Саме такий висновок можна зробити, ознайомившись з рекомендаціями, які були розроблені громадськими спостерігачами, які провели громадський моніторинг вступної кампанії в Кіровограді. Починаючи з червня, група моніторів спостерігала за роботою приймальних та апеляційних комісій двох найвідоміших вищіх навчальних закладів міста. Результатом моніторингу стали певні рекомендації щодо організації та проведення вступної кампанії 2009 року. Адже всі уроки цьогорічної кампанії були враховані та проаналізовані експертами.
Серед найбільших системних проблем, експертна робоча група зазначила – відсутність прозорих та чітко визначених процедур щодо захисту прав абітурієнтів під час вступної кампанії.
Згідно п. 29 умов прийому до ВНЗ України «усі питання, пов’язані з прийомом до вищого навчального закладу, розв’язуються приймальною комісією». Але для розв’язання спірних питань згідно положення формуються апеляційні комісії. До складу яких залучаються лише вчителі. Більш того єдиною функцією апеляційної комісії є розгляд апеляцій щодо проведених вступних іспитів, які проводяться лише у виняткових випадках. Оскільки основний принцип Умов прийому МОН України – організація прийому до ВНЗ за результатами Сертифікатів УЦОЯО.
Таким чином апеляційна комісія залишається без роботи, а абітурієнт немає можливості вирішувати спірні питання за допомогою третьої (незаангажованої) сторони. Адже коли вступник подає позов про незгоду з діями приймальної комісії, ВНЗ викликає на допомогу «своїх».
З метою виправлення ситуації та забезпечення реалізації права на рівний доступ до освіти абітурієнтів, громадські монітори розробили рекомендацію - забезпечити апелюючій стороні право на залучення незалежних експертів. Це лише одна з багатьох рекомендацій, які будуть подані до МОН та УЦОЯО.
Коментарі