Українське законодавство недостатньо чітко виписане для отримання журналістами оперативної інформації. Це дає чиновникам та органам влади можливість відмовляюти у наданні інформації, посилаючись на певні норми законів. Про це вчора на круглому столі, який проводив ІМІ в Спілці журналістів України дискутували експерти з медіаправа та журналісти.
Основними доповідачами круглого столу на тему: «Чи дотримується в Україні право на доступ до інформації» були: Ігор Розкладай , Інститут медіа права, Володимир Яворський, Українська Гельсинська спілка, Вікторія Сюмар, Інститут масової інформації, та інші експерти.Проведення круглого столу відбулося за підтримки Міжнародної організації «Міжнародна підтримка медіа» (Данія).
Експерти кажуть, що можливість ухиляння чиновників надавати відповідь на інформаційні запити не дає змоги журналістам виконувати свої професійні обов'язки і вчасно інформувати громадскість про суспільно важливі теми.
"Аби отримати документ з грифом "таємно" можна звернутися до омбудсмена , який може перевірити чи засекречений той документ обгрунтовано грифу.Якщо відповідний гриф не є правомірним, то цю інформацію можна отримати," -заявила Мар'яна Демкова, юрист з "Центру політико - правових реформ".
Також юрист зазначила, що мають бути розумні встановлені строки, згідно якими журналіст має отримати оперативно відповіді на запит. Законопроект "Про доступ до публічної інформації" предбачає цей строк - 5 днів (на даний момент це - 30 днів).
Адвокат Шмарьова надає в суді правову допомогу журналістам за проектом по доступу до інформації. Наразі подано три позови: до Ладижинського міського голови і міськвиконкому, до Апарату Верховної Ради та Державного управління справами.
Шмарьова зазначила, що перед поданням позовів до суду, яке організував ІМІ, дискутувалося питання з приводу юрисдикції спорів щодо доступу до інформації. Розглядалася можливість звернення з відповідними позовами в суди загальної юрисдикції, але на даний момент Верховний Суд змінив трактування підсудності цих справ, віднісши їх до адміністративних судів.
ІМІ в рамках проекту з покращенням доступу до інформації надає журналістам допомогу щодо процедури акредитації при суб'єктах владних повноважень.
"Зараз в Україн є частими випадки, коли журналісти, ЗМІ протиправно не отримують акредитації, або їх її позбавляють.Зокрема це стосується випадків незадоволення чиновників журналістськмими матеріалами, що є спонуканням журналістів до самоцензури," - розповів на круглому столі юрист ІМІ - Роман Головенко.
Коментарі