Творчий центр ТЦК, Фундація ПАУСІ, Фундація "Суспільність" та ГУРТ вже почали обговорення спільної позиції під час Форуму. Усі українські організації громадянського суспільства запрошуються до активного обговорення на порталі ГУРТ та публічного формування спільної позиції щодо політики та можливостей Східного партнерства, яку буде озвучено українськими ІГС під час Форуму.
Вже відомо, що участь у Форумі від України візьмуть близько 30 організацій. Цікаво було б дізнатись й про усіх учасників.
Прохання до учасників, які представлятимуть Україну:
Назвіться: Опублікуйте на порталі ГУРТ інформацію про свою організацію і, можливо, бачення Вашої ГО щодо політики та можливостей Східного партнерства.
Надішліть, будь ласка, також на [email protected] свою контактну інформацію, щоб ми змогли інформовувати Вас про можливості та результати спільного обговорення.
Прохання до усіх українських ІГС:
Пропонуйте своє бачення політики Східного партнерства, включайтесь у дискусію на порталі ГУРТ!
Коментарі
Білоруські організації з цього приводу сьогодні провели круглий стіл, а на початку листопада організовують конференцію для узгодження позиції білоруської делегації на форумі. Хочеться вірити, що українські ОГС спроможні таку роботу провести інтерактивно.
віват білоруським організаціям! в нашому випадку спочатку хотілося б взагалі дізнатись: які саме українські ОГС там будуть :) у повідомленні згадано 4х з 30ти. хто ці інші 26 щасливчиків, запрошених представляти Україну на форумі? якщо хтось знає про колег, які вже пакують чумайдани для поїздки в Брюсель 16-17.11, розкажіть про них іншим. в цьому випадку скромність не є чеснотою :)
Давня українська хвороба дається взнаки?
яка з них? їх у нас багато, важко їх долати... :)
интересно, кто за билеты "башлять" будет? :)
Вітання. Я серед щасливщиків, вже почала пакувати чумайдани. Цікаво було б поспілкуватися з тими, хто записувався в робочу групу №4. Позицію щодо Східного партнерства ми висловлювали під час консультацій 25.03-25.04. Результати обговорення розміщені на сайті ЄК - загалом у цей загальний документ сумісний з моїм індивідуальним баченням.
Ярина Боренько, Європейський діалог, Мережа інформаційних представників Програми "Молодь в дії"
Вітання. Я серед щасливщиків, вже почала пакувати чумайдани. Цікаво було б поспілкуватися з тими, хто записувався в робочу групу №4. Позицію щодо Східного партнерства ми висловлювали під час консультацій 25.03-25.04. Результати обговорення розміщені на сайті ЄК - загалом у цей загальний документ сумісний з моїм індивідуальним баченням.
Ярина Боренько, Європейський діалог, Мережа інформаційних представників Програми "Молодь в дії"
Вітання. Я серед щасливщиків, вже почала пакувати чумайдани. Цікаво було б поспілкуватися з тими, хто записувався в робочу групу №4. Позицію щодо Східного партнерства ми висловлювали під час консультацій 25.03-25.04. Результати обговорення розміщені на сайті ЄК - загалом у цей загальний документ сумісний з моїм індивідуальним баченням.
Ярина Боренько, Європейський діалог, Мережа інформаційних представників Програми "Молодь в дії"
Дійсно, якщо ВСЕ вже "узгоджено" та "розміщено" на сайті ЄК, чого ж тоді воду мутити, запрошуючи до обговорення? Ярино чи Олено, підкажіть, де саме на сайті ЄК розміщено результати обговорення, сумісні з Вашим індивідуальним баченням?
Ось і п'ятий вже відомий :) Просто якась магія цифр - до форуму 25 днів і 25 відібраних ще невідомі широким масам. Якщо так піде і далі, то "невідібрані та незапрошені" якраз перед самим форумом дізнаються імена героїв, які представлятимуть "позиції" ТАМ. З такою динамікою часу на обговорення та узгодження може і не вистачити, але хоча б знатимемо, хто їде :)
Єгоре, я думаю, всі "відібрані" "башляють" за себе самі, вони ж представляють серйозні і потужні організації, які власними ресурсами намагаються підняти громадянське суспільство у нас на новий щабель :)
тут є результати консультацій: http://ec.europa.eu/external_relations/eastern/civil_society/docs/consult_results_cs_en.pdf. Якщо дискутувати, то я вважаю, що по цьому документу. Тобто не по Східному партнерству загалом (по цьому вже дискусії відбувалися) і не по тому, як відбираються учасники (це питання теж вже закрите), а по можливостях Форуму і нашої участі у ньому. Тому й мені в першу чергу цікаві люди, які націлилися на робочу групу №4.
А для початку варто якось домовитися про культуру розмови на форумі, тому що з таким стилем спілкування ... Та й "Гурт" далеко не всі читають, тому не "опускайте" людей до того, бо зможете зіпсувати атмосферу ще до моменту нашої зустрічі.
Приміром, я лише вчора вернулася з відрядження, прочитала повідомлення і вирішила долучитися. Тобто наміри в мене цілком позитивні, хотілося б того самого взамін.
http://ec.europa.eu/external_relations/eastern/civil_society/docs/consult_results_cs_en.pdf
Ярино, дякую за лінк. Щоправда не можу назвати цей документ чимось сходим на позицію українських ІГС, до випрацювання чого закликає повідомлення на ГУРТі. Багато людей, що спілкуються на цьому сайті, говорять про проблеми з комунікаціями між ІГС в Україні. Відкрита публічна комунікація практично повністю відсутня. Як на мене, ГУРТ не треба "читати", на ньому треба спілкуватись, сперечатись та домовлятись. Стабільне зростання користувачів ГУРТа свідчить, що у 2010 60% активно працюючих ІГС України таки будуть спілкуватись на ГУРТі. Знов щодо Форуму: як на мене, було б непогано, щоб усі (або майже усі) суперечки та узгодження позицій відбулись до Форуму, а на самому Форумі українські ІГС могли б виступити єдиним фронтом (це така культура спілкування та поведінки) у будь-якій з робочих груп. Тоді й можна буде очікувати якихось істотних результатів, якими зможуть скористатись не тільки безпосередні учасники Форуму, а й решта тисячі українських ІГС.
Я просто підозрюю, що деякі організації, відібрані на участь у Форумі, не мають традиції (о.к. - не читати) дискутувати на Гурті. Зрештою, тут немає дописів ні від "Суспільності", ні від ТЦК, ні від ПАУСІ. Віддак я навіть не знаю, про що і як ви почали дискутувати. Якщо у вас є якась внутрішня розсилка, з приємністю приєднаюся.
Розумію на кого і на що Ви натякаєте :) Це правда, ще не всі лідери та топи 30 організацій, запрошених на Форум від України дискутують на ГУРТі, але більшість з них вже "читає" те, про що дискутують інші. В цьому повідомлені немає дописів від представників ТЦК, Суспільності чи ПАУСІ, але вони присутні в інших повідомленнях чи блогах на цьому сайті. Був обмін електронками між ГУРТом-Суспільністю-ПАУСІ та усне спілкування з ТЦК щодо необхідності обговорити та спробувати випрацювати "директиви" - чого ми хочемо отримати від Форуму. Але вирішити це робити не у форматі 4х, а спробувати максимально залучити всіх тих, хто їде на Форум. Перший крок - дізнатись, хто саме їде. Ще раз дякую Вам, Ярино, що відгукнулись. Як на мене, ідея створення спеціальної розсилки для організацій учасників Форуму дуже хороша.
Я думаю, якщо дискусіія між учасниками форуму відбуватиметься публічно, а не в рамках спеціальної розсилки, їй це не зашкодить :-).
Для Івана Богуна: на сьогодні відгукнулось ще двоє учасників Форуму - Заводовський Ілля, Голова правління МГО "Клуб Молодих Дипломатів України" та Тетяна Поливана, Експерт, Енергетика, Європейська інтеграція, Міжнародний Центр Перспективних Досліджень. Отже ідем з випередженням графіку :)
Супер, що подібна ініціатива вже почалася. Спільно із Європейською програмою фонду "Відродження" плануємо зробити зустріч в Києві більшості запрошених на цей форум та на місці обговорити спільні пропозиції. Попердньо датою визначене 6 листопада.
Деталі щодо пропонованої зустрічі будуть на початку наступного тижня.
P.S. Також є у числі відібраних від ГАУ (Андрій Когут, Громадянська Асамблея України)
Іван Скибиляк
Я також знаю одного представника, який буде представляти Україну.
Про себе він повідомить самомтійно. Дуже добре, що ГУРТ започаткував обговорення даної теми на своєму сайті. Сподіваюсь прочитати цікаву інформацію від "монстрів" у роботі громадського сектору. Також сподіваюсь, що після приїзду, ми почуємо або прочитаємо усе те цікаве, що відбуватиметься на Форумі.
Олег Животовський НГО "Європейський вибір"
Дякую, пане Іване, що Ви дуже толерантно повідомили "про ще одного представника, який буде представляти Україну". Дійсно, наша організація НГО "Європейський вибір" буде представляти разом з іншими поважними НГО Україну на цьому досить представницькому Форумі. Про це ми вже заявили на блозі нашої НГО.
Щодо обговорення, воно край потрібне! Ми, як і інші НГО, намагались отмати список Українських представників, але отримали від організаторів відповідь, що про це ми можемо дізнатись тільки 16-го у Брюсселі під час відкриття Форуму!
Так що нам потрібно самоорганізуватись самостійно! Дуже добре , що у нас є такий гарний майданчик, як ГУРТ!
Підтримую ініціативу Андрія Когута , щодо спільної зустрічі! Але мені здається 6-го чи не пізно? Адже ми повинні надіслати свої пропозиції , якщо я вірно зрозумів, до 1листопаду!
Але спільну пропозицію можно обговорити і 6-го!
Готові прийняти участь! Є пропозиції!
Дискутувати готові! Вітаю колег: пані Ярину, колег Європейської програми МФВ ,з ТЦК, Паусі та Гурту. Сподіваюсь, що до нас приєднаюються і інші....
З повагою
і Гурт з нами!
Панове! Якщо позиції українських ОГС будуть узгодженні, то для чого їхати аж 30? якщо донести позицію усіх може і один делегат :) Для чогось певне ЄС утаємничує перелік запрошених. Мабуть хоче почути різні думки України, чи не так?
Духніч Ольга НГО "Інтеграція та розвиток", Сімферополь. Привіт усім. Нас також обрано до участі у форуму. Бачу велику та цікаву дискусію, готові приєднатися до неї, але не впевнена що зможу бути у Києві 6го. Як щодо скайп-конференцій та інших засобів зв язку? Як можна отримати інфрмацію щодо вже існуючих ідей та пропозицій? Завтра думаю викласти наші ідеї та пропозиції тут.
Ось наш ресурс, ми обрали 1 та 4 секції, кому цікаво, давайте знайомитися: http://www.ciet.org.ua/ukr/index.htm
Запитання? Пропозиції?
З повагою, Ольга
Я теж буду на Форумі.
На Форум можна подавати письмові документи. Це важливо і слід зробити.Європейська бюрократія працює по паперам, а не по тому що хтось там скаже.
Також слід сказати, що різна розмова буде в різних робочих групах - потім буде робота над рекомендаціями цих робочих груп.
Тому наша спільна позиція можлива лише в секторальному розрізі по робочим групам.
Щодо оплати учасників - подивіться - ця інформація була на сайті Єврокомісії: частина учасників запрошують за гроші Єврокомісії, частина оплачує своє перебування самостійно.
+ Ольга Духніч, я теж пропоную не чекати можливої зустрічі 6го листопада, а почати обговорення використовуючі сучасні засоби комунікації. Скайп працює чудово і дуже ефективно з точки зору витрати/користь! Я "ЗА" очну зустріч, але варто її підготувати, щоб на ній встигнути не тільки представитись та сказати, чим займаються запрошені організації :)
Якщо багато хто буде "за", давайте знайомитися через Скайп. Мій скайп manul2000 , тільки помічайте хто ви є. Можемо обговорити коли й кому буде зручно спілкуватися у такий спосіб.
Тепер щодо НГО "Інтеграція та розвиток"
Наша мотивація участі у форумі, це популярізація освітніх та просвітницьких ініциатив і розробок нашого центру у сфері міжетнічної, міжконфесійної толенрантності в АР Крим.Моніторинги, дослідження за цією тематикою. Їдемо презентувати свій досвід, шукати парнерів та колег в Україні та за її межами.
Якщо коротко, то так.
Гарної неділі.
Ольга
Духніч Ольга НГО “Інтеграція та розвиток", Сімферополь А кто конкретно поедит на форум от Вашей организации!? Я мог бы передать некоторые рекомендации от нашего Союза молодежных организаций, Евроклубов Ялты и Коалиции проевропейских организаций АРК.
Космач Борис.
Поеду я. У Олега Смирнова можете взять мой телефон, созвонимся. Ольга
Громадянська мережа ОПОРА теж запрошена на форум. Ми виявили інтерес працювати і вести діалог по двох тематичних напрямках: 1). демократія, належне управління та стабільність, 2). міжлюдські контакти. Поїду я.
28 жовтня у нас з'явився шанс поспілуватися наживо під першої зустрічі ІГС, що беруть участь у Форумі у Брюсселі. Детальніша інформація - https://gurt.org.ua/news/events/4561/
Для учасників з інших міст ГУРТ забезпечить відео-висвітлення зустрічі.
Якщо у Вас є матеріали щодо Східного Партнерства, з якими варто ознайомитися, діліться!
Від Міжнародного фонду "Відродження" участь у Форумі братиме виконавчий директор Є.Бистрицький.
Дякую за запрошення на завтрашню зустріч, але я, на жаль, не зможу взяти участь - тому тут викладу своє бачення питань,які варто обговорити.
Звертаю увагу, що перш ніж починати будь-які обговорення на цю тему, варто ознайомитися з Концепцією Громадського Форуму, яку розробила Європейска Комісія за результатами відкритих консультацій з громадськістю: http://ec.europa.eu/external_relations/eastern/civil_society/docs/concept_en.pdf (раніше уже Ярина Боренько надсилала цей лінк, але, здається, не всі це помітили).
Отже, питання:
1) Яка мета та зміст роботи Форуму?
Концепція Єврокомісії передбачає низку завдань Форуму, які можна звести до наступного:
- регулярне надання рекомендацій (пропозицій, моніторингових оцінок), зокрема, для багатосторонніх тематичних платформ та міністерських зустрічей;
- обговорення можливих дій організацій громадянського суспільства у контексті завдань Східного партнерства (зокрема, заходи зі зміцнення довіри у регіонах конфліктів);
- обмін досвідом європейської інтеграції (тобто, по суті, обмін досвідом реалізації двостороннього компоненту Східного партнерства);
- діалог, обмін досвідом та кращими практиками, мережування між організаціями громадянського суспільства (у тому числі це сприятиме підвищенню спроможності ОГС країн-партнерів).
Якщо розширити перше завдання ще й виробленням спільних позицій громадянських суспільств з актуальних питань (наприклад, заяви щодо виборів, інших резонансних подій тощо) – то виходить щось на кшталт “громадського парламенту” Східного партнерства.
Зміст роботи – за актуальними темами, що є предметом роботи міжурядових тематичних платформ, але не тільки, наприклад:
- виконання Планів дій (Порядку денного асоціації);
- дотримання демократичних стандартів і виконання зобов’язань перед Радою Європи;
- розв’язання регіональних конфліктів;
- візи і міграція;
- прозорість енергетичної політики;
- моніторинг ефективності допомоги ЄС (ENPI) включно з флагманськими багатосторонніми ініціативами Східного партнерства (цього моніторингу ENPI нема у документах Єврокомісії по Східному партнерству);
- та інші питання спільного інтересу.
2) Яка має бути структура Форуму і його взаємодія з урядовими структурами Східного партнерства?
Концепція Європейської Комісії:
Регулярні пленарні сесії Форуму (мінімум раз на рік) + тематичні робочі групи, сформовані за пріоритетами міжурядових тематичних платформ (1. демократія, належне врядування і стабільність; 2. економічна інтеграція і конвергенція з політиками ЄС; 3. навколишнє середовище, зміна клімату і енергетична безпека; 4. контакти між людьми).
За Концепцією Єврокомісії, ці робочі групи можуть обирати (на певний період часу) своїх координаторів з числа представників країн-партнерів. Ці координатори будуть:
- очолювати підготовку пленарний сесій Форуму;
- співголовувати на зустрічах Форуму;
- діятимуть як контактні особи, структуруючи та організовуючи роботу Форуму між зустрічами;
- запрошуватимуться у якості ad hoc учасників на зустрічі багатосторонніх міжурядових платформ Східного партнерства, де вони б звітували про діяльність Форуму та представляли його (Форуму) рекомендації. Вони також могли би бути запрошеними на зустрічі міністрів та самміти Східного партнерства. Координатор першої робочої групи (демократія, належне врядування і стабільність) міг би виступати як “спікер” від імені всього Форуму. Все це не виключає можливості запрошення інших учасників Форуму у якості ad hoc учасників на зустрічі платформ, зустрічі міністрів та самміти.
За Концепцією Єврокомісії, Форум може взаємодіяти з багатосторонніми міжурядовими структурами Східного партнерства шляхом:
- доступ, де це доцільно, до робочих документів платформ та міністерських зустрічей;
- надаючи поради (консультації) та пропозиції (рекомендації) платформам;
- моніторинг та оцінка діяльності платформ, можливо з підготовкою публічних публікацій;
- надаючи письмові міркування (opinions) та позиції (positions), які були би обов’язковими для розгляду у тематичних платформах та міністерських зустрічах;
- відвідуючи, через відбір представників або на запрошення, зустрічі платформ, міністерських зустрічей та саммітів.
Здається, доцільно було би наполягати на тому, щоб координатори робочих груп в обов’язковому порядку запрошувалися на усі засідання платформ, зустрічі міністрів та самміти – а не лише допускалася така ad hoc можливість.
Відкриті питання:
- чи потрібен секретаріат, чи достатньо чотирьох координаторів робочих груп? Якщо так – то як його сформувати, хто може взяти на себе цю функцію і як його обирати?
- кого можна було би висувати на посаду координатора робочої групи і які вимоги ставити до потенційних кандидатів на цю посаду?
- як часто і у якому форматі мають відбуватися зустрічі робочих груп та пленарні сесії Форуму? Чи ці зустрічі та пленарні сесії мають бути пов’язані з зустрічами міжурядових тематичних платформ, зустрічами міністрів, саммітами – якщо так, то яким чином?
- у взаємодії з міжурядовими структурами, крім присутності координаторів, а також надання письмових міркувань та позицій – можливо, є сенс наполягати на представленні цих письмових позицій з конкретних тем чи питань обраними відповідними робочими групами Форуму доповідачами (‘rapporteur’)?
- чи відстоювати позицію, що Форум має мати право виносити питання на розгляд тематичних платформ, міністерських зустрічей та саммітів (тобто частково формувати порядок денний цих міжурядових структур)?
- чи потрібні національні структури Форуму (тобто об’єднання та робота усіх учасників на національному рівні)? Якщо так – то якими чином їх сформувати (чи доцільно взяти ГАУ за основу такої структури в Україні)?
Як організувати внутрішню та зовнішню комунікацію Форуму – чи потрібен веб-сайт? Результати консультації, яку проводила Єврокомісія, показали, що ця ідея є доцільною, але у Концепції Єврокомісії вона чомусь не відображена. Здається доцільним створення такого сайту, який би дозволяв:
- координувати роботу Форуму у віртуальному режимі між сесіями;
- представлення моніторингової інформації та інші результати / продукти Форуму (оцінки, рекомендації тощо);
- обмінюватися інформацію та шукати партнерів;
- представляти інформацію про можливості фінансування з боку Єврокомісії та інших донорів.
У випадку схвалення ідеї створення веб-сайту – виникає питання, хто його адмініструватиме? Якщо буде створено Секретаріат Форуму – тоді цю функцію логічно було би покласти на нього; якщо ж ні – то чи це мають бути координатори робочих груп, чи ще хтось?
3) Хто може брати участь у Форумі?
Концепція Єврокомісії:
- учасниками Форуму мають бути організації громадянського суспільства – грассрутс, профспілки, організації роботодавців, професійні асоціації, громадські організації, аналітичні центри, неприбуткові фундації, національні та міжнародні неурядові організації / мережі тощо.
- ці учасники мають походити з країн – партнерів, з країн – членів ЄС, а також міжнародні організації / мережі. Організації з інших країн також можуть бути запрошені.
- Європейський економіко-соціальний комітет має відігравати одну з ключових ролей (should play a key role), особливо стосовно бізнесу, зайнятості, трудових та соціальних питань.
Для відбору учасників першого засідання Форуму Єврокомісія застосувала наступні критерії:
- географічне походження / національність (квота для України – 30)
- різноманітність та пропорційність (представлення організацій різного роду та напрямів діяльності)
- досвід у питаннях, пов’язаних з Європейським Союзом / Європейською політикою сусідства / Східним партнерством
Відкриті питання:
- за якими критеріями, хто і яким чином має залучати учасників після першої зустрічі у листопаді у Брюсселі і як потім робити відбір для запрошення на наступні пленарні засідання Форуму та зустрічі робочих груп? Чи тут можливо застосовувати якісь обмежуючі квоти?
- чи доцільним є ширше залучення представників громадянського суспільства Росії? Зараз виглядає так, що участь представників з третіх країн буде обмеженою (5, їхні витрати не покриватимуться Єврокомісією);
- чи доцільним є залучення представників громадянського суспільства невизнаних самопроголошених держав / конфліктних територій (Придністров’я, Абхазія, Південна Осетія, Нагірний Карабах)? Ця ідея пропонувалася під час відкритих консультацій – можливо, треба бути готовим до такої ідеї, наприклад, з боку Вірменії.
4) Інші організаційні питання
- Досі відсутня будь-яка змістовна інформація про діяльність міжурядових платформ, хоча уже відбувся перший раунд зустрічей і зараз починається другий – доцільно було би одразу на першому Форумі вимагати надання максимальної інформації про діяльність міжурядових платформ.
- Місце проведення подальших пленарних засідань та робочих платформ – здається доцільним, аби це не було завжди у Брюсселі. Можна запропонувати наступний Форум провести у Києві.
Дякую Дмитру за пропозицію агенди. На жаль, я не зможу бути завтра в Києві. Відео - це добре, але пропоную вести протокол і потім всім розіслати, особливо тим, хто не зможе бути.
Я готова попрацювати по платформі "контакти між людьми". Пропоную сформувати стейтмент з візового питання, можливо варто проконсультуватися з Центром миру, конверсії та зовнішньої політики і оприлюднити анотацію результатів їхнього моніторингу.
Інша важлива річ, в якій я б могла бути корисною - це флагманські ініціативи. На них заплановане фінансування, але ще не має методології. Тут внесок від ОГС міг би бути дуже сенсовний.
Я зараз з колегами працюю над документом з приводу розширення Програми "Молодь в дії" (в документах ЄК це віднесено до сфери "культура"), надіюся, що встигнемо і текст буде до 1-го висланий, але нам ще треба дещо доробити. Хочемо зробити інтегральні пропозиції щодо усіх шести партнерських країн.
Якщо хтось готовий попрацювати по напрямку "культура" ще - дайте знати. мій мейл [email protected], skype: yaryna_b
Вітаю! Не виключено, що я теж братиму участь у даному Форумі, принаймні завтра це буде відомо. Щодо завтрашнього зібрання - питання поки відкрите, оскільки в мене літак о 20-00 з Борисполя. Теоретично можливо, спробую. Я, звісно, записався на профільну для себе платформу "контакти між людьми", але іншими речами теж цікавлюся не на жарт:)
Вітаю! Я отримав запрошення але, нажаль, не зможу поїхати з поважних причин. Фонду Східна Європа буде представляти наш Президент - Тім Пайлат. Прийняття рішення про участь зайняло трохи часу, тому, власне, ми й не зявлялися на поверхні..Ми оовязково братмемо участь у зустрічі 28.10.
Коротко про наше бічення процессу підготовки до участі у Форумі та інформування про весь процесс:
- весь процес вироблення позиції має буди якомога прозоим та доступним для участі іншим організаціям, що не братимуть участь у Форумі
- підтримуємо ведення протоколів зустрічі та інформування про її результати всі зацікавлені організації
- пропонуємо провести також зустріч організацій після Форуму для зворотнього звязку
- ГУРТ класний ресурс для обговорення (сгоден з Яриною - для тих, хто має традицію), а також можна створити окрему розсилку для інформування інші організації.
На всяк випадок ел. пошта: [email protected]
Олег Животовський
У меня подозрение , что встреча по обсуждению предложений к Форуму еще продолжается! А-у-у!!!!????
Дякую пана Дмитра! За професійний коментар, щодо основних документів Форуму. Відкритих питань, справді, багато!
Тому край необхідна спільна позиція.
зараз конвертується відео з учарашнього обговорення. учасників, їх позиції, що були озвучені в МЦПД, можна буде побачити вже після обіду :)
https://gurt.org.ua/news/recent/4598/#lastcomment
опубліковані документи щодо Форуму громадянського суспільства від організацій http://vi.rorive.be/EaP/default.htm