Громадянська кампанія «Форум порятунку Києва» виступає за більш жорстке законодавство щодо пива.
Про це на прес-конференції в УНІАН повідомив головний координатор кампанії Віталій ЧЕРНЯХОВСЬКИЙ.
За його словами, ще 11 грудня 2007 року у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект №1171 про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», яким пропонувалося прирівняти пиво до алкогольних напоїв, проте досі він не прийнятий у цілому. В.ЧЕРНЯХОВСЬКИЙ відзначив, що 5 березня 2009 року цей законопроект було прийнято у першому читанні.
Народний депутат України (фракція БЮТ) Дмитро ВЕТВИЦЬКИЙ у свою чергу висловив сподівання, що вказаний законопроект буде прийнято найближчим часом.
«Думаю, ми його приймемо найближчим часом», – сказав він. Він також відзначив, що сьогодні діти можуть вільно купувати пиво, а якби воно було прирівняне до алкогольних напоїв, такого б не було. «Пиво – не такий корисний і простий продукт, як інколи видається. Діти мають змогу недорого його купити, вживати без зауважень. Пиво – це також алкоголь, воно містить етиловий спирт той самий, що і в міцних алкогольних напоях. Ми не бачимо, слава Богу, поки що як гуляють вулицями зі склянкою горілки, але 2–3 пляшки пива замінюють ту саму склянку горілки», – відзначив депутат.
Крім того, за словами Д.ВЕТВИЦЬКОГО, необхідно обмежити рекламу пива на телебаченні і на вулицях, а також підвищити акциз на пиво. «Акцизний збір на пиво потрібно підвищувати, – сказав депутат. – Нехай воно будет дорожчим, якіснішим, але діти ті 2 гривні, що їх їм дають тато з мамою на пиріжки, не витрачатимуть на пляшку пива».
Депутат також переконаний у необхідності зробити жорсткішим контроль за продажем пива. «Пиво треба продавати так, як і весь алкоголь, – у магазинах. Продаж пива має бути дозволено лише повнолітнім», – сказав він.
З ним погоджується В.ЧЕРНЯХОВСЬКИЙ: «Єдиний спосіб зупинити алкогольну вакханалію і зменшити смертність населення – це піти на необхідні обмеження вживання алкоголю у будь-якому вигляді – горілки, вина, бренді, віскі, коньяку, пива, алкогольно-енергетичних напоїв та інших розчинів». Зокрема, він відзначив, що йдеться не про заборону пива як такого, проте вимагає прибрати його «з вулиць і з громадського транспорту». «Є прості методи обмеження розповсюдження алкоголю в громадських місцях, які діють у всіх країнах», – сказав В.ЧЕРНЯХОВСЬКИЙ, відзначивши, що такими методами повинні бути штрафи за вживання алкоголю на вулицях на рівні не менш як 500 грн. «Молодь повинна зрозуміти – в парку, на лавці розпивати не можна», – закликав головний координатор кампанії «Форум порятунку Києва».
За словами В.ЧЕРНЯХОВСЬКОГО, такі обмеження приведуть до скорочення реалізації та споживання пива. «Ми ставимо своєю метою зменшення виробництва і продажу алкогольних розчинів. При цьому орієнтуватися на ринок ми не будемо. Жодне рішення, пов`язане із забороною грального бізнесу не пройшло б, якби депутати орієнтувалися на ринок. Збитки від діяльності пивних і алкогольних в цілому, а також тютюнових компаній набагато перевищують їх дохідність для держави. Повинна бути заборонена будь-яка реклама пива й іншого алкоголю і тютюну. Я думаю, цього року треба докласти максимальні зусилля, щоб прибрати з екранів будь-яку пивну пропаганду», – додав він.
В.ЧЕРНЯХОВСЬКИЙ упевнений, що обмеження вживання алкоголю у будь-якому вигляді здатне зменшити смертність населення. «Жодної принципової різниці між слабоалкогольними і алкогольними напоями немає, питання лише в кількості. Сьогодні в будь-якому кіоску продадуть пиво навіть дитині, і це не буде порушенням закону», – відзначає він.
При цьому, на його думку, прийняти відповідний закон заважає пивне лобі в парламенті.
«Ми це можемо бачити за результатами голосування 5 березня 2009 року , коли група депутатів на чолі з колишнім головою правління, а нині президентом ЗАТ «Оболонь» Олександром СЛОБОДЯНОМ і його прихильниками не проголосували за законопроект №1171. Це депутати від «Нашої України – Народної Самооборони» Юрій КОСТЕНКО, Іван ЗАЄЦЬ, Андрій ДАВИДЕНКО, Олександр КЛИМЕНКО, Петро ЮЩЕНКО, Олександр ОМЕЛЬЧЕНКО, Анатолій МАТВІЄНКО. Те, що роблять пивні бариги, винищує український народ. Ми втратили 6 млн. людей, починаючи з 1991 року. Якщо люди називають себе українськими патріотами, то вони повинні голосувати тільки за обмеження алкоголю», – наголосив він.
Лідер «Форуму порятунку Києва» навів дані асоціації «Укрпиво», згідно з якими, кількість точок реалізації пива й іншої слабкоалкогольної продукції в разі введення відповідних обмежень впаде на 30–40%.
На думку члена координаційної ради Всеукраїнської громадської організації «Твереза Україна» Артема СТУПАКОВА, «характеризуючи пиво, не слід говорити про «Пиво твоєї Батьківщини», треба говорити: «Пиво – занепад і зникнення твоєї Батьківщини». При цьому він процитував Отто фон Бісмарка, який говорив: «Від пива стають дурними, ледачими і безсилими». «Під безсиллям він розумів проблеми з потенцією. Все це відбувається завдяки рослинному аналогу жіночого статевого гормону – фітоестрогену, що входить у пиво», – відзначив А.СТУПАКОВ.
Учасниця дуету «VГуби» Альона ЛІФІНЦЕВА, яка також брала участь у прес-конференції, вважає, що підвищений попит на пиво в Україні існує через рекламу і доступність цього різновиду алкоголю. «Діти бачать у кіоску цікаву гарну пляшку. Вони її купують. Через 2 тижні вживання пива у день по 1–2 пляшки у них починає хворіти і печінка, і серце. Споживання пива - відхід від якихось проблем, це відхід від відповідальності. Страшно те, що люди стають безвідповідальними, вони не можуть узяти відповідальність за своє життя і за життя своїх дітей, родин і дружин», – відзначила А.ЛІФІНЦЕВА. При цьому вона додала, що виступає за обмеження доступу до продажу пива, – «дуже хочеться бачити націю здоровою».
Довідка
5 березня 2009 р. Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №1171 «Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», внесений Миколою ТОМЕНКОМ, Наталією КОРОЛЕВСЬКОЮ, Євгеном СУСЛОВИМ (всі – від фракції БЮТ). Метою законопроекту є зниження рівня продажу, а, відповідно, і споживання в країні слабоалкогольних напоїв, покращення здоров`я громадян. За ухвалення законопроекту проголосували 384 депутати: 154 депутатів від Партії регіонів, 141 – від БЮТ, 45 – від НУ-НС, 24 – від КПУ і 20 – від Блоку Литвина.
Нині законопроект №1171 підготовано Комітетом Верховної Ради України з питань податкової та митної політики до другого читання.
Коментарі
у нас паскудна вода, з якої варять пиво. чимало знайомих відмовились пити українське пиво тільки тому, що спробували якісніше забугорне. в мене як поціновувача пива є багато запитань до наших виробників - і взагалі, чи є сенс називати те, що продається у пластикових пляшках пивом :).
як на мене, потрібно варити пиво за специфічним рецептом, у маленькій броварні і хай це буде один кегль, але воно має бути СМАЧНИМ.
Всі ці заборони і підвищені акцизи нічого не дадуть. просто у нас немає відповідної культури споживання алкогольних напоїв: вина, пива, коньяків, рому. Культуру спожавання алкоголю потрібно формувати так само як і все інше.
а проміняти сумнівне пиво на ще сумнівніші пиріжки - не найкраща альтернатива :)))
"вони п'ють, вона працює!" або "пиво VГуби нє налівать"...
Чомусь "загальнолюдські" ініціативи з'являються під вибори. Окремий привіт "Форуму порятунку Києва". Біля моєї станції метро до сих пір стовбичать сухі дерева, що ви саджали у ГРУДНІ!
коли вже ми зрозуміємо, що заборонами та "обмеженнями" можна досягти лише протилежного ефекту?
А продумати та провести ЕФЕКТИВНУ соціально-рекламну роз'яснювальну кампанію - "слабо"?