23 липня 2010 року Донецька обласна організація ВГО "Комітет виборців України" провела прес-конференцію під назвою "Підводні камені вступної кампанії до ВНЗ 2010".
Під час прес-конференції відбулася презентація проекту громадського спостереження за проведенням вступної кампанії у вищі навчальні заклади у 2010 році в рамках громадської кампанії “За чесний вступ!”.
У прес-конференції взяли участь:
У ході прес-конференції заступник директора Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти Лащенко Лариса оприлюднила результати зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) 2010 року у Донецькій області.
Завідувач сектором вищої школи управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації Селезньов Ігор розповів про особливості (нововведення) вступної кампанії до вищих навчальних закладів 2010 року.
Представник вищого навчального закладу зупинився на перебігу вступної кампанії в його установі.
Під час прес-конференції спостерігач від ДОО ВГО «Комітет виборців України» Єрьоміна Оксана розказала, що моніторинг вступної кампанії розпочався 15 липня. Спостерігачі проекту слідкують за процесом вступу у 50-ти вищих навчальних закладах по всій Україні (було презентовано проміжний звіт зі статистичними даними щодо результатів моніторингу). У рамках моніторингу спостерігачі дивляться за роботою приймальних комісій, опитують абітурієнтів, щоб з’ясувати, наскільки зрозумілою для них є процедура вступу до ВНЗ, а також регулярно перевіряють забезпечення роботи та поновлення інформації у системі «Конкурс».
За оцінками спостерігачів, вступна кампанія цього року відрізнялася особливим напруженням:
Більшість ВНЗ й МОН не запропонували систему попередньої реєстрації абітурієнтів в он-лайн режимі через мережу Інтернет («електронна черга»), або шляхом попереднього запису до паперових списків. Тож, бажаючим отримати вищу освіту інколи доводилося ночувати під ВНЗ, або займати щодня чергу о 4 ранку. В тих ВНЗ де вищезазначена реєстрація була запропонована виникла ситуація двох паралельних черг (списки ВНЗ та списки батьків абітурієнтів, які взяли на себе функцію реєстрації).
Не менш злободенною проблемою є відсутність даних щодо обсягів державного замовлення на конкретні спеціальності у ВНЗ. Цьогорічні абітурієнти мають право подати документи до не більш ніж 5 вищих навчальних закладів. Тому, не знаючи про кількість бюджетних місць, громадяни можуть вичерпати ліміт у 5 ВНЗ, подавши документи на спеціальність, на якій, як потім може виявитися, є лише 5-10 місць держзамовлення. Таким чином, матеріально не забезпечена особа може втратити право на доступ до освіти.
Якби обсяги держзамовлення було оприлюднені до вступної кампанії, або негайно після підписання Наказу МОН №706 від 16 липня, абітурієнт мав би можливість самостійно зорієнтуватися, чи є у нього шанс вступити та наскільки високим буде конкурс. Крім того, лише 19 та 20 липня представники ВНЗ I-ІV рівня акредитації були запрошені до Міністерства освіти та науки, щоб отримати інформацію про обсяги державного замовлення на паперових носіях. Тож, протягом першого тижня вступної кампанії абітурієнти не мали доступу до важливої для себе інформації.
На першому етапі кампанії до ВГО «КВУ» зверталися абітурієнти та члени приймальних комісій щодо технічних проблем з доступом до інформаційної системи «Конкурс».
Через конфлікт провайдерів не всі споживачі могли зайти на сайт www.vstup.info та ознайомитися з його змістом перші дні вступної кампанії. На щастя, вже 21 числа проблеми було усунуто. Втім, абітурієнти продовжують скаржитися на те, що в деяких ВНЗ відсутні списки абітурієнтів та їх бали, а також данні по державному замовленню. В третині ВНЗ, в яких відбувається спостереження на даний момент, не оприлюднені данні по державному замовленню. Також приймальні комісії не завжди коректно подають дані до ІС «Конкурс». Так, деякі виявляють, що у них на сторінці сайту менша сума балів, ніж абітурієнт отримав на зовнішньому незалежному оцінюванні, до якого додав середній бал атестату. Хоча є і протилежні випадки, коли з максимально можливих 800 балів (200 атестат + 600 ЗНО), навпроти прізвища абітурієнта зазначено, що його сукупний бал дорівнює 2000».
Також спостерігачами від ДОО ВГО «КВУ» було оприлюднено пропозиції для Міністерства освіти і науки, а також для представників ВНЗ для покращення процесу вступної кампанії:
За додатковою інформацією просимо звертатися:
Анастасія Прокопенко 095 766 52 77,e-mail: [email protected]
Метою проекту «Кампанія з громадського спостереження за об’єктивністю та неупередженістю процедур вступу до вищих навчальних закладів у 2010 році», що здійснюється ВГО КВУ в партнерстві з ГМ ОПОРА за підтримки Освітньої програми Міжнародного фонду “Відродження” є спостереження за забезпеченням відкритого і прозорого вступу до вищих навчальних закладів у 2010 році.
Коментарі