Черговий візит до суду в місті Суми в рамках виконання наступного етапу проекту громадянського моніторингу судів, який проводить Сумське міське об’єднання громадян “Громадське бюро “Правозахист”, здійснили волонтери-інтерв’юери з числа сумських студентів Української Академії Банківської справи.
Дехто з них вперше побував у суді, на власні очі побачив зали судових засідань та поспілкувався з суддями і працівниками суду. “Три роки навчаюсь на юридичному факультеті, а в суді – лише вперше”, - зізналася Наталя Гевліч, студентка 3-го курсу. Візит у Ковпаківський районний суд м. Суми став можливим в рамках «Днів відкритих дверей» завдяки налагодженій співпраці судів, Сумського міського об’єднання громадян “Громадське бюро “Правозахист” та кафедр правознавства вищих навчальних закладів Сумщини.
Студенти – майбутні юристи - стали волонтерами, яки проводять громадський моніторинг у сумських судах першої інстанції. Вони регулярно відвідують суди з опитувальниками та анкетами, у яких фіксують умови прийому громадян, особливості проведення судових засідань, роботу суддів, відношення учасників процесу та інше. Крім Ковпаківського районного суду м. Суми волонтери проекту працюють також у Зарічному районному суді м. Суми, у Сумському районному та Конотопському міськрайонному судах.
За результатами моніторингу виконавцями проекту, активістами та волонтерами СМОГ “Правозахист” будуть розроблені рекомендації щодо покращення роботи судів, покращення доступу громадян до суду та підвищення довіри громадян до судової системи в цілому. При зустрічі у Ковпаківському районному суді тимчасово виконуючий обов’язки голови суду Олександр Сап’яненко розповів студентам-волонтерам про особливу ситуацію, яка склалася у суді. Справа в тому, що минулого року помер голова цього суду, і зараз ця посада залишається вільною.
Олександр Сап’яненко також наголосив на потребі залучення нових кадрів, адже із необхідних 13 суддів у Ковпаківському суді нині працюють лише 10. Т.в.о. голови суду окреслив тенденції по справах, які розглядаються у Ковпаківському суді, а також розповів про проблеми із фінансуванням, які виникають останнім часом. “Розгляд кожної справи обов’язково повинен записуватись на два диска. У нас дисків майже не залишилось.
Можна сказати, що з наступного тижня ми уже не можемо розглядати справи”, - говорить він. Крім того, за словами Олександра Сап’яненка, у суді вже закінчились конверти та марки, не залишилось коштів на листи із повідомленням. На жаль, така ситуація склалась не лише у Ковпаківському суді, а і у більш заможних, таких, як Апеляційний суд Сумської області. На запитання волонтерів щодо працевлаштування Олександр Сап’яненко відповів, що багато з тих, хто проходить практику в Ковпаківському суді, залишаються тут працювати. Проект “Громадські дослідження в обраних судах Сумської області як механізм удосконалення діяльності суду та підвищення довіри громадян до судочинства” виконується за підтримки програми “Україна: Верховенство права” на Сумщині з жовтня 2008 р.
Коментарі