У січні 2019 році на сторінці у facebook «Сторіччя Медвинського антибільшовицького повстання» опублікували перший допис про події 1919–1922 років на Медвинщині. З цієї події ми відраховуємо початок діяльності ініціативи. За цей час знято не один документальний фільм, створено сайт, ютуб-канал, започатковано і проведено Літературний конкурс імені Івана Дубинця, проведено низку меморіальних вечорів, презентацій виставок, зрештою, щорічних відзначень річниці Медвинського повстання. Усе це допомагає повернути з забуття людей, які боролися за незалежну Україну вже понад століття тому та скористатися їхнім досвідом у протистоянні росіянам-окупантам тепер.
У цій публікації хочемо згадати, що подарував нам минулий 2023 рік.
Вихід довгоочікуваної книжки «Медвинське повстання у фактах, постатях, спогадах». Це збірка спогадів, документів, фотографій, яку упродовж трьох років упорядковували краєзнавці Марина Гогуля і Петро Гогуля. Увесь тираж книжки розкупили за кілька місяців.
Її презентація відбулася у просторі Національного музею Революції Гідності 8 квітня. Під час неї відбувся концерт гурту «Хорея Козацька» (у складі Тараса Компаніченка, Святослава Силенка, Максима Бережнюка), виступили упорядники книжки Марина Гогуля і Петро Гогуля, дослідники визвольного руху Роман Коваль, Наталка Позняк-Хоменко, син Героя Небесної Сотні Ігор Кульчицький, гості заходу Григорій Салата з Медвина, Микола Шинкарук. Модерувала захід Катерина Сіроштан.
Було ще кілька менших презентацій в Українському кризовому медіацентрі, Богуславському фаховому гуманітарному коледжі імені Івана Нечуя-Левицького, Медвинському будинку культури під час відзначення 120-ї річниці з Дня народження Івана Дубинця.
Вулична банерна виставка «Лицар правди Іван Дубинець». На двох полотнищах розказано про життя громадсько-політичного діяча, геолога, письменника, літописця Медвинського повстання, публіциста в Україні за часів УНР, СССР та в екзилі – Західній Німеччині і США.
Виставку разом з однойменною брошурою презентували в Медвинському будинку культури до 120-річчя Івана Варфоломійовича, яке було 30 квітня. Вона прикрашала фасад сільського клубу упродовж минулого року.
Вулична банерна виставка «Бражники – майстри українського костюма». На її восьми банерах розповідається про історію костюмерів Федора й Олександри, з Медвина, які США упродовж 40 років шили для українських хорових, танцювальних колективів, театрів і фільмів костюми й декорації, підтримували український визвольний рух та таємно привезли книжку Івана Дубинця «Горить Медвин» в рідне село.
Виставку презентовано разом з брошурою у просторах Музею історії Богуславщини, Миронівського краєзнавчого музею, під час благодійного заходу «Портал крізь століття: Старосвітський Богуслав». У 2024 році плануються презентації в Медвині та в Білій Церкві.
Автори виставки – Марина Гогуля й Віталій Ніщименко. Організатори – освітня ініціатива «Медвин. Повстання», ГО «Навколо Нас. UA», Богуславський волонтерський штаб.
Документальний фільм «Олександр Василенко. Новітній Герой». Стрічка, знята Віталієм Ніщименком і спродюсована Мариною Гогулею, розповідає про життя українського військового добровольця, учасника Помаранчевої Революції та Революції Гідності з Медвина, Олександра Василенка. 6 серпня 2014 року боєць 72 окремої механізованої бригади Збройних сил України загинув під час ворожого обстрілу. Це був перший медвинець, який віддав життя, боронячи нашу землю від російських окупантів в російсько-українській війні.
Презентація фільму відбулася у Медвині 4 серпня. Під час заходу зібрали 3200 гривень допомоги українським військовим.
Відзначення річниці Медвинського повстання. 2023 року відзначення припало на 19 серпня і вже традиційно відбувалося на території Міністерської школи, в якій навчався літописець Медвинського повстання Іван Дубинець. Під час заходу відбувся концерт бандуриста і барда Святослава Силенка, гутірка про медвинського фотографа і повстанця Савку Яременка за участі медвинських дослідників Сергія Салати, Петра Гогулі, Марини Гогулі. Ведучою заходу була Катерина Сіроштан.
У день відзначення річниці Медвинського повстання відбулася екскурсія новим маршрутом – медвинськими місцями Івана Дубинця. А також оголошення переможців ІІІ Літературного конкурсу імені Івана Дубинця, імена яких назвали родичі Івана Варфоломійовича Ангеліна Остапенко, Анна Павлюченко, Ольга Самсоненко.
Також під час заходу медвинські і богуславські волонтери зібрали 25 071 гривню на потреби наших військових.
ІІІ Літературний конкурс імені Івана Дубинця. Цього року в ньому взяли участь 24 учасники з 12 областей України. А переможцями стали Валерія Матвієнко з с. Гатне на Київщині, Оксана Геращенко з Коростеня на Житомирщині, Олександра Дудко з с. Дибинці на Київщині. Переможці отримали грошовий і книжковий призи, а також дипломи. У кінці січня 2024 року оголосимо IV Літературний конкурс імені Івана Дубинця.
Експедиції селами Медвинщини, Богуславщини, Таращанщини. Цього року ми об’єднали зусилля з богуславською ГО «Навколо Нас. UA» та разом збирали фольклор, спогади про давнину у низці сіл по обидва боки річки Рось. Влітку-восени 2023 року відвідали Медвин, Щербашенці, Розкопанці, Москаленки, Чайки, Туники, Круті Горби, Богуслав та записали розкішний відеоматеріал зі свідченнями, якими ділитимемося на ютуб-каналах громадської організації та нашої ініціативи. Також ми записали інтерв’ю з онукою старшого брата Івана Дубинця Луки Дубини Олександрою Гармаш.
Збереження Міністерської школи. Восени минулого року у приміщенні Міністерської школи в Медвині 1910 року побудови, яка по-праву вважається пам’яткою історії села, але перебуває в аварійному стані, комунальним підприємством «Медвин-інвест» на звернення нашої освітньої ініціативи і небайдужих мешканців Медвина встановлено підпірні колони біля стіни, яка найбільше руйнується. Завдання колон – підтримувати дах будівлі у разі руйнування стіни. Ще навесні 2023 року будівлю вдруге відвідали фахівці-реконструктори ТОВ «Реставраційно-технологічний центр» (м. Київ), які накреслили план дій для збереження пам’ятки історії.
Перед відзначенням річниці Медвинського повстання активісти освітньої ініціативи і люди доброї волі провели толоку біля школи. На жаль, час грає проти цього будинку і проти нашої історичної пам’яті, тому ми продовжуємо привертати увагу до стану будинку.
3D-модель Міністерської школи в Медвині. У серпні 2023 року Андрій Яровий, геодезист і технічний директор «Україна Інкогніта» зробив півтори тисячі знімків з землі і повітря і виготовив 3D-модель будинку на вулиці Зарічок, 68, а також ортофотозображення фасадів з розмірами та висотними відмітками. Це все дозволяє зафіксувати оригінальний вигляд будинку та дотримуватися його при реконструкції. А також розробити віртуальні екскурсії будинком та Медвином загалом.
Про виклики, перед якими стоїть освітня ініціатива «Медвин. Повстання», та можливості розмірковує її співзасновниця Марина Гогуля: «Хоча все менше лишається живих людей, котрі пам’ятають учасників антибільшовицького повстання чи чули про них від їхніх родичів, тема борців за незалежність України не відпускає. 2024 рік починаємо з серії публікацій про учасників ОУН на Медвинщині і Богуславщині та з опрацювання великого пласта документів з Галузевого державного архіву Служби безпеки України. Є матеріали про Міністерську школу, з яких можна створити окремий освітній проєкт. Є наші новітні Герої, про яких потрібно, щоб не забули».
Освітня ініціатива «Медвин. Повстання» дякує усім, хто підтримував і продовжує підтримувати наші проєкти зі збереження історичної пам’яті українського народу. Ми дуже цінуємо вашу допомогу, підтримку, добре слово. У війну зберігати те, що втрачається, ніяк не легше. Хочемо розумно користуватися часом і силами, щоб передати наступним поколінням те, що належить нашому народу.
Коментарі