29 жовтня 2017 року відбулися вибори у 201 об'єднаній територіальній громаді, які для них були першими. Виборчі процеси охопили усі області України. Незалежні спостерігачі оцінюють голосування на переважній більшості дільниць як таке, що відповідає законодавству та демократичним стандартам. Зафіксовані порушення носили переважно технічний та процедурний характер.
фото: джерело
Явка виборців
Найбільша кількість перших виборів у об'єднаних громадах відбулася у Дніпропетровській (19) та Волинській областях (19), натомість у Закарпатській та Миколаївській областях виборчий процес пройшов лише в одній громаді.
Загалом по країні явку визнали задовільною для подібних виборів, хоча вона суттєво відрізнялася по громадах. Наприклад, у Городку (Хмельницька область) на міських дільницях явка склала 27,74%, на сільських - 56,22%. А у Городищенській ОТГ (Волинська область) за попередніми даними проголосувало 65,91 % виборців.
«Паралельний підрахунок явки засвідчив, що у виборах взяло участь 48,2% виборців. Ця явка не є низькою, що підтверджується статистикою попередніх місцевих та загальнонаціональних виборів. Вона відповідає не лише зацікавленості виборців, але й відповідає міграційним реаліям у громадах. В умовах трудової міграції в сільській місцевості не може бути явка 80 відсотків», - коментує аналітик Громадської мережі «ОПОРА» Олександр Клюжев.
фото: джерело
Попередні результати свідчать, що у нових місцевих радах більшість місць отримують так звані «старі» парламентські партії, а не громадські активісти.
«У невеликих громадах, як наша, люди малоактивні, молодь виїхала у великі міста. Старше покоління більше звикло до реалій колгоспу. Громада не готова до розвитку в руслі громадянського суспільства. Люди звикли, що депутат повинен їм щось дати та переплутали поняття "політик" і "благодійник". От депутат їм має біля хати щось зробити. Незалежно від рівня ради. Люди звикли до теперішнього становища. Хоча й мріють про кращі часи, але сподіваються, що вони настануть без змін обличь тих, хто їх має робити. Для мене це не зневіра, а байдужість, - додає представник ГО "Агенція сталого розвитку АСТАР, кандидат в депутати Городоцької ОТГ (Хмельницька обл.) Сергій Щур.
Порушення на виборах
Більшість порушень, зафіксованих спостерігачами КВУ, носили технічний та процедурний характер: помилки в бюлетенях, несвоєчасне відкриття виборчих дільниць, недостатня кількість скриньок для голосування, спроби голосування без документів, що посвідчують особу тощо. Також помічені випадки незаконної агітації, перешкоджання роботі спостерігачів, підвезення громадян на дільниці та легальний підкуп виборців («гречка»).
Але попри переважно вдале проведення виборів трапилися й випадки кримінального втручання у виборчий процес. На Дніпропетровщині (Зайцівська ОТГ) невідомі здійснили напад на дільницю в селі Майське, щоб знищити виборчі скриньки та бюлетені. Вміст виборчих скриньок не постраждав, однак двоє поліцейських поранено. В результаті затримано та висунуто звинувачення 25 особам, яких підозрюють у вчиненні нападу.
«На мою думку, це елемент боротьби за перерозподіл сфер впливу між агрохолдингами, - коментує Станіслав Жолудєв, виконавчий директор Дніпропетровського обласного відділення «Комітету виборців України» (КВУ). - На моїй пам’яті, це перший випадок, коли здійснено озброєний напад на дільницю. Це приклад, як великий бізнес прагне взяти під контроль нові громади. Агробаронам набагато зручніше домовлятися з корумпованим державним службовцем, а громади вимагатимуть інші умови, не лише у фінансовому плані, але й щодо відношення до землі».
фото:джерело
У попередніх висновках КВУ відзначено, що низка зафіксованих протиправних дій свідчать про низьку ефективність роботи МВС в частині попередження виборчих злочинів. Дається взнаки також недосконалість судової системи.
«Наші суди відмовляються від розгляду питань, пов’язаних з порушеннями на виборах, або не приймають ніяких змістовних постанов, - додає Станіслав Жолудєв. - У нас недостатньо професіоналів, які можуть тлумачити виборче право, і судді бояться виглядати некомпетентними. Крім того, є проблема правового нігілізму. Позивачі не мають елементарних уявлень як оформлювати позов. І суди використовують формальні порушення як привід, щоб залишити справу без розгляду».
Недосконале законодавство та низький рівень підготовки членів виборчих комісій
Спостерігачі з «Комітету виборців України» та Громадянської мережі «ОПОРА» відзначили низький рівень професійної підготовки членів виборчих комісій та звернули увагу на недосконале законодавство.
«Районна виборча комісія формує дільничні та селищні територіальні комісії і дистанціюється від процесу, оскільки виборів у районах немає. Вони зобов’язані надавати консультації, але комісії в ОТГ залишилися наодинці з організаційними, логістичними та правовими проблемами. Це призвело до несвідомих порушень, яких припускалися і на дільницях, і в селищних комісіях, однак на результат вони принципово не вплинули», - зазначив виконавчий директор Дніпропетровського обласне відділення КВУ Станіслав Жолудєв.
Проблеми спричинює також невідповідність ЗУ «Про місцеві вибори» законодавству та сучасним умовам. Наприклад, власника паспорту у вигляді ІD-картки можуть не зареєструвати як кандидата, оскільки в законі є пункт про обов’язковість подання ксерокопії паспорту з місцем прописки. Нові технології вступають у протиріччя з українським законодавством. В країні впроваджено е-декларування, але від кандидатів вимагають паперову декларацію за застарілими нормами закону про місцеві вибори.
Недосконалість законодавства примушує виборчі комісії самостійно вирішувати проблемні і спірні питання, констатують спостерігачі.
«Якщо до ОТГ входять два селища з різних районів, то незрозуміло, яка місцева організація політичної партії якого району має право висувати кандидатів або подавати представників у територіальні виборчі комісії», - коментує аналітик громадської мережі «ОПОРА» Олександр Клюжев.
КВУ та ОПОРА закликали врегулювати законодавчі прогалини до проведення наступних виборів у об’єднаних громадах. На 24 грудня 2017 року ЦВК призначила перші місцеві вибори ще в 51 об’єднаній територіальній громаді.
Остаточні результати виборів в ОТГ оприлюднять на сайті ЦВК до 9 листопада 2017 року.
Коментарі