У 9 річницю вбивства Георгія Гонгадзе міжнародні журналістські організації закликають українську владу відновити пошуки замовників вбивства і нарешті посадити їх на лаву підсудних, а також порушити кримінальні справи проти високопосадовців, які перешкоджали слідству.
Про це йдеться у спільній заяві 4 міжнародних журналістських організацій, яка наводиться нижче.
СПІЛЬНА ЗАЯВА
З НАГОДИ ДЕВ’ЯТОЇ РІЧНИЦІ
ЗАГИБЕЛІ ГЕОРГІЯ ГОНГАДЗЕ
Сьогодні виповнюється дев’ять років з того дня, коли 16 вересня 2000 р. було вбито нашого колегу Георгія Гонгадзе. З цієї нагоди ми вкотре закликаємо українську владу забезпечити належне розслідування цього злочину і знайти замовників вбивства.
Георгія було викрадено та жорстоко вбито після того, як декілька українських високопосадовців між собою обговорили та спланували цей злочин. Ця загибель стала сумною сенсацією, що зайвий раз підкреслила безкарність можновладців, які здатні вбивати журналістів, аби примустити їх мовчати.
Цього літа відбулося декілька важливих подій, пов’язаних зі справою. Було заарештовано Олексія Пукача, який, за словами слідчих та за рішенням суду, вважається убивцею Георгія Гонгадзе. Як повідомляється, за допомогою інформації, наданої Пукачем прокуратурі, було знайдено череп, що майже напевне належить Георгію.
Ми вітаємо таке просування у справі. Але й правди за ним не сховаєш: досі нічого не відомо про те, хто був замовником цього вбивства, і яким чином було віддано наказ стратити Георгія. Слідство далі не відповідає на це питання, що ставлять і Парламентська Асамблея Ради Європи, і ми, і наші українські колеги.
Існував цілий ряд очевидних зачіпок, за допомогою яких можна було б визначити, яким чином на той час працювала система наказів у МВС і уряді. Судовий процес у справі трьох співучасників Пукача та винесення вироку у 2008 р. відкривало можливостей навіть більше, ніж будь-коли. Але більшості з цих потенційних джерел інформації просто дозволили зникнути.
Ці проблеми детально висвічуються у четвертому з наших Звітів щодо прогресу, досягнутому у розслідуванні убивства Гонгадзе, який ми представляємо сьогодні.
У цю річницю трагічної загибелі Георгія ми закликаємо:
Ейден Уайт, Генеральний Секретар Міжнародної Федерації Журналістів
Мирослава Гонгадзе, Фундація Гонгадзе
Джеремі Діар, Національний Союз Журналістів Великобританії та Ірландії
Алла Лазарева, Інститут Масової Інформації
Коментарі