Для ознайомлення з досягненнями Transparency International в подоланні корупції, презентованими під час подіумної дискусії «Як громадськість може протидіяти корупції: підходи Transparency International», долучилось близько 30 громадських активістів, представників медіа-спільноти та урядовців країни.
Підходи та результати антикорупційних ініціатив, здійснених глобальною антикорупційною організацією, що працює більше як у 100 країнах світу, не залишили байдужими учасників заходу. Регіональний директор Transparency International по країнах Європи та Центральної Азії, Міклош Маршал, презентуючи досягнення організації, наводив чисельні приклади ефективного впровадження підходів ТІ, які призвели до зниження рівня корупції в окремих країнах. Однак пан Міклош Маршал не обмеживсь представленням роботи Transparency International в інших державах, а також запевнив присутніх, що його організація має намір допомогти Україні подолати корупцію.
Скориставшись можливістю, деякі учасники, одразу звернулись за допомогою та фаховою порадою.
Так, Володимир Жовтяк, голова координаційної ради Благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», зазначив, що якщо в деяких сферах корупція вимірюється грошима, то в сфері медицини, зокрема лікуванні людей, які живуть з ВІЛСНІД, вона має інший вимір – загублене людське життя. Такий висновок пан Володимир зробив із досвіду роботи організації, яку він очолює. Адже саме Всеукраїнська мережа ЛЖВ виявила корупцію при закупівлі Міністерством охорони здоров’я життєво необхідних для ВІЛ-позитивних препаратів, що суттєво обмежувало доступ людей, які живуть з ВІЛСНІД до лікування та зумовлювало велику смертність від СНІДу в країні.
Однак Мережа ЛЖВ не обмежилась лише виявленням корупції, за словами Володимира Жовтяка, організація провела ефективну адвокасі кампанію, яка змінила ситуацію на краще, разом з тим, процес закупівель медичних препаратів за державні кошти не можна назвати досконалим. Тому він закликав Transparency International долучитися до протидії корупції саме в медичній сфері.
Питання корупційних проявів у сфері охорони здоров’я звучали і від інших учасників зустрічі, зокрема громадських активістів із Вінниці, які висловили хвилювання фактами недоброчесних відносин між лікарями та пацієнтами.
Відповідаючи на питання та звернення учасників заходу, пан Міклош Маршал зауважив, що медицина - найболючіша тема не лише для України, і Transparency International має певні досягнення в подоланні корупції в цьому секторі, тому організація готова впроваджувати власні напрацювання і в Україні.
Коментуючи результати подіумної дискусії, Олексій Хмара, президент Творчого обєднання «ТОРО», контактної групи в Україні Transparency International, зазначив, що обговорення лише підтвердило необхідність впровадження рішучих ініціатив у протидії корупції у сфері охорони здоров’я та тендерних закупівель.«З іншого боку, - підкреслив пан Хмара,- проведене спілкування довело, що Творче об’єднання вибрало правильні пріоритети для своєї роботи, адже саме зниження рівня корупційних ризиків в медичній сфері та в проведенні державних закупівель – одні із головних пріоритетів організації».
Коментарі