Основною темою круглого столу Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України «Політична криза в новому геополітичному інтер'єрі», що відбувся 10 листопада 2008 року "Укрінформ" стало експертне обговорення пошуку адекватних засобів реагування з боку України на нові геополітичні виклики. Предметно експерти зосередилися на змінах геополітичної реальності з часу попередніх виборів (осінь 2007 року) та її вплив на розстановку політичних сил; результати президентських виборів в США та їх вплив на умови реалізації стратегічних пріоритетів України; нові аспекти регіональної та глобальної політики Росії, викладені у щорічному посланні Президента РФ від 05.11.2008 та їхній вплив на Україну.
На думку Олександра Сушка, заступника директора Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України, що представив доповідь, підготовлену Центром, результати президентських виборів в США загалом поліпшують умови реалізації стратегічних інтересів України на євроатлантичному напрямку. Перемога демократичного табору сприятиме зміцненню трансатлантичної солідарності і відновленню довіри між США та країнами Західної Європи, певною мірою підірваною односторонніми діями США на міжнародній арені протягом минулих восьми років. Поліпшуються шанси на досягнення позитивного консенсусу між США та Західною Європою щодо євроатлантичної інтеграції України та Грузії. Виникає принаймні короткострокове вікно можливостей для України, успіх скористання яким залежатиме від здатності політичних еліт діяти динамічно і сконцентровано в дусі заявлених амбіцій. Збільшується об’єктивний попит на чіткі позиції та вияви послідовної політичної волі до євроатлантичної інтеграції.
Щодо відносин з НАТО, груднева оцінка міністрів закордонних справ Альянсу, яку очікують в Києві, не принесе жодних принципових змін. Важливі для України рішення ухвалюватимуть у березні, напередодні ювілейного саміту НАТО. Для забезпечення переконливості українських позицій щодо ПДЧ Україні необхідно станом на березень 2008 року мати повноформатну легітимну виконавчу владу (президент + уряд), а також дієздатний парламент, над якими не тяжітиме загроза відставки/розпуску у найближчі місяці-тижні. Отже, якщо підтвердиться рішення щодо дострокових виборів, вони мають бути проведені не пізніше кінця січня 2008 року з формуванням нового уряду до кінця лютого-початку березня 2008 року.
Експерт ЦМКЗПУ Олесь Лісничук вважає, що слабкість України перед обличчям нових геополітичних викликів зумовлена, зокрема наявністю в сучасній Україні двох конкурентних і малосумісних моделей реагування на вказані виклики: інерційно-конформістської та ініціативно-активістської. У політичному спектрі існує небезпечний перекіс на користь інерційно-конформістської моделі (формально конкурентні ПР та БЮТ є носіями саме такої моделі), що ототожнює зовнішню безконфліктність (невтручання, нейтральність) із безпекою, хоча насправді ці поняття не є тотожніми. Формування довгострокового альянсу ПР та БЮТ у сенсі політики безпеки призведе до перемоги в Україні інерційно-конформістської моделі, що не проводитиме скільки-небудь виразного зовнішньополітичного курсу, та де-факто орієнтуватиметься на інтереси великого сусіда –Росії - при (можливо) збереженні фасадної проєвропейської риторики.
Експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач вважає, що внаслідок непевності перспектив інтеграції в НАТО, і відсутності перспектив членства в ЄС, Україні варто замислитись над можливістю формування двостороннього стратегічного альянсу України із США, який би доповнював існуючу архітектуру безпеки та співробітництва в Європі.
Коментарі