В останні роки особливо у великих містах України суттєво підвищився попит з боку юридичних та фізичних осіб на земельні ділянки для будівництва торгівельних та розважально-ігрових центрів, багатоповерхового житла та інших об’єктів. Водночас при наданні земельних ділянок в містах для приватних потреб розповсюдженим явищем стало масове порушення українського законодавства, випадки корупції та ігнорування інтересів громадськості під час забудови прибудинкових територій.
Коаліція п’яти громадських організацій з 4-х регіонів України із 15 серпня 2008 р. по 15 лютого 2009 р. проводила кампанію, спрямовану на впровадження прозорих та вільних від корупції процедур забудови із врахуванням громадських інтересів. Кампанія охоплювала 5 населених пунктів України: м. Христинівка Черкаської області, м. Старобільськ Луганської області, м. Нікополь Дніпропетровської області, м. Хмельницький та м. Луганськ.
Діяльність коаліції складалась з двох етапів. На першому етапі було проведено громадський моніторинг процедур виділення земельних ділянок під забудову та врахування при цьому громадських інтересів. Другий етап був присвячений реалізації кампаній громадського представництва на місцевому та загальнодержавному рівнях.
Кампанії громадського представництва були спрямовані на покращення існуючої місцевої нормативно-правової бази, що регулює процедури забудови та покращення існуючих практик виділення та використання земельних ділянок під забудови в населених пунктах через розробку та просування змін до національного законодавства.
Основні висновки моніторінгу
Аналіз чинного законодавства щодо виділення земельних ділянок під забудову в населених пунктах виявив багато протиріч, недоліків та можливостей для корупційних проявів. У більшости місцевостей відсутній головний містобудівний документ, згідно якого має здійснюватися будівництво - детальний план територій. Майже відсутня й інша нормативна документація, що регламентує взаємини у сфері містобудування.
Преса не виступає в якості четвертої влади та не є спроможна здійснювати громадський контроль за процесом забудови і прийняттям рішень, із ним пов’язаних. Моніторинг повідомлень місцевих та регіональних ЗМІ показав, що у висвітленні проблематики виділення та використання земельних ділянок під забудови журналісти обмежуються короткими повідомленнями. При цьому аналітичні матеріали, результати журналістських розслідувань та висвітлення експертних думок щодо існуючих процедур виділення земельних ділянок під забудову у населених пунктах майже відсутні.
Право громадянина на доступ до інформації щодо виділення земельних ділянок під забудови у населених пунктах обмежується. Усі наявні механізми доступу до інформації мають недоліки, які не дозволяють повною мірою забезпечити відповідне право громадянина.
У більшості випадків виділення земельних ділянок під забудови в обраних населених пунктах провадиться без врахування громадських та законних інтересів мешканців сусідніх будинків. Внаслідок цього виникає багато конфліктів, коли місцеві жителі виступають проти забудови. Так, під час моніторингу коаліції було зафіксовано близько 20 конфліктів між представниками місцевих ініціативних груп, місцевими радами та забудовниками у п’яти населених пунктах.
Органи прокуратури, що здійснюють нагляд за законністю рішень органів місцевого самоврядування та до компетенції яких віднесено розслідування службових злочинів, обмежуються поданням протестів на рішення місцевих рад щодо виділення земельних ділянок під забудови, більшість яких відхиляється депутатами місцевих рад.
Депутатський корпус місцевих рад, що приймає ключові рішення в процесі виділення земельних ділянок під забудови в обраних населених пунктах, фактично не несе ніякої відповідальності за прийняті рішення.
Органи місцевого самоврядування та місцеві структури органів державної влади дуже мало використовують Інтернет-технології для оприлюднення містобудівної інформації.
Результати кампанії дозволили сформулювати низку рекомендацій для покращення ситуації у сфері містобудування, які надані у моніторинговому звіті коаліції. Звіт можна завантажити тут.
Діяльність коаліції «Запровадження прозорих та вільних від корупції механізмів забудови» здійснюється в рамках проекту «Сприяння активній участі громадян у подоланні корупції "Гідна Україна"» і координується Східноукраїнським центром громадських ініціатив.
Реалізація проекту стала можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Корпорацію Виклики Тисячоліття (МСС) та Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI).
Коментарі