Стипендіальна програма Східного партнерства: молодь як запорука розвитку громадянського суспільства

У рамках проекту «Регіональний механізм підтримки громадянського суспільства країн Східного партнерства», що фінансується Європейським союзом, 40 стипендіатів Східного партнерства із шести країн зібралися в Брюсселі для обміну практиками із розвитку громадянського суспільства та посилення міжнародної співпраці між ОГС в Україні, Білорусі, Грузії, Вірменії, Азербайджані та Молдові.

На церемонії відкриття учасників привітав директор департаменту Східного партнерства Генерального директорату Європейської комісії з питань сусідства та переговорів з розширення ЄС Лоуренс Мередіт, який підкреслив важливість розвиту громадянського суспільства в країнах Східного партнерства як елементу ефективної співпраці з ЄС: «Відповідно до “20 очікуваних досягнень Східного партнерства до 2020 р.” три теми є наскрізними: залучення громадянського суспільства, впровадження гендерної рівності, зміцнення стратегічних комунікацій і підтримка незалежних медіа. ЄС прагне впроваджувати позитивні зміни в країнах Східного партнерства. Громадянське суспільство в цілому та стипендії Східного партнерства є вирішальними в цьому відношенні, і ми сподіваємося, що ви зможете виступати справжніми послами європейських цінностей і порядку денного ЄС у регіоні. Інвестиції в молодь – інвестиції в майбутнє. Це найефективніший метод для впровадження змін».

Мета стипендіальної програми полягає у розвитку молодих лідерів через реалізацію соціальних проектів, які відповідають ключовим напрямкам співпраці ЄС та країн Східного партнерства.

«Ми прагнемо розвивати лідерські якості молодих активістів громадянського суспільства. Основним критерієм відбору учасників стипендіальної програми є наявність лідерського потенціалу. Кошти, які вони отримують, спрямовуються на проект, щоб допомогти та розкрити їх як агентів змін. Наше завдання у тому, щоб реалізований потенціал стипендіатів повернувся в громади, де їхня спроможність визначати, розуміти та знаходити шляхи вирішення проблеми сприятиме розвиткові громадянського суспільства. Ми інвестуємо в розвиток молодих громадських активістів із країн Східного партнерства, які виявляють інтерес та здатність до активної участі у реформуванні та розвитку їхнього регіону», – прокоментувала представниця Центру тематичної експертизи з питань підтримки громадянського суспільства, Генеральний директорат Європейської Комісії з питань сусідства та переговорів з розширення ЄС, Сінзіана Пояна.

Захід зібрав як нових, так і минулорічних стипендіатів із країн Східного партнерства. Стипендіати 2017 року презентували свої напрацювання й поділилися досвідом із цьогорічними учасниками, які вже починають роботу над власними проектами.

«В рамках свого стипендіального проекту я досліджував соціальний компонент сталого розвитку в громадах – соціальний діалог, гендерну рівність і соціальні послуги в Україні та Грузії. Ми зустрічалися з представниками ОГС, профспілок та органів місцевого самоврядування. А основним доробком проекту стала аналітика, завдяки якій ми (ГО «Бюро соціальних та політичних розробок», – ред.) створили концепцію нового проекту «Соціальне партнерство заради рівності», який отримав підтримку від Форуму Східного партнерства за програмою регрантингу», – розповів стипендіат Ініціативи Східного Партнерства 2017 року, комунікаційний менеджер ГО «Бюро соціальних та політичних розробок» Богдан Дяченко.

Учасники з різних країн змогли обмінятися досвідом щодо впровадження проектів, підвищення прозорості й підзвітності державного сектору, посилення співпраці та налагодження зв'язків між громадянським суспільством та урядами по всьому регіону й обговорити співпрацю ОГС із країн Східного партнерства.

«Стипендіальна програма Ініціативи Східного партнерства (EaP Fellowship) – чудова можливість для молодих лідерів посилити свою спроможність і здобути необхідний досвід у реалізації власних проектів. Спілкуючись у Брюсселі з молоддю, я побачила, що в нас багато схожих проблем, а світ настільки глобалізується, що стає легше реалізовувати спільні ідеї, ділитися досвідом і допомагати один одному», – зазначила стипендіатка 2018 року, еспертка ГС «Центр розвитку інновацій» Олена Медведенко.

У фокусі учасників із України різноманітні проекти: від спортивної інклюзії до дослідження європейських практик публічних консультацій. Цього року з-поміж 20 стипендіатів – дев’ять учасників/учасниць із України.

«Для мене важливо, що запропонована мною програма знайшла відгук в європейській інституції і наступні шість місяців я сконцентрую увагу на необхідності впровадження в Україні європейських стандартів публічних консультацій. Єдиний еволюційний крок до подолання кризи довіри – діалог і залучення громадськості на ранніх етапах прийняття рішень. Проблеми виникають, коли ми вже маємо схвалене владою рішення, яке попередньо не обговорене із стейкхолдерами і до прийняття якого не залучали фахівців із громадського сектору. В результаті ми боремося з наслідками, а має бути навпаки. Значно дешевше для держави не робити помилок, а завчасно опрацьовувати всі пропозиції і готувати спільне рішення. Саме тому я разом із ГС «Центр розвитку інновацій» долучилася до лобістів проекту Закону про публічні консультації №7453 та в рамках EaP Fellowship Program 2018 працюю над дослідженням європейських практик публічних консультацій, українського досвіду в цій сфері і залученням фахівців для напрацювань змін до законопроекту для повторного внесення на розгляд Верховної Ради», – додала Олена Медведенко.

Впродовж заходу учасники також змогли попрацювати в тематичних групах, створених навколо ключових секторальних пріоритетів ЄС: 1) освіта, соціальні питання та культура; 2) навколишнє середовище та транспорт, комунікація, цифрова економіка та бізнес; 3) управління, правосуддя, правозахист.

«Я проводила моніторинг муніципалітету Тбілісі в трьох напрямках: впровадження гендерної рівності, захист навколишнього середовища, реалізація молодіжної політики. В результаті дослідження визначила, що 33% персоналу муніципалітету складають жінки, однак вони займають переважно нижчі щаблі кар’єрної драбини. У 2017 році в Тбілісі прийняли гендерну стратегію, але її дієвість повинна прикріплюватися аналізом. Я продовжую співпрацювати з радником мера з гендерних питань у цьому напрямку. Також я підготувала свої рекомендації для вирішення проблеми із забруднення навколишнього середовища транспортом для департаменту транспорту. Вони впровадили частину моїх рекомендацій щодо обмеження автомобільного руху в Тбілісі», – розповіла стипендіатка 2017 р., членкиня НУО «Південно-Кавказька мережа молодих експерток заради миру та безпеки» Марiам Хурошвiлi.

Проект «Регіональний механізм підтримки громадянського суспільства країн Східного партнерства» фінансується Європейським союзом і є сполучною ланкою між різними ініціативами громадянського суспільства. Проект реалізується у шести країнах Східного партнерства (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова та Україна) і спрямований на зміцнення та підтримку ролі громадянського суспільства у реформах та демократичних перетвореннях, які відбуваються в країнах Східного партнерства.

Фото: Антон Мотолько

Контакти

  • Eastern Partnership Civil Society Facility
  • http://eapcivilsociety.eu
Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi

Мої активи

Нові можливості з ГУРТом!Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.