З 30 серпня 2010 р. в Україні можна розпочинати бізнес за декларативним, або заявницьким, принципом. Таке право підприємці отримали завдяки змінам до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
«Це революція у сфері дозвільної системи. Відсьогодні підприємці можуть розпочинати свою діяльність за декларативним принципом. Україна багато років йшла до покращення бізнес-клімату і нарешті ми домоглися того, щоб видача дозволів не гальмувала розвиток підприємництва», – заявив голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський.
Перелік видів діяльності, які не можна розпочинати на підставі декларації, затверджено постановою Кабінету міністрів України №725 від 25.08.2010 р. Будь-який інший вид діяльності, не вказаний в урядовій постанові, відповідно до закону, можна започатковувати після декларування відповідності матеріально-технічного стану вимогам законодавства. Жодних дозволів для цього не потрібно.
До переліку дій та видів діяльності, ведення яких потребує дозвільних документів, зокрема, увійшли: виробництво молока та молочних продуктів, перевезення небезпечних відходів, виробництво та реалізація елітного насіння, зберігання зерна та продуктів його переробки, розміщення зовнішньої реклами в населених пунктах, переміщення пам’яток культурної спадщини.
До сьогодні в Україні налічувалося 227 видів документів дозвільного характеру, передбачених законодавством, та нескінченна кількість дозволів, запроваджених органами виконавчої влади різних рівнів. Після внесення відповідних змін до законодавства, кількість дозволів скоротилася до 91.
Довідково
Декларативний принцип - це принцип, за яким підприємець отримує право на здійснення певної діяльності без отримання дозволу, шляхом повідомлення (самостійно або через адміністратора) дозвільного органу про відповідність своєї матеріально-технічної бази вимогам чинного законодавства.
Коментарі