bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Правозахисники Білоцерківщини допомагають переселенцям опанувати професію та інструменти демократії
06.03.2024

Із початку повномасштабного вторгнення Білоцерківська ГО «Правова єдність», Київська область, не лише продовжила надавати правову допомогу мешканцям/-кам громад Київщини, а й впроваджувала напрями кризового реагування і сьогодні ще й відновлення та соціального згуртування. Прикладом є системно робота зі спільнотою внутрішньо переміщених осіб, яку підтримала з лютого 2023 Мережа правового розвитку в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. Про те, як організація допомагає ставати переселенцям самозарадними та впливовими і розповімо далі.

Економічна стабільність

 
На фото: юристка ГО «Правова єдність», координаторка Олександра Щербина. Фото ГО «Правова єдність»
 

«У лютому 2023 ми розпочали з того, що створили бізнес-школу для жінок-переселенок. Понад 45 фахівчинь та майбутніх підприємиць вже знали, що хочуть робити. Але їм не вистачало практичних навичок і знань. До підготовки тренінгової програми ми залучали депутатів з міської ради, які відповідають за певний напрям, щоб після заходів школи місцева влада знала про необхідність підтримки цієї ініціативи у майбутньому за кошти громади. Ретельно підбирали спеціалістів-консультантів, які знають, як перекласти ідею в бізнес-план. Тренерів шукали по відгукам від інших організацій, з якими співпрацювали.

Загалом до команди, яка реалізувала цю ініціативу, входило понад сім осіб – це юристи нашої організації та партнерської ГО «Сонях», волонтери з числа переселенців та студенти юридичної клініки, а також депутати міської ради», – розповідає юристка ГО «Правова єдність», координаторка Олександра Щербина. 

На фото: «Бізнес-школа для жінок». Фото ГО «Правова єдність»

Бізнес-школа тривала три місяці на базі Агенції зі стратегічного розвитку. До її впровадження залучили активістку, переселенку із Донеччини Ольгу Мороз, яка є представницею партнерської ГО «Сонях», що обʼєднує спільноту з близько 3000 внутрішньо переміщених осіб. На тренінгах учасниці мали змогу не лише навчитися писати бізнес-плани, ефективні резюме, а й отримати навички комунікації, психологічну і правову підтримку. Ще до закінчення цієї школи три жінки знайшли роботу своєї мрії, а чотири відкрили свою справу. 

«Після завершення школи до нас і надалі зверталися щодо працевлаштування і ті, з ким ми взаємодіяли, й нові за рекомендаціями та навіть дізнавались про нас із чуток. Тож ми вирішили не зупинятися і продовжили інтегровувати цей напрям діяльності, але по-іншому», – зазначає Олександра Щербина.

На фото: Волонтери Центру інформаційно-консультативної підтримки ВПО допомагають переселенцям отримати навички пошуку роботи під час перекваліфікації. Фото з facebook-сторінки ГО «Правова єдність». 

Так, у липні 2023 року організація започаткувала Центр інформаційно-консультативної підтримки ВПО. У межах роботи центру понад 150 переселенцям/-кам надавали підтримку й супровід щодо отримання нової професії, інформацію про пошук ресурсів, бізнес-ідей, як отримати грантову підтримку на відкриття справи, перекваліфікації й здобуття професійних навичок тощо.

«Щодо перекваліфікації й отримання нових професійних навичок, для прикладу, в центрі навчали за шістьма професіями – кравець, бухгалтер, перукар, манікюрник, водій та бариста. Але це не лише допомога в опануванні ремесла. Наші волонтери/-ки розширювали потенціал для реалізації у цих сферах: як знайти більш вигідні умови праці, де це може бути корисним тощо», – розповідає Олександра Щербина.

Наступним кроком стало проведення школи фінансової грамотності для 25 переміщених осіб у грудні 2023. Організація продовжує працювати за цими напрямами і у 2024 році.

Участь переселенців у прийнятті рішень в громаді

На фото: виконавча директорка ГО «Правова єдність» Інна Малишко. Фото Мережі правового розвитку

«Завдяки постійній роботі з ВПО ми знаємо їхні проблеми. Проаналізувавши можливі рішення на рівні місцевої влади зрозуміли, що комплексно може допомогти створення Програми підтримки внутрішньо переміщених осіб на 2023-2025 роки. Влітку 2023 почали процес її розробки, залучили переселенців, депутатів міської ради. А восени вона вже була прийнята. Відтак документ на рівні громади допомагає вирішувати питання фінансової підтримки для внутрішньо переміщених осіб, розширену перекваліфікацію, щоб вони могли навчитися тому, що їм потрібно, і працювати за кваліфікацією», – розповідає виконавча директорка ГО «Правова єдність» Інна Малишко.

Окрім участі у формуванні місцевих політик, «Правова єдність» допомогла в створенні дієвої ради ВПО при Білоцерківській міській раді. Консультувала переселенців щодо їхніх прав і обовʼязків у межах дії ради, брала участь у спільній адвокаційній кампанії. У листопаді 2023 рада вже розпочала свою роботу і провела стратегічне планування. 

На фото: менторський супровід щодо створення спроможної громадської організації за ініціативи родин загиблих військових. Під час наставницької зустрічі з волонтером ГО «Правова єдність», помічником депутата Білоцерківської міської ради, ментором Олексієм Кудіновим. Фото з facebook-сторінки ГО «Правова єдність». 

«Ще один напрям, про який ми навіть і не здогадувались, стала підтримка новостворених громадських організацій. До нас звернулося три ініціативних групи внутрішньо переміщених осіб із запитом, як правильно писати проєкти, шукати кошти, куди звертатися, від чого відштовхуватись у своїй діяльності. Наприклад, одна із цих ініціативних груп – це пʼять жінок, у родині яких є загиблі військовослужбовці. Вони хочуть відкрити свою громадську організацію, щоб допомагати іншим жінкам у такій же ситуації, надавати певну фінансову підтримку на постійній основі, створити діалоговий майданчик для цих жінок, проводити тренінги тощо», – говорить Олександра Щербина.

Загалом експерти «Правової єдності» надали понад пʼять консультацій щодо створення громадської організації, та допомагають у створенні стратегічного плану на 2024 – 2025 роки. 

Правова допомога та інструменти

«Коли ми співпрацювали із центром реєстрації ВПО і також з ГО «Сонях», побачили, що дуже багато нерозуміння в нових членів громади, куди звертатись, отримували запитання, чи є якісь довідники із адресами та номерами телефонів. Такої інформації насправді не було. Тож ми почали її збирати. Поспілкувались з внутрішньо переміщеними особами, центром соціальних служб, реєстрації ВПО, щоб зрозуміти, в якій інформації є нагальна потреба, – де установа знаходиться, як туди доїхати, написати, подзвонити, графік роботи», – розповідає Олександра Щербина.

Готову дорожню карту для ВПО поширювали в електронному форматі через соцмережі, ресурси партнерів та в паперовому вигляді в установах і організаціях, які часто відвідують переселенці. 

«У нас був випадок, коли переселенка, відкривши цю дорожню карту побачила, що управління соцзахисту, який вона шукала, знаходиться через два будинки. Багато хороших відгуків отримали після поширення довідника, тому що вона допомагає людям відразу орієнтуватися», – зазначає Олександра Щербина.

Кожен із напрямів діяльності організації проходить у комплексі із правовою допомогою. Майже за рік роботи в межах програми підтримки локальних організацій «Правова єдність» надала понад 300 консультацій.

Серед частих звернень 2023 року – питання, що стосуються фіксування чи компенсації за зруйноване житло; щодо виплату зв’язку зі змінами законодавства; про пільги на отримання освітніх послуг, наприклад, безоплатне харчування в школах садочках.

«Ми консультували людей на виїздах у віддалені села, також у нашому офісі та, окрім того, після тренінгів та заходів, які проводили для переселенців. Внутрішньо переміщені особи починали використовувати інформацію, яку отримали під час консультацій, а потім через деякий час, знову отримували можливість уточнити чи поспілкуватися після занять щодо нових питань з юристами. Така практика була дуже ефективною», – говорить Олександра Щербина.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.