bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Волонтери з України та Румунії зберуться для відновлення палацу в Роздолі
17.06.2024

Учасники табору працюватимуть над упорядкуванням та реставрацією мурів архіву та інших історичних споруд на території палацово-паркового комплексу Лянцкоронських-Жевуських у Роздолі.

У проєкті об’єдналася низка організацій з України та Румунії: міжнародна урбаністична коаліція Ro3kvit, громадська організація “Будуємо Україну Разом” - БУР, ініціатива “Спадщина.UA”, громада Роздолу, та кілька румунських організацій за підтримки Спілки архітекторів Румунії (OAR).

Румунські фахівці поділяться своїм досвідом порятунку спадщини із залученням місцевих громад, зокрема, успішних програм Pro Patrimonio та “Швидка допомога для памʼяток” (яка у 2020 році отримала нагороду Public Choice Award від Europa Nostra – загальноєвропейської федерації організацій, які опікуються спадщиною).

Ми популяризуємо партиципаційні практики в архітектурному середовищі як важливу складову навчального процесу, – говорить Даніела Калчіу, координаторка проєкту UREHERIT з боку Спілки архітекторів Румунії. – Ми переконані, що співпраця між університетами, органами місцевого самоврядування, приватними ініціативами та громадянським суспільством принесе користь як для відбудови України, так і для захисту й відновлення спадщини в Румунії”.

Від початку повномасштабного вторгнення урбаністична коаліція Ro3kvit була створена як платформа обміну досвідом та співпраці міжнародних та українських фахівців для відбудови України, – каже Тетяна Олійник, координаторка проєкту UREHERIT з боку коаліції Ro3kvit. – Проєкт UREHERIT є втіленням саме такого підходу – поєднання найкращих зразків європейської та української експертизи для спільної роботи над відновленням української спадщини.” 

До участі у таборі організатори запрошують волонтерів із рівнем англійської мови, достатнім для усного спілкування, які цікавляться питаннями спадщини та роботи з громадами і планують працювати зі спадщиною в майбутньому: архітектори, культурологи, історики тощо, а також мешканців місцевих громад, які готові в рамках табору навчатися базовим передреставраційним практикам. Під час табору, окрім безпосередньої роботи на об’єкті, планується також культурно-освітня програма, де обговорюватимуть найкращі українські та світові практики роботи зі спадщиною, роль спадщини для малих громад, цінність спадщини у формуванні ідентичності, економічний потенціал історичних споруд, інклюзію та партиципацію тощо.

Проєкт “Палац Розділ” – це соціальний проект національного рівня, який має на меті показати, як можна ефективно відроджувати та керувати культурною спадщиною на засадах економічної ефективності. Ми хочемо надихнути українське суспільство вірити в цінність нашої культурної спадщини. У найближчі три роки ми бачимо історичний палацово-парковий комплекс у Роздолі як платформу для практичної освіти у сфері реставрації та суміжних напрямків. А молодіжний 

партисипативний БУР-табір – це один із перших кроків у реалізації цієї ідеї”, – зазначає керівниця проєкту та засновниця “Спадщина.УА” Ганна Гаврилів.

Культурна спадщина є невіддільною частиною нашої національної самоідентифікації. Від початку повномасштабного вторгнення було знищено тисячі об’єктів культурної спадщини, ще більше знаходяться в занедбаному стані й руйнуються від часу та людської байдужості. БУР вважає за необхідне долучитися до відновлення пам’яток як складової збереження української культури та ідентичності. Наш обов’язок як громадян України - зберегти те, що є, відновити те, що зруйноване, та створити нове для майбутнього”, – пояснює Заріна Акопянц, керівниця PR-напрямку ГО “БУР”.

Посилання на заявку для участі в таборі:https://forms.gle/6Xic8b4STW5JB3mf9 

Зголошення від волонтерів чекаємо до 7 липня.

Для довідки:

Проєкт UREHERIT ініційований Асоціацією архітекторів Литви та втілюється консорціумом з 11 організацій з Литви, Швеції, Данії, Румунії, Німеччини, Італії, Естонії та України. Проєкт об’єднує європейських та українських фахівців у прагненні зберегти та відновити культурну спадщину. У його рамках експерти зі спадщини, архітектори, проєктувальники, інженери, представники місцевих органів влади та громад українських міст працюватимуть з темами охорони та відновлення української культурної спадщини. Проєкт передбачає проведення досліджень, семінарів, публічних дискусій, інших заходів, програми професійного розвитку та освітні програми для архітектурних шкіл.

Палацово-парковий комплекс у Роздолі на Львівщині знаходиться в межах історичної території «Франкопіль» та включає в себе пам’ятку архітектури місцевого значення палац Жевуських-Лянцкоронських, низку радянських будівель, споруджених на мурах палацового архіву, а також парк – пам’ятку садово-паркового мистецтва площею 6,5 га. Сьогодні будівлі перебувають у приватній власності української інвестиційної компанії «EFI GROUP» в особі її дочірнього підприємства ТОВ «Палац Розділ», парк є об’єктом комунальної власності Новороздільської МТГ. Палац має велику історичну, культурну та мистецьку цінність. Він пов’язаний із трьома великими родами Чернійовських, Жевуських та Лянцкоронських, проте один із небагатьох в Україні має єдину династичну лінію, адже передавався у власність внаслідок шлюбів. За Лянцкоронських тут розміщувалися фонди однієї із трьох найбільших мистецьких колекцій Австро – Угорщини, а сам палац виконував функцію зберігання та експонування творів мистецтва. Палац є зразком гармонійних перебудов низки будівельних періодів від бароко до історизму, має збережену автентичну столярку в характерній для того часу техніці «флоудер» та фрагменти монументального малярства. Сьогодні палацово-парковий комплекс перебуває на стадії комплексних наукових досліджень та розробки майбутньої концепції пристосування. Проект «Палац Розділ» реалізовується «EFI Group у партнерстві з ініціативою «Спадщина.УА». 

Фінансується Європейським Союзом. Висловлені погляди та думки належать лише автору (авторам) і не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу чи EACEA.

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.