Громадські організації та влада: конкуренти чи партнери (медіазвіт)

Необхідна умова для демократичних перетворень, підвищення рівня та якості життя населення – ефективне та успішне впровадження реформ у країні, яке, в першу чергу, залежить як від влади, так і організацій громадянського суспільства. Але власне що робить влада на національному та місцевому рівнях для залучення громадянського суспільства у реформуванні країни? Як бачить влада співпрацю з третім сектором? Які виклики і які можливості існують між владою і ОГС? Що пропонує громадянське суспільство? Які результати вже досягнуті громадськими організаціями в реформуванні країни?

Відповіді на ці питання шукали представники Адміністрації Президента України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Програми розвитку ООН в Україні, українські та міжнародні експерти і посадовці, та громадські активісти 22 листопада 2011 року в Києві під час конференції «ДОЛАЮЧИ ВИКЛИКИ, НАЗУСТРІЧ МОЖЛИВОСТЯМ: взаємодія організацій громадянського суспільства та влади в процесі реформування країни». Захід було організовано проектом ПРООН «Розвиток громадянського суспільства» у партнерстві з Секретаріатом Кабінету Міністрів України та громадськими організаціями - Творчий центр ТЦК, ІСАР "Єднання" та УНЦПД.

Рікарда Ріґер, директор Представництва ПРООН в Україні

«Ми віримо, що успіх реформ залежить від того наскільки ефективно впроваджує їх держава, а також – наскільки активно долучається до цього процесу громадянське суспільство.[…] ПРООН у зі своєї сторони використовує усесторонній підхід, інвестуючи в міцне громадянське суспільство, яке, у свою чергу, доповнює зусилля влади, націлені на розвиток країни», - сказала пані Рікарда Ріґер, директор Представництва ПРООН в Україні.

Дмитро Андрєєв, директор Департаменту інформації та комунікації з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України, зазначив, що пріоритетним завданням для уряду під час реформування України є налагодження конструктивного діалогу з організаціями громадянського суспільства.

Тому для надання громадянам додаткових можливостей щодо участі у формуванні та реалізації державної політики було впроваджено нові форми взаємодії з громадськістю – запроваджено проведення відео-конференцій для обговорення пріоритетів урядової політики за участю членів уряду, громадських організацій та засобів масової інформації; все-більше представників органів виконавчої влади почали «виходити» в соціальні мережі; триває робота з удосконалення урядового веб-сайту «Громадянське суспільство і влада», електронна форма консультацій; проведення особистих зустрічей Прем’єр-міністра України з громадськими організаціями; проведення серії семінарів для Громадських рад при райдержадміністраціях тощо.

Понад сто п’ятдесят учасників конференції мали змогу спостерігати експертне обговорення у форматі ток-шоу на тему «Взаємодія організацій громадянського суспільства та влади у процесі реформування країни: виклики та можливості».

До обговорення долучилися:

  • Наталія Окша – заступник директора, завідуюча відділом комунікацій з громадськістю, Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України.
  • Віталій Кулик – заступник керівника Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України.
  • Володимир Удовиченко – міський голова м. Славутич.
  • Якуб Некольний – мер міста Чеський Брод (Чеська Республіка).
  • Балаш Сатор – виконавчий директор Фундації розвитку громадянського суспільства (Угорщина).
  • Максим Лациба – менеджер програм Українського незалежного центру політичних досліджень.

Учасники дискусії визначили проблеми, які створюють досить не теплу атмосферу взаємин між владою та громадянським суспільством і потребують нагального вирішення – відсутність довіри, невміння слухати та чути одне одного, порушення та недотримання навчальної складової щодо взаємодії між владою та ОГС, відсутність нової законодавчої бази регулювання діяльності громадських організацій, відсутність стимулів і мотивацій займатися суспільно-корисною діяльністю та контролювати державну політику тощо.

Якуб Некольний, мер міста Чеський Брод, Чеська Республіка

«Сьогодні наша мета – виховати нового держслужбовця, який зрозуміє, що ми повинні створити сильну та заможну державу», – зазначила Наталія Окша. Також вона зауважила, що важливо не лише, щоб була довіра громадських організацій до влади, а й – ГО одна до одної, для цього їм потрібно формувати спільні пропозиції та рекомендації до уряду.

Як гадає Володимир Удовиченко, тісна співпраця влади з громадськими організаціями є радше виключенням, ніж правилом і відбувається на окремих «острівцях» і громадянське суспільство в Україні знаходиться лише на витку становлення, а не розвитку. Цю думку заперечив Максим Лациба: «Не погоджуюся з тим, що громадянське суспільство в Україні тільки зароджується. Якщо подивитися на кількісні показники, то на сьогодні існує 79 тисяч громадських організацій і, якщо не помиляюся, 12 тисяч благодійних. На державному рівні помітно, що найкращим надавачем соціальних послуг у сфері ВІЛ/СНІД є благодійні фонди. Тобто не держава, а власне організації громадянського суспільства. Для прикладу, те, чим пишається наша влада – це Закон «Про доступ до публічної інформації». Він написаний лідерами громадянського суспільства та завдяки лобіюванню був винесеніий [на обговорення] у Верховній Раді та підтриманий депутатами. До речі, Україна за якістію законодавства в цій сфері знаходиться на 9 місці у світі».

Віталій Кулик погодився, що громадянське суспільство в Україні все-таки існує, просто йому необхідно дати новий імпульс для розвитку.

«Є дуже багато хороших нормативно-правових актів, головне їх правильно реалізувати. Положення про Громадські ради – один із прикладів. Його було дуже демократично сформовано, але і влада, і громадянське суспільство не спромоглися його вірно застосувати», - вважає Наталія Окша.

Балаш Сатор (ліворуч) і Віталій Кулик (праворуч)

Учасники дискусії визнали, що хоча й існує ряд інструментів взаємодії влади з громадськістю, все ж про деякі з них не знають ні представники органів виконавчої влади, ні представники організацій громадянського суспільства. Один із прикладів – про проведення консультацій з громадськістю, наприклад, не проінформовані чиновники з Херсону. Для подолання цієї проблеми, як розповіла пані Наталія, запроваджуються тренінги, спрямовані на ознайомлення державних службовців із питаннями проведення консультацій з громадськістю.

Підбиттям підсумків конференції стали рекомендації представників організацій громадянського суспільства та органів влади щодо участі громадянського суспільства в процесах розробки, реалізації та моніторингу діяльності, спрямованої на реформування країни, які були спільно розроблені під час роботи в семи секціях.

 

 

Проект «Розвиток громадянського суспільства» спрямований на посилення громадянського суспільства та поширення демократичного врядування. Цей Проект сприяє зміцненню відкритого та демократичного суспільства, що спирається на верховенство права та базується на засадах прав людини, відкритості та відповідальності влади на усіх рівнях. Починаючи з кінця 2009 року, ПРООН підтримала 120 проектів у семи областях України, залучаючи громадян до процесу прийняття рішень, захисту прав людини та представленні інтересів вразливих категорій людей.

Контакти

Share
Чи вважаєте цей матеріал корисним + Так 0  - Нi  

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi

Мої активи

Нові можливості з ГУРТом! 

Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.