Громадську експертну раду при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС було утворено рішенням цього Комітету від 27 червня 2008 року за спільної ініціативи віце-прем’єр-міністра у справах європейської та міжнародної інтеграції Григорія Немирі та громадських експертів і представників мережевих громадських організацій, які активно і системно працюють над питаннями європейської інтеграції.
Заснування Громадської експертної ради при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС є важливою і непересічною подією, оскільки таким чином інституціалізувалася співпраця між громадськими експертами та урядом з широкого кола питань європейської інтеграції. Вперше створено платформу за участю провідних громадських експертів у сфері європейської інтеграції, що сприятиме консолідації відповідних громадських ініціатив. Діяльність Ради забезпечує, з одного боку, прозорість діяльності уряду з питань європейської інтеграції (адже Комітет з питань співробітництва і є тією інституцією, яка опікується усім спектром питань відносин між Україною та ЄС), а з іншого -- якість рішень, що ухвалюються Українською частиною Комітету через залучення громадської експертизи.
Комітет з питань співробітництва між Україною та ЄС є інституцією, утвореною Угодою про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС з метою сприяння реалізації Угоди та розвитку співпраці між ЄС та Україною. Українську частину Комітету очолює віце-прем’єр-міністр у справах європейської та міжнародної інтеграції, а до складу Комітету входять заступники міністрів та представники різних міністерств України.
Основними завданнями Громадської експертної ради, згідно з Положенням про неї , було визначено:
-- надання експертно-аналітичної підтримки роботі Української частини Комітету та його підкомітетів;
-- представлення та відстоювання інтересів і позицій громадянського суспільства в роботі Української частини Комітету та його підкомітетів;
-- сприяння прозорості роботи Української частини Комітету та його підкомітетів.
Склад ради
До складу Ради можуть входити представники громадських та благодійних організацій, інших об’єднань громадян, аналітичних центрів, бізнес-асоціацій, наукових установ, засобів масової інформації, міжнародних організацій тощо.
Склад Громадської експертної ради затверджується рішенням Української частини Комітету, зміни до її складу вносяться за погодженням з Громадською експертною радою. Організація, що бажає направити своїх представників для участі у Громадській експертній раді, подає письмову заяву та інформацію про організацію голові Ради.
На сьогодні до складу Ради увійшов 31 громадський експерт. Усі експерти є представниками аналітичних центрів, які системно займаються питаннями європейської інтеграції, або представниками всеукраїнських громадських організацій, фондів, що опікуються питаннями європейської інтеграції. Також до складу Ради увійшло два представники провідних проектів технічної допомоги ЄС (повний склад Ради подано у табл. 1).
Очільника Громадської експертної ради обирають члени Ради терміном на два роки та затверджує голова Української частини Комітету. Головою Ради було обрано Валерія Чалого, заступника генерального директора Центру Разумкова. Функції Секретаріату Ради покладено на Європейську програму Міжнародного фонду "Відродження".
Компетенція Ради
Відповідно до Положення про свою роботу Громадська експертна рада:
1) інформує членів Української частини Комітету та його підкомітетів щодо позицій різних груп інтересів громадськості та асоціацій з питань, що належать до компетенції Української частини Комітету та його підкомітетів;
2) готує за результатами громадських обговорень та громадського моніторингу пропозиції для розгляду на засіданнях Української частини Комітету та його підкомітетів;
3) забезпечує організацію проведення консультацій з громадськістю з питань, що належать до компетенції Української частини Комітету та його підкомітетів;
4) надає Українській частині Комітету експертні консультації та здійснює аналітичну діяльність на відповідний запит Української частини Комітету або за власною ініціативою;
5) надає допомогу у формуванні порядку денного засідань Української частини Комітету та його підкомітетів;
6) отримує в установленому порядку від Української частини Комітету та його підкомітетів інформаційні, аналітичні та інші матеріали, необхідні для організації своєї роботи;
7) забезпечує проведення громадського моніторингу виконання домовленостей, досягнутих під час спільних засідань Комітету та його підкомітетів.
Порядок роботи Ради
Основною формою роботи Громадської експертної ради є її засідання та засідання її робочих груп. В рамках Громадської експертної ради утворено робочі групи, які працюють при Українській частині Комітету, зокрема "Зовнішня та безпекова політика", а також при українських частинах підкомітетів, зокрема "Торгівля та інвестиції", "Економічні та соціальні питання, фінанси та статистика", "Політика в сфері підприємств, конкуренція, співробітництво в регуляторній сфері", "Енергетика, транспорт, ядерна безпека та екологія", "Митне та транскордонне співробітництво", "Юстиція, свобода та безпека", "Наука та технології, дослідження та розробки, освіта, культура, громадське здоров’я, інформаційне суспільство та медіа". До робочих груп входить ширше коло експертів, кожен з яких не обов’язково є членом Ради.
Громадська експертна рада у дії
На сьогодні Рада здійснила вже кілька експертних ініціатив, про які варто зазначити детальніше. У вересні в рамках роботи Ради було видано аналітичну доповідь "Громадянське суспільство в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС", у якій запропоновані пропозиції щодо відображення ролі громадянського суспільства у положеннях Угоди на основі аналізу відповідної практики ЄС . Рекомендації було розглянуто на спільному засіданні Ради та Української частини Комітету та передано для врахування Українській переговорній делегації щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Іншою ініціативою Ради було вироблення пропозицій щодо ініціативи ЄС "Східне партнерство". 3 грудня очікується оприлюднення Повідомлення Європейської Комісії щодо Східного партнерства; відповідно, українські експерти ще наприкінці жовтня вийшли зі своїми пропозиціями . Пропозиції було враховано Міністерством закордонних справ України при виробленні офіційної позиції України. Також пропозиції було надіслано до Представництва Європейської Комісії в Україні та до країн-членів ЄС.
Експерти Ради підготували пропозиції щодо нового практичного інструменту між Україною та ЄС, що має замінити чинний План дій Україна--ЄС. Голова Ради Валерій Чалий представив ці пропозиції під час засідання Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС, яке відбулося 20 листопада. Відповідно, ці пропозиції буде взято до уваги і українською, і європейською сторонами у формуванні нового практичного інструменту.
Окрім того, експертів Ради було залучено до розробки Державної цільової програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції на 2008--2011 рр. та Державної цільової програми підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2008--2011 рр. Багато експертних пропозицій було враховано у затверджених текстах програм. Серед найбільш цікавих пунктів програм є положення про створення Координаційної ради з виконання Державної цільової програми інформування громадськості з питань європейської інтеграції на 2008--2011 рр., до якої увійшли окремі представники Громадської експертної ради, тобто представники громадських організацій.
Також за ініціативи експертів Ради Державний комітет телебачення і радіомовлення розробив проект Порядку проведення конкурсного відбору проектів і програм інформування громадськості з питань європейської інтеграції. Громадські експерти критично оцінили документ та висловили свої пропозиції щодо вдосконалення тексту. Після врахування громадських пропозицій 30 жовтня уряд своєю постановою № 956 затвердив Порядок проведення конкурсного відбору проектів і програм інформування громадськості з питань європейської інтеграції, розроблених громадськими організаціями. Ця постанова створює прецедент фінансування проектів громадських організацій, спрямованих на виконання державної програми, з бюджету тієї ж програми. Одночасно, громадських експертів було залучено до розробки Типового положення про конкурсну комісію з відбору проектів і програм інформування громадськості з питань європейської інтеграції, розроблених громадськими організаціями. Представників громадських організацій також буде залучено до конкурсного відбору проектів.
Громадська експертна рада відкрита до співпраці
Сьогодні готується створення окремої сторінки, присвяченої Громадській експертній раді, на порталі "Європейський простір" (http://eu.prostir.ua), яка стане каналом системного інформування ширшого кола громадськості про діяльність Громадської експертної ради. Окремі новини про Громадську раду можна знайти як на "Урядовому порталі" (www.kmu.gov.ua) у розділі "Європейська інтеграція", так і на порталі "Європейський простір".
Долучитися до роботи Громадської експертної ради можуть різноманітні громадські ініціативи у сфері європейської інтеграції. Одним із шляхів долучення є набуття членства в Раді, процедура якого прописана у Положенні про Раду. Різноманітні громадські ініціативи можуть передавати свої пропозиції та отримувати інформацію через окремих членів Ради чи її Секретаріат. Інформацію про ініціативи та пропозиції можна буде розмістити на майбутній веб-сторінці Ради, про яку йшлося вище. Іншим шляхом залучення є участь у роботі профільних робочих груп як безпосередньо, так і через членів робочих груп.
У разі виникнення питань з приводу роботи Ради, її окремих ініціатив, долучення до її роботи тощо просимо звертатися до голови Ради Валерія Чалого, Центр Разумкова ([email protected]; (044) 201 11 98), чи Секретаріату Ради (контактна особа -- Ірина Солоненко, Європейська програма МФВ -- [email protected]; (044) 486 01 66).
Склад Громадської експертної ради при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС
БЕЛІЦЕР Наталія Володимирівна, Інститут демократії ім. Пилипа Орлика
БОРЕНЬКО Ярина Йосипівна, Мережа проєвропейських організацій України
БУРАКОВСЬКИЙ Ігор Валентинович, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій
ВІННІКОВ Олександр Юрійович, Мережа розвитку європейського права
ГОЛУБОВСЬКА-ОНІСІМОВА Ганна Миколаївна, ВЕГО "Мама-86"
ГОНЧАР Михайло Михайлович, Центр "НОМОС"
ГОРБАЧ Володимир Анатолійович, Інститут Євроатлантичного співробітництва
ДЕРЕВЯНКО Ганна, Європейська бізнес-асоціація
ЖЕРДІЙ Мілена Андріївна, Комітет виборців України
КОГУТ Ігор Олегович, Лабораторія законодавчих ініціатив
КУЧЕРІВ Ілько Ількович, Фонд "Демократичні ініціативи"
ЛАЦИБА Максим Валерійович, Український незалежний центр політичних досліджень
ЛУЦЕВИЧ Орися Дмитрівна, Фонд "Відкрий Україну"
ЛЯПІН Дмитро Вадимович, Інститут конкурентного суспільства
МОВЧАН Вероніка Миколаївна, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій
МУРАВА Мар’ян, Проект "Підтримка імплементації Угоди про партнерство та співробітництво між Європейськими Співтовариствами, їх державами-членами та Україною"
НІКІТІН Володимир Африканович, Міжнародний центр перспективних досліджень
ПАВЛЮК Святослав Костянтинович, ПАУСІ
ПАЛІЙ Олександр Андрійович, Інститут зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України
ПАШКОВ Михайло Юрійович, Центр ім. Олександра Разумкова
ПІДЛУСЬКА Інна Анатоліївна, Ялтинська європейська стратегія
СОЛОНЕНКО Ірина Іванівна, Міжнародний фонд "Відродження"
СУШКО Олександр Валерійович, Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
КОЛІУШКО Ігор Борисович, Центр політико-правових реформ
ТАЧИНСЬКА Йоланта, Проект "Українсько-Європейський дорадчий центр з питань адаптації законодавства"
ТРЕТЯК Юрій Іванович, Асоціація агенцій регіонального розвитку України
УСАТЕНКО Галина, Фонд "Європа ХХІ"
ЧАЛИЙ Валерій Олексійович, Центр ім. Олександра Разумкова
ШУЛЬГА Дмитро Іванович, Міжнародний фонд "Відродження"
ШТУКАРІН Сергій Ігоревич, Українська Асоціація європейських студій
ЯВОРСЬКИЙ Володимир Михайлович, Українська Гельсінська спілка з прав людини
Ірина Солоненко, директор Європейської програми Міжнародного фонду "Відродження"
Коментарі