bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Чому місцевій владі варто опановувати нову культуру врядування у громаді?
24.07.2013

 Уявімо собі, Ви – сільський голова. Ви зацікавлені в культурному розвитку своєї громади і готові на рішучі дії. У Вас є декілька можливих сценаріїв:

• Зробити ЩОСЬ на свій смак, страх і ризик, базуючись на власних уявленнях про те, чого хочуть мешканці громади
• Рішуче відкласти це ЩОСЬ до того часу, коли з’являться гроші, ініціативні мешканці в громаді та життя в країні налагодиться
• Зробити ТЕ, ЩО ПОТРІБНО мешканцям громади, але ОБОВ’ЯЗКОВО за їх участю

У кожного сценарію є свої переваги та недоліки, а найголовніше – НАСЛІДКИ:

• У першому випадку – мешканці громад можуть неприємно здивуватись тому “благу”, яке вони отримали завдяки ініціативності сільського голови або звикнуть, що їх голос та думки не впливають на життя у громаді
• У другому випадку – зміни у громаді консервуються, нічого нового не з’являється, громада звинувачує сільського голову у бездіяльності, сільський голова громаду – у пасивності
• У третьому випадку – рішення у громадах приймаються спільно, можливо не так швидко, але більш усвідомлено, громада несе відповідальність за ініціативи, які пропонує

Власне, третій варіант – це приклад загальноєвропейської практики та культури врядування у місцевих громадах, коли зміни ініціюють самі мешканці, базуючись на реальних, різноманітних потребах, та беруть відповідальність за власний розвиток.

З метою формування нових практик та культури врядування у місцевих громадах, у рамках проекту Європейського Союзу «Рівні можливості для національних меншин та вразливих груп в реалізації культурних прав: багатство у різноманітті» протягом червня та липня 2013 року у громадах Київщини відбулись загальні збори у форматі відкритого простору. Відкритий простір – це формат роботи, який дозволяє у демократичний спосіб планувати та втілювати у життя бажані зміни.Громади смт. Бородянки, с. Нового Корогоду, с. Дружні (Бородянського району), с. Калинівки, с. Семиполків (Броварського району), с. Великої Березянки (Таращанського району), с. Фурсів (Білоцерківського району), с. Радинки (Поліського району), смт. Іванкова, с. Сукачів (Іванківського району) шукали відповідь на запитання “Які ініціативи потрібні для культурного розвитку моєї громади?”.

Відкриті простори об’єднали більше чотирьохсот представників різних вікових категорій та професій, людей з різним світоглядом та інтересами, що дозволило обговорити культурні проблеми громади та спільно розглянути шляхи їх вирішення. А технологія відкритого простору дала змогу відчути, що думка кожного – має значення, адже будь-який учасник та учасниця змогли запропонувати власну для обговорення тему. У результаті заходів мешканцями громад було ініційовано понад 50 нових ініціатив, підкріплених конкретними завданнями для їх реалізації.

Представники громади селища Бородянка Бородянського району зосередили свою увагу та роботу над 18 ключовими проблемами. Зокрема, культурне життя селища планується розвивати завдяки ініціативам “Школа мистецтв у Бородянці”, “Сучасна бібліотека для дітей”, “Облаштування зони відпочинку та активного дозвілля” та іншим. Саме активна робота у цих напрямках може змінити культурне обличчя села – переконані представники громади.Актуальні культурні ініціативи також жваво обговорювали в селі Велика Березянка Таращанського району. Тут дійшли висновку, що для розвитку громади необхідно зосередити увагу, зокрема, на таких ініціативах: “Створення належних умов для заняття духового оркестру”, “Створення жіночого клубу” (для жінок різного віку, які знаються на традиціях і ремеслах), “Створення дитячого майданчика у мікрорайоні “Шпиль”. На думку учасників заходу, збори громади у такому форматі треба проводити частіше, адже у такий спосіб генеруються нові ідеї, які спільно можна втілити в життя у своєму селі.

Велика Березянка

У громаді села Дружня Бородянського району учасники запропонували проекти: «Організація спортивної секції», «Парк відпочинку - візитівка села», «Розробка проектної документації для культурно-оздоровчого центру». У Дружні переконані - все більше і більше людей долучаються до вирішення проблем села, тому різні питання поступово зрушуються з місця, зокрема, і завдяки таким заходам.У селі Калинівка Броварського району учасники зборів запропонували вісім проектів, серед яких: «Створення арт-кафе», «Місце культурного відпочинку для батьків та дітей з дитячим майданчиком», «Музей села у приміщенні будинку культури».Представники громади села Нового Корогоду Бородянського району зосередили увагу на кількох актуальних питаннях: організація розвиваючих гуртків для дітей, активізація роботи молодіжного центру та організація «дозвілля для тих, кому за..», організація роботи з художньої самодіяльності. Саме вони стали фокусом культурних ініціатив громади, початок втілення яких планується вже незабаром після зборів.“Як створити громадську організацію?”, “У який спосіб облаштувати зону відпочинку довкола Татарського озера?” - над такими актуальними питаннями працювала громада у селі Семиполки Броварського району. У результаті - представлено три проекти – “Спортивний майданчик біля школи”, “Громадська організація “Творці майбутнього”, “Створення зони відпочинку на базі Татарського озера”.Продуктивною виявилась громада села Фурси Білоцерківського району. Близько 60 учасників заходу напрацювали цілий ряд ініціатив: “Духовність нації – у народних традиціях”, “Дозвілля дітей дошкільного віку в с. Чмирівка”, “Якою ми хочемо бачити бібліотеку с. Фурси”, “Майбутнє дітей у наших руках” тощо.У селі Радинка Поліського району також напрацювали кілька нових культурних ініціатив, зокрема “Створення клубу за інтересами “Мужність” при сільській бібліотеці” та “Клуб сеньйорів” (клуб для тих, кому за 50).У результаті відкритого простору громада селища Іванкова Іванківського району має намір втілити такі ініціативи: “Облаштування центральної площі смт.Іванкова у стилістиці Марії Приймаченко”, “Створення жіночого клубу “Справжня леді”, “Створення умов для спортивного дозвілля у мікрорайонах”, “Новий історико-краєзнавчий музей”.

У селі Сукачі Іванківського району громада зосередила увагу на роботі над проектами: "Оформлення зони відпочинку на території парку с. Сукачі", "Облаштування території "акваріуму", "Створення спортивного комплексу" (з футбольним полем, басейном та тенісним кортом). 

Поруч із питаннями у сфері культури, часто-густо лунали пропозиції вирішити інші проблеми населених пунктів: нічне освітлення вулиць, очищення водойм, реконструкція каналізаційної системи села, потреби у забезпеченні житлом молодих сімей, підвищення фінансової грамотності населення тощо.

Учасники усіх відкритих просторів несподівано для себе руйнували стереотипи про пасивність односельців та обов’язкову необхідність значних коштів для втілення бажаних змін.

За результатами відкритих просторів кожна громада отримали книгу, у якій зафіксовано обговорення наявних проблем у громаді, ідеї проектів, спрямовані на їх вирішення та домовлено про дату і місце наступної зустрічі ініціативних груп. Цей робочий інструмент стане нагадуванням про власні обіцянки та стимулом спільно здійснити заплановане.

Публікацію створено в рамках проекту «Рівні можливості для національних меншин та вразливих груп в реалізації культурних прав: багатство у різноманітті», що впроваджується Ресурсним центром ГУРТ за підтримки Європейського Союзу.

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.