ГО «Навколо Нас. UA» розпочала новий проєкт «Одяг і традиція. Богуславщина». В межах проєкту планується оцифрування і дослідження старовинного одягу Богуславської громади, який зберігся до наших днів та перебуває у музейних і особистих збірках, зокрема, у фондах Музею історії Богуславщини, в музейних кімнатах на базі сільських клубних філій та в приватних колекціях. А також залучити представників професійної спільноти до обговорення активного залучення жителів громад носіїв до визначення, вивчення та документування їхньої живої спадщини, яка сьогодні, в умовах війни, складає основу їхньої життєстійкості та ідентичності.
«На жаль, питання дослідження та збереження культурної спадщини ніколи не було пріоритетним для державної політики України. Ми можемо скільки завгодно шукати винних у цій історії, але незаперечним залишається той факт, що без активних дій та системного підходу, дану проблему годі сподіватися вирішити» — зазначає директорка ГО «Навколо Нас. UA», Оксана Гуменюк.
За час реалізації проєкту планується:
Чому важливе оцифрування?
Росія скеровує свої ракети, щоб нищити наших людей, наші міста і села, а однією з її цілей є наша культура, яка є свідченням належності до українського народу.
Від російських обстрілів вже постраждала низка українських музеїв, архівів і бібліотек, а з ними — тисячі експонатів, цінних книг і документів. Завдяки оцифруванню чимало з них вдалося не втратити, а на основі цифрових копій відтворити і, таким чином, зберегти. Крім того, старий одяг, як і будь-яка матеріальна річ, має властивість з плином часу руйнуватися, а на цифровій копії він завжди буде таким, як на момент фільмування.
«Дослідження народного одягу на основі польових досліджень є вкрай важливим явищем у сучасному гуманітарному дискурсі, адже дає можливість створити цілісне уявлення про ансамбль народного вбрання українців попередніх періодів. Актуалізація проблематики, повʼязаної з народною ношею, зумовлена запитом як серед широких мас населення, так і серед науковців. Розвиток реконструкторського руху, що набрав обертів в останні десятиліття, потребує наукового супроводу, тому збір інформації в польових умовах серед старшого має вкрай важливе значення» — розповідає Володимир Щибря, кандидат історичних наук, директор Центру фольклору та етнографії ННІ філології КНУ імені Тараса Шевченка.
«Громадська організація “Навколо Нас. UA” взяла собі за мету на власному прикладі показати успішний кейс локальної самоорганізації та комплексного підходу, зокрема, до питання підготовки, здійснення та опрацювання етнографічних досліджень. Проєкт “Одяг і традиція. Богуславщини” є логічним продовженням проєкту “Життя українців. Народний календар Богуславщини”. Результати проєкту не тільки закриють питання охорони нематеріальної культурної спадщини Богуславщини через етнографічні дослідження, інвентаризацію, поширення знань та промоцію. Вони ляжуть в основу створення практичної моделі охорони НКС у взаємодії з етнографічними дослідженнями як прототип можливої державної програми. Кожен охочий зможе використати наш досвід не залежно від територіального розташування» — підкреслює Оксана Гуменюк.
Кожен житель Богуславської громади також може допомогти в збереженні для історії народного одягу з Богуславщини. Написавши на пошту [email protected] представники ГО оцифрують та зберуть всю необхідну інформацію про зразки такого одягу або фотографії людей в ньому.
Дана публікація була підготовлена за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Навколо Нас. UA» і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.
Коментарі