bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Дива не сталося: до 1 квітня антикорупційним активістам потрібно подати е-декларації
28.03.2018

Вже 1 квітня 2018 р. спливає дедлайн подання електронних декларацій, які вперше заповнюватимуть громадські активісти, що працюють у сфері протидії корупції. 22 березня 2018 р. Верховна Рада не використала останній шанс змінити термін подання декларацій, депутати не проголосували про включення до порядку денного законопроектів про відтермінування або скасування е-декларування для членів громадських організацій.

Попри критику від представників українських та міжнародних організацій норми Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» залишаються діючими. Згідно цього закону розширюється коло осіб, які зобов’язані подавати електронну декларацію, серед яких громадські активісти, контрагенти установ та організацій, що отримують кошти з програм міжнародної технічної допомоги, спрямованих на запобігання та протидію корупції.

Антикорупційним активістам потрібно подати е-декларації до 1 квітня, в іншому випадку їм загрожує штраф в розмірі до 51 тис грн або позбавлення волі на два роки.

Загалом депутати 15 разів (сукупна кількість спроб за законопроекти 6271, 6674, 6675) не спромоглися поставити на голосування законопроекти про скасування е-декларування і 9 разів законопроекти про його відтермінування.

Представники громадського сектору раніше висловлювали застереження, що «е-декларування» антикорупційних активістів може бути використане для дискредитації або перешкоджання діяльності неурядових організацій. Наприклад, не до кінця зрозумілим залишається коло осіб, які зобов’язані подавати е-декларації.

«Після 1 квітня 2018 року можна буде відкрити кримінальну справу на активіста за те, що він не подав е-декларацію. І навіть якщо ці норми закону будуть скасовані потім, все одно лишається адміністративна відповідальність. Тобто після 1 квітня, над кожним активним громадянином буде висіти кримінальна справа чи штраф до 51 тисячі гривень», - прокоментував PR-менеджер проекту USAID «Громадяни в дії» Олександр Равчев.


«Для дуже багатьох депутатів електронні декларації для громадських активістів – це така форма помсти за розслідування. Це абсолютно свідомий крок для того, щоб зробити членів громадських організацій, антикорупційних розслідувачів вразливими. Якщо говорити про наслідки, то для тисяч людей це може стати зоною ризику, через те, що вони можуть не здогадуватися, що вони підпадають під дію закону. Адже з пояснення НАЗК випливає, що  підрядники антикорупційних НУО також підпадають під дію цього закону. Я хочу наголосити, що цим можуть скористатися для переслідування громадських активістів. Тобто прикриваючись цим законом тиснути на громадські організації», - зазначила народна депутатка Світлана Заліщук.

«Насправді ж шкода колосальна – через неякісні прописані норми і пасивну позицію НАЗК, під вимогу подавати е-декларацію фактично можна притягнути будь-якого громадянина України чи іноземця, який проводив навчання чи просто виступав на конференції», - додав Олександр Равчев.

Штраф може загрожувати не лише членам громадських організацій, йдется в листі-роз'ясненні НАЗК:

Згодом, 28 березня 2018 р., на засіданні Національного агентства з питань запобігання корупції новообраний голова НАЗК Олександр Мангул повідомив, що 29 березня плануєтся позачергове засідання НАЗК для прийняття роз'яснення щодо е-декларування громадськими активістами до 1 квітня.

Тим часом  питання про можливість скасування е-декларування для громадських активістів досі залишається відкритим.

«Е-декларування для антикорупційних активістів негативно впливає на наш імідж на міжнародній арені. Верховний представник Європейського союзу із питань закордонних справ Фередеріка Могеріні, посол ЄС Хюг Мінгареллі впродовж року нагадували, що це суперечить міжнародним нормам. Це практично юридичний прецедент у міжнародній практиці, коли громадські активісти повинні декларувати своє майно. Зараз у Верховній Раді триває збір підписів для скликання позачергового сесії для відміни е-декларування, щоб проголосувати до 1 квітня. Однак, звичайно, це малоймовірно, оскільки багато депутатів вже фізично не в Україні.  Можливо скасування е-декларування відбудеться вже після 1 квітня. Я вважаю, що тиск наших міжнародних партнерів продовжиться. Для ЄС ставлення влади до НУО  є  важливим питанням і я не виключаю, що європейська спільнота може прив’язати відміну е-декларуванню для громадських активістів до майбутньої фінансової підтримки», -коментує Світлана Заліщук.

«Щоб виправити цю ситуацію, владі доведеться розроблювати новий законопроект, який має включати автоматичну амністію, інакше нам не оминути політично вмотивованого переслідування, особливо регіональних активістів», - зазначив Олександр Равчев.

Нагадаємо, Венеціанська комісія розкритикувала вимоги розкриття фінансової інформації для антикорупційних активістів. Однак попри міжнародні та внутрішні протести скасування вимог е-декларацій для антикорупційних активістів до 1 квітня 2018 року – крайнього терміну подання перших декларацій – так і не реалізовано.

У той же час шанс на відміну е-декларування ще залишається. Як стало відомо після наради голів та представників фракцій та груп ВРУ Голова Парламенту Андрій Парубій виступив з ініціативою про винесення на розгляд 3 квітня питання про скасування е-декларування. Скасування підтримує і Президент України Петро Порошенко, який зробив 28 березня відповідну заяву.

UPD. 29 березня 2018 р. НАЗК видало офіційне роз'яснення, хто підпадає під е-декларування, яке суттєво звузило коло осіб, які підпадають під вимоги подання е-декларацій.

3 квітня 2018 р. депутати Верховної Ради знову не включили до порядку денного законопроекти про відтермінування та скасування декларування для громадських активістів та іноземців, членів наглядових рад.

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.