20 жовтня в приміщенні інформаційного агентства «Укрінформ» відбувся прес-клуб «Рабство та торгівля людьми всередині України», організований Міжнародним жіночим правозахисним центром "Ла Страда - Україна".
Коли мова заходить про рабство та торгівлю людьми, в уяві середньостатистичного українця перш за все постають екзотичні країни. Про те, що потрапити в тенета рабства можна і не перетинаючи українського кордону, відомо далеко не всім. Головним завданням прес - клубу «Рабство та торгівля людьми всередині України» було проінформувати та убезпечити українських громадян від можливостей потрапити у внутрішньодержавне рабство, привернути увагу всіх і кожного до ганебного явища торгівлі людьми.
Даний інформаційний захід приурочено до Європейського Дня боротьби з торгівлею людьми, який традиційно відзначається світовою спільною 18 жовтня. До участі було запрошено начальника Департаменту боротьби із злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, МВС України Михайла Андрієнка, заступника Міністра праці та соціальної політики України Віктора Іванкевича, радника Міністра внутрішніх справ України, президента центру «Ла Страда – Україна» Катерину Левченко, представницю Міжнародної організації з міграції Оксану Горбунову, начальника сектора боротьби зі злочинами у сфері працевлаштування за кордоном МВС України Олега Заворотнія, а також мешканця Харківської області.
1998 року українське законодавство криміналізувало торгівлю людьми. В 2004 році Верховна Рада України ратифікувала Палермську Конвенцію, котра доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності. Проте такого поняття як «рабство» в українському законодавстві все ще немає.
Однією з першочергових причин потрапляння в рабство є недостатня проінформованість населення стосовно небезпеки, особливо це стосується жителів сільської місцевості. Сьогодні великому ризику піддаються заробітчани, котрі прямують в мегаполіси та курортні міста з метою сезонного підробітку. Актуальними є питання порушення трудових прав дітей, а також інвалідів, що страждають в примусовому жебрацтві. Згідно з даними статистики, представленими Міжнародною організацією з міграції, за останні чотири роки кількість офіційно зафіксованих випадків торгівлі людьми в Україні збільшилась втричі (6 та 23 випадки у 2004 та 2008 роках відповідно). При цьому, мова не йде про експлуатацію людей та обмеженість пересування робітників. Скільки людей втягнуто в боргову кабалу? Скільком систематично не виплачується заробітна платаю, застосовується фізичний та психологічний примус.
Важливим є усвідомлення кожного громадянина того, що свої права можна і треба відстоювати. Боротьба з прикрим явищем рабства та торгівлі людьми успішною може бути лише у випадку взаємодії громадян, неурядових організацій та державних структур.
Хочеться вірити, що з плином часу світова спільнота перейде від відзначання Європейського Дня боротьби з торгівлею людьми до святкування перемоги над огидним явищем сучасності - рабством . Адже неприпустимо, що в сучасному цивілізованому світі людина і товар часто стають синонімами.
Довідка:
Міжнародний жіночий правозахисний центр “Ла Страда-Україна” з 1997 року працює в напрямі запобігання торгівлі людьми, особливо жінками та дітьми, ліквідації всіх форм дискримінації та насильства у суспільстві, сприяння дотриманню прав людини, гендерної рівності та захисту прав дітей.
Центр „Ла Страда-Україна” є членом Координаційної ради по запобіганню торгівлі жінками при Уповноваженому ВР з прав людини (з 1998 р.), Експертної робочої групи при Міжвідомчій координаційній раді по запобіганню торгівлі людьми (з 2003 р.), Громадської ради при МВС України з питань забезпечення прав людини (з 2005 р.).
В 2004 р. Центр „Ла Страда-Україна” стала засновником та членом Міжнародної асоціації „Ла Страда” .
Фото Марини Соловйової
Коментарі