Ефективний інституційний розвиток, про який зараз активно говорять представники думаючих ІГС, донорських структур, передбачає не лише наявність бажання інвестувати у розвиток своєї організації, але й спроможність заплатити за бажані послуги. Що робити керівнику громадської організації, коли є бажання вчитись, але нема можливості заплатити ту ціну, яку вартують бажані послуги?
Одним з таких можливих інструментів є система ваучерів, ініційована програмою UNITER. В контексті підготовки до найбільшої події року у сфері інституційного розвитку, ГУРТ звернувся до Антоніни Прудко, Менеджера програм з організаційного розвитку проекту UNITER з проханням розповісти більше про систему ваучерів та можливості нею вигідно скористатись.
ГУРТ: Пані Антоніно, що таке "ваучер" у розмінні програми UNITER?
Антоніна Прудко: Ваучер UNITER з організаційного розвитку – це, власне, невеликий грант, який можна використати на зміцнення організаційної спроможності Вашої ОГС. Отримати ваучер з організаційного розвитку можна у межах проекту UNITER. Сума такого гранту (ваучеру) коливається від $100 до $1000 та залежить від: а). наявності у ОГС індивідуального плану організаційного розвитку; б). визначених у плані пріоритетів та потреб з організаційного розвитку; в). загального річного бюджету організації, що хоче отримати ваучер з організаційного розвитку.
За допомогою ваучерів з організаційного розвитку можна “придбати” необхідні послуги (тренінг, семінар, короткострокові/довгострокові консультації, експертну оцінку, навчальні матеріали тощо) відповідно до пріоритетів визначених у Індивідуальному плані.
ГУРТ: Чому Ви обрали саме "ваучер"?
А.П. Ми старалися обрати термін, який би лаконічно та найточніше передавав саму ідею того, що ОГС отримує право самостійно, відповідно до своїх індивідуальних потреб, обрати та “придбати” послуги з організаційного розвитку. Власне “ваучер”, на наш погляд, є доволі влучним у цьому випадку. Проект UNITER та Пакт роблять особливий акцент на посиленні організаційної спроможності ОГС. Власне ми пропонуємо багато корисних методик та форм навчань, що допоможуть організації, перш за все, усвідомити необхідність постійно розвиватися. Ми допомагаємо визначити індивідуальні потреби з організаційного розвитку та ділимося досвідом того, яким чином організація самостійно може знайти необхідні для неї чи то тренінг, чи то експертну оцінку. Система ваучерів якраз і має на меті поширити такий досвід серед якомога ширшого кола зацікавлених організацій.
ГУРТ: Хто вже скористався цим механізмом? Скільки організацій? В яких регіонах?
А.П. Донедавна ми намагалися запустити механізм ваучерів, тому пропонували їх лише грантерам та партнерам проекту UNITER. Починаючи з вересня 2010 року отримати ваучер з організаційного розвитку у межах проекту UNITER може будь-яка зацікавлена ОГС.
На сьогодні ваучери отримали більше 20 організацій з різних міст України (Кіровоград, Луганськ, Донецьк, Ужгород, Львів, Феодосія, Чернігів, Київ, Пирятин та інші є й невеликі містечка - смт. Дворічна, Харківської області, смт. Володимирець, Рівненська області).
Наразі ми не відмовили жодній організації у видачі ваучера. Якщо під час розгляду індивідуального плану з організаційного розвитку у команди проекту UNITER виникають запитання, то ми краще додатково поспілкуємося з організацією, та узгодимо всі запитання, ніж просто відмовимо у видачі ваучера.
ГУРТ: Які кроки потрібно зробити, щоб отримати ваучер від UNITER?
А.П. Щоб отримати ваучер з організаційного розвитку Вам потрібно:
ГУРТ: Чи впливає участь організації в Ярмарку інституційного розвитку на отримання ваучера від UNITER.
А.П. Власне, я частково вже відповіла на це запитання. Хочу додати, що ми зацікавлені видавати ваучери напередодні Ярмарку, щоб організації не лише розглядали стенди провайдерів, але і мали змогу обрати щось корисне для себе.
P.S.
ГУРТ звернувся до організацій, які вже скористались ваучерною системою.
Лев Абрамов, Інститут Соціо-Культурного Менеджменту (Кіровоград):
- Ми отримали ваучер під час ІІ Ярмарку інституційного розвитку і вирішили скористатись цією можливістю - замовили тренінг «Менеджемнт, орієнтований на результат», який провів нам Василь Полуйко (ЗУРЦ був одним з провайдерів-учасників Ярмарку). Тренінг виявився нам надзвичайно корисним, оскільки дозволив нам розробити стратегію на 3 роки саме зараз, коли це нам надзвичайно потрібно .
Олександр Волошинський, Товариство "Зелений хрест" (Львів):
- Наша організація отримала ваучер в серпні 2010 року
і використали ми його на юридичні і бухгалтерські консультації з Олександром Вінніковим стосовно оплати послуг тренерів-нерезидентів, врегулювання діяльності волонтерів-нерезидентів, про відрядження працівників організації за кордон, використання власного автомобіля в службових цілях. Ми вважаємо, що отримання цього ваучера було надзвичайно корисним, бо дозволило організації знайти і скористатися технічною, правовою інформацією, яку не могли знайти кілька років.
Анна Гулевська-Черниш, Український Форум Благодійників, (Київ):
- Ми отримали ваучер лише місяць тому, однак вже встигли ним скористатись. Форум благодійників замовив послуги з фасилітації для розробки нової стратегії у Лади Каневської. Нам важливо було отримати професійні послуги у нейтральної людини, яка б відповідала вимогам нашого Правління і Наглядової ради, які були залучені у процес стратегічного планування. Хоча процес планування ще не завершився і ми ще не використали усієї суми гранту, однак вважаю, що ми досить продуктивно та ефективно скористались цією системою.
Ось так виглядає ваучер організаційного розвитку від UNITER
Якщо Ви вирішили скористатись системою ваучерів, оберіть найкращих провайдерів послуг на ІІІ Ярмарку інституційного розвитку.
Стежте за нашими новинами!
Коментарі