У квітні 2010 року парламент Македонії ухвалив нову редакцію закону про громадські асоціації та фонди. Таким чином, країна розпочала реформи, спрямовані на посилення громадського сектору.
Найважливіші зміни у новому законі включають:
- право неурядових організацій безпосередньо вести господарську діяльність, пов’язану з їх статутними цілями, замість витрачання ресурсів на утворення підприємств та управління ними;
- розширені вимоги щодо управління НУО, зокрема, уточнено роль загальних зборів та інших органів;
- право іноземців та юридичних осіб бути засновниками асоціацій (раніше вони могли створювати лише фонди);
- надання громадянам права створювати асоціації без обов’язкової реєстрації як юридичних осіб;
- запровадження статусу “суспільно-корисної організації”, одержання якого є передумовою податкових пільг.
Закон містить кілька інших положень, що істотно поліпшують правове середовище для неурядових організацій.
Наприклад, скасовано штрафи за неповідомлення державі про те, що НУО стала членом міжнародної організації або спілки. Включено окремі положення про вдосконалення фінансової підтримки НУО з державного та місцевих бюджетів. Скасовано вимогу дозволу Міністерства закордонних справ на реєстрацію філії іноземної НУО.
Приклад Македонії має надихнути Україну нарешті вдосконалити законодавство для неурядових організацій.
Як бачимо, реформи, запроваджені в Македонії, відповідають пропозиціям громадськості України до нового закону про громадські організації. Варто зауважити, що Македонія близька до України за економічними та гуманітарними показниками. Але очевидно, що гальмування розвитку громадянського суспільства спричинить ще більш значне відставання України від спільноти розвинених держав.
Сподіваємося, що головним висновком із прикладу Македонії буде такий: “Якщо македонці змогли, то наступними можемо бути ми!”.
З повагою, Команда УНЦПД
Коментарі