які хотіли б поліпшити екологічну ситуацію в своїх містах, хоча б вирішити питання зі збором сміття. Але вони всі діють розрізнено і кожного разу їм доводиться винаходити велосипед, — пояснює керівник ”Доброї волі” Артем Костецький. — В Харківській області є кілька успішних проектів, які пройшли всі стадії становлення і ефективно працюють вже кілька років. Ми хочемо в стислій і доступній формі пояснити, яких помилок можна уникнути, а які можливості варто використовувати”.

У проекті об’єднали Маріуполь, Краматорськ та Сєвєродонецьк. А серед ініціатив і проектів, чий досвід вивчатимуть на тренінгах, перевірені часом ”Еколендінг”, “Нам не до лампочки”, “ЯСОРТУЮ” (мобільна станція сортування відходів), “Чистопокровка” (роздільний збір сміття в приватному секторі) та інші приклади.

“У містах Донбасу є активісти, які хочуть цим займатися і займаються. Але поки що це дуже точечні ініціативи, — пояснює консультант і лектор проекту Юлія Кукліна. — Одна дівчина мені писала недавно — вони збирають батарейки та речі для повторного використання в фітнес-клубі. І це чудово. Але ми знаємо, як масштабувати такі ініціативи на ОСББ, вулицю, місто, район”.

У Маріуполі щодня збирається і вивозиться на сміттєзвалища близько 70 тонн відходів. Восени в Орджонікідзевському районі був відкритий новий, по-сучасному обладнаний сміттєвий полігон, але сміття туди вивозять по-старому: пластик, скло, папір, біовідходи валять в одну купу. “Зараз в Маріуполі немає ніяких ініціатив із сортування сміття, ніхто взагалі цими питаннями не займається, — каже координатор проекту “Київський діалог” в Маріуполі і Приазов’ї Владислав Зайцев. — У нас і так давні проблеми з екологією через шкідливе виробництво, а тут ще й сміттєві полігони забиваються. Я сам не займаюся екологією, але хтось же повинен. Тренінги — чудова можливість вивчити ситуацію і зрозуміти, що ми можемо зробити”.

Як сортування сміття стає вигідним, активісти “Доброї волі” зрозуміли під час проведення проекту ”Еколендінг”. Його придумав і запустив в 2016 році в Пісочині під Харковом Артем Костецький. Як місцевий підприємець, він розумів, що роздільний збір відходів з його прямою економічною вигодою може зацікавити і бізнес, і владу. Так і сталося: “Ми спочатку наймали підрядника, який займався цим, збирав відходи і відвозив на переробку. Він зрозумів, що це приносить йому дохід, сам почав встановлювати баки. Багато хто говорить: а чи є на Донбасі заводи з переробки? Це, насправді, питання попиту і пропозиції. Зараз, наприклад, переробники з Харківської області самі везуть відходи з Донбасу, тому що їм це вигідно. Будуть в вашому місті, районі проекти, на кшталт “Еколендінга” — з’являться і переробники, і перевізники, і місцева влада підключиться”.

Ті ж ОСББ, за словами Артема Костецького, стали одними з найактивніших прихильників роздільного збору сміття. ”Якщо ви ставите бак для збору пластику, скла, паперу, які безкоштовно забирають, у вас менше сміття в звичайних баках. І ви менше платите за їх обслуговування. Кому не сподобається економити на тому, що ти викидаєш?”

Крім історії створення та особливостей роботи в успішних екопроектах, на тренінгах розбиратимуть закони і нормативні акти. Наприклад, обговорять виконання пункту “і” статті 32 Закону України “Про відходи”, згідно якого в країні заборонено захоронення неперероблених побутових відходів. Також учасники вивчать роль місцевої влади в громадських ініціативах, дізнаються секрети використання соціальних мереж і, звичайно, базові, в тому числі економічні знання про сортування відходів. ”Не можна просто поставити баки і чекати результату. Вони стоять на вулиці або в закритому приміщенні? Це стаціонарні або мобільні контейнери? Чи буде це приводом заявити про проблему або можливістю отримати дохід? І те, і інше важливо, а якщо є дохід або економія, вам простіше залучити в проект бізнес, — пояснює координатор проекту, інженер-еколог Ксенія Тумановська. — Після тренінгів у нас буде зворотній зв’язок з учасниками, ми будемо стежити за реалізацією проекту і допомагати активістам. А на форумі в Краматорську подивимося, що вийшло”.

Організатори запрошують не тільки екоактивістів, але взагалі всіх, хто хотів би змінити навколишнє середовище, зробити її чистішою і безпечнішою. ”Мене в дитинстві вразив вигляд звалищ на десятки кілометрів в усі сторони. Я розуміла, що це неправильно, сама намагалася щось зробити, хоча б здавати макулатуру, — згадує Юлія Кукліна. — Потім на одному з таких же тренінгів познайомилася з організаторами “Еколендінга” і зрозуміла, що багато хто думає так само, як я. Колись, сотні років тому було прийнято виливати вміст нічного горщика з вікна, а тепер це нікому в голову не прийде. Так буде і зі сміттям”.

Щоб потрапити на тренінги, потрібно зареєструватися за посиланням. Завершиться ”ЕкоСхід” в березні міжрегіональним форумом в Краматорську, на якому активісти, бізнесмени і чиновники обговорять перспективи екологічних ініціатив та назрілу вже зміну парадигми в поводженні з відходами.

Реєстрація за єдиним посиланням для участі в тренінгу в будь-якому з міст:

  • Маріуполь — 19-20 січня

  • Сєвєродонецьк — 26-27 січня

  • Краматорськ — 2-3 лютого

Ця діяльність реалізується в рамках проекту ”Зміцнення суспільної довіри (UCBI II)”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Почта ГО “Добра воля” dobravolya.kharkov@gmail.com

Контакти

  •  dobravolya.kharkov@gmail.com
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

Наталя Бондаренко   377 днів тому   #  

Доброго дня як можна ознайомитись з досвідом еко.проектів та прийняти участь в подібних заходах представникам Кіровоградської обл.

  •   Пiдписатися на новi
Тетяна Реуцька   377 днів тому   #  

Якщо зможете - приїзжайте у Маріуполь на наші Тренінги. Або ви завжди можете звернутися до нас у Фейсбуці https://www.facebook.com/ecolanding/

  •   Пiдписатися на новi
  •   Пiдписатися на новi

Мої активи

Нові можливості з ГУРТом!Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.