bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Підготовка до вступу в ЄС і реконструкції
10.06.2024

Наприкінці травня та на початку червня перша група працівників Закарпатської обласної ради та адміністрації, в тому числі представники керівництва (загалом майже 70 осіб), пройшла денний тренінг “Ухвалення рішень на основі моральних суджень як запорука доброго врядування”. 

Це частина нідерландсько-словацько-українського проєкту “Посилення верховенства права на місцевому / регіональному рівні в Україні: приклад Закарпатської області”, який втілюється за підтримки уряду Королівства Нідерландів у рамках програми MATRA, що є ключового нідерландською програмою підтримки соціальних трансформацій.

Навчання було організовано за нідерландською методикою, і було присвячене: 

  • поняттю управлінської доброчесності та моральним судженням в контексті державної служби та місцевого самоврядування;
  • основним засадам та принципам справедливості у державному управлінні та місцевому самоврядуванні;
  • навичкам морально-етичного аналізу в ухваленні рішень;
  • зв’язку між довірою до державних органів та проблемами з корупцією;
  • морально-етичному розвитку Закарпатської обласної ради як інституції;

Навчання було проведено групою тренерів, зокрема Франсом Герадтсом, співзасновником Foundation for Justice, Integrity and Anti-Corruption (Нідерланди), Орисею Білою, завідувачкою кафедри філософії Українського католицького університету, а також 3-ма закарпатськими тренерами, яких було відібрано з числа місцевих активних громадян відповідної компетенції та підготовлено за згаданою методикою.

Коли ми тільки розпочинали цей проект, в мене не було високих очікувань, можливо був навіть певний скепсис, але вже зараз я бачу, що цей проєкт вже дає важливі практичні результати. Наші працівники проходять навчання, які для них можливо, є трохи незвичними, бо не дають сухий фактаж чи просто нову інформацію, зміни в законодавстві і т.д., а спонукають до аналізу різних ситуацій, пошуку шляхів розробки та ухвалення управлінських рішень. Керівництво ради актуалізувало для себе цілу серію правил і процедур, які вимагають перегляду чи оновлення, для покращення робочих процесів та комунікації з громадянами, і все це ми вже робимо і плануємо далі робити з нашими партнерами по проєкту”, зауважив перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета, який також був у першій групі учасників тренінгу.

Ми всі маємо чітко усвідомити, що доброчесність, принцип нульової толерантності до корупції та антикорупція є основою для якісного державного управління, успішної євроінтеграції, а також вирішальними факторами для розбудови міцної держави знизу, у нашому випадку з Закарпаття. Це критично важливо під час війни, і це наша відповідальність перед нашими захисниками. Зрозуміло, що лише адміністративно-силовими заходами зняти гостроту проявів корупційних явищ у суспільстві аж ніяк не вдасться. Дуже важливо, аби силами науковців, громадських діячів, вдалося сформувати у громадській думці чіткі критерії небезпечності, неприйнятності, шкідливості та аморальності корупції як фактору порушення конституційних прав і свобод людини, що деформує відносини громадянина і держави. Тому ми вітаємо і покладаємо великі сподівання на такі навчання, бо вони посилюють не лише спроможність державного органу як інституції, а і кожного її працівника”, – зауважує Руслана Натуркач, керівниця апарату Закарпатської ОДА.

Закарпаття – це вже третій український регіон, в якому мені випала нагода працювати з держслужбовцями та представниками органів місцевого самоврядування, навчаючи їх принципів ухвалення морально правильних рішень як підстави доброчесності. Першими були Львів та Чернівці. Мої враження від першої серії навчань – надзвичайно позитивні. Разом з працівниками Закарпатської ОДА та облради ми обговорюємо, яким чином ухвалення рішень навіть на рівні щоденної рутини докладається до розбудови і розвитку регіону та його жителів, і як забезпечити, щоб наші рішення і вчинки були спрямовані на захист прав громадян. Йдеться не тільки про технічний навик – навик аналізу, але й про етичний навик – навчитися тримати у фокусі уваги принципиповаги до людської гідності та прав людини”, – зауважує Орися Біла, кандидатка філософських наук, тренерка з управлінської доброчесності, завідувачка кафедри філософії Українського католицького університету, яка дизайнувала ці тренінги.

Перші проведені тренінги показали, що тема доброчесного морального ухвалення рішень викликає зацікавленість учасників, працівників Закарпатської ОДА та облради. Особливо цікавим став запропонований 7-кроковий інструмент, який допомагає ухвалити морально правильне рішення, і мені було приємно чути за підсумками навчання, що учасники планують застосовувати цей інструмент у щоденній роботі. Загалом, це дуже важливо, що всі службовці Закарпатської ОДА та облради пройдуть такі навчання, особливо керівники, адже вони найчастіше ухвалюють морально складні рішення”, – зауважує одна з тренерок Елеонора Вишняк. 

Проєкт “Посилення верховенства права на місцевому / регіональному рівні в Україні: приклад Закарпатської області” присвячений доброчесності, якості управлінських рішень, антикорупції та верховенству права на місцевому рівні в Україні в контексті європейської інтеграції, і має за ціль створити рольову модель для українських регіонів. Проєкт втілюється Інститутом Центральноєвропейської Стратегії (ICES) спільно з нідерландською організацією Foundation of Justice, Integrity and Anti-Corruption (FJIAC) та словацькою Transparency International Slovensko (TI Sk) у партнерстві з Закарпатською ОДА та обласною радою. 

Контакти

  • https://www.ices.org.ua/

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.