bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Програма USAID DOBRE допомагає впоратися з викликами тиловим громадам
12.02.2024

Поряд із проєктами екстреної допомоги постраждалим від війни громадам, Програма USAID DOBRE не залишає поза своєю увагою й мешканців умовно безпечних регіонів, підсилюючи спроможність органів місцевого самоврядування. Здавалося би, звичайні  інструменти та  обладнання, але бюджети багатьох громад не завжди можуть профінансувати всі речі, необхідні для щоденних потреб.

Гірська Усть-Путильська громада на Буковині об’єднує 13 сіл, в яких проживають 5,5 тисяч мешканців. Із початком війни багато місцевих ФОПів згорнули свою діяльність, чоловіки поїхали захищати країну, а сюди приїхали за прихистком і допомогою люди із постраждалих регіонів. Болісно вдарила по мешканцях громади й реформа лісової галузі, залишивши їх без роботи, а місцевий бюджет – без звичних надходжень. У результаті цього року бюджету громади стає все складніше покривати свої потреби.

– Чи не щодня в Україні змінюється законодавча база, а з нею – нові вимоги та норми, які ми змушені виконувати і дотримуватися. Однак профінансувати всі нагальні потреби самотужки наша невелика громада не в змозі, – розповідає голова Усть-Путильської громади Марія Ілюк. – Відповідно, шукаємо допомоги в міжнародних партнерів. Тому обладнання від Програми USAID DOBRE на загальну суму майже 250 тисяч гривень стало дуже вчасним і помічним для нас. 

У межах проєкту швидкого реагування Усть-Путильська громада отримала ноутбуки, інверторні генератори, портативні зарядні станції, глибинний насос, а також драбини, бензопили та вуличні подовжувачі для кожного старостату. Усе це обладнання допомагало громаді під час енергетичної кризи і надалі може використовуватися.

– Це обладнання дуже нас виручило, – каже голова місцевої ГО «Злагода» Антоніна Скидан. – Генератори та ноутбуки тепер забезпечують безперебійну роботу нашого ЦНАПу, в якому щодня надаються десятки адміністративних послуг для мешканців. Портативні станції ми встановили в пунктах незламності в Розтоках та Усть-Путилі, щоби люди могли зарядити свої телефони під час відключень електроенергії чи очікуючи закінчення повітряної тривоги.

Запит на глибинний насос громада формувала для Усть-Путильської гімназії, зданої в експлуатацію за два тижні до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Однак невдовзі сталася надзвичайна ситуація в дитячому садочку в Розтоках, одному з найбільших сіл громади, – вийшла з ладу система опалення. Тож насос передали у дитсадок, завдяки чому проблему вдалося оперативно стабілізувати. 

– У цьому дитсадку дуже потрібен капремонт не тільки системи опалення, а й водопостачання та водовідведення, – пояснює Марія Ілюк. – Допоки ми вишукуємо можливість здійснення таких дороговартісних робіт, насос виручає, щоби заклад не припиняв роботу. Це дуже важливо для дошкільнят і їхніх працюючих батьків.

Задоволені отриманим обладнанням і старости округів. Драбини потрібні їм для виконання різного роду ремонтних робіт, бензопили – для заготівлі дров на зиму, адже всі заклади гірської громади обладнані твердопаливними котлами або пічним опаленням. А вуличні подовжувачі, яким не страшні жодні погодні умови, використовують під час розпилу дров для заготівлі біля закладів, пояснює Антоніна Скидан.  

Попри фінансові виклики, в громаді не опускають рук і шукають можливості для розвитку. Вже зараз проводяться консультації із фахівцями Програми USAID DOBRE зі створення пекарні в селі Підзахаричі, а в Розтоках почали підготовчі роботи для молодіжного простору. Також цього року в Усть-Путильській громаді з допомогою Програми USAID DOBRE планують облаштувати відкриті спортивні простори та зміцнити матеріально-технічну базу спортзалів у школах.

Контакти

Коментарі

  •   Пiдписатися на новiЩоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.