Дотримання правил експлуатації електромереж та електрообладнання – ще одна важлива умова для безпечного перебування людей у сховищах під час повітряних тривог або надзвичайних ситуацій. Законодавчі акти та технічні інструкції вимагають низку вимог до прокладання кабелів та освітлення укриттів, використання резервних джерел енергії та електроприладів.
Що необхідно знати про електробезпеку, як запобігти електротравмам і надати необхідну допомогу, – розглядали під час тренінгу «Використання резервних джерел електропостачання та електроприладів на об’єктах цивільного захисту населення». Захід відбувся 5 грудня 2023 р. у Прилуцькій міській раді для 29 фахівців/фахівчинь комунальних та бюджетних установ міста Прилуки, відповідальних за споруди цивільного захисту. Його провів Сіверський інститут регіональних досліджень в межах проєкту «Локації безпеки для цивільного населення Прилуцької громади Чернігівської області» за підтримки програми “Український фонд швидкого реагування” (URRF), яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США.
З вітальним словом до учасників та учасниць заходу звернувся заступник міського голови Сергій Чміль, підкресливши актуальність тематики навчання, особливо в умовах відключень електрики та нестабільної роботи електромереж, зумовлених атаками рф на енергосистему України. Зростає ризик пошкоджень та знищення електрообладнання, а отже, необхідно бути готовим до дій у нештатних ситуаціях та застосування резервних джерел живлення.
З учасниками тренінгу працював Андрій Шевчик – майстер виробничого навчання навчально-курсового комбінату АТ «ЧЕРНІГІВОБЛЕНЕРГО». Тренер звернув увагу присутніх на чинні вимоги законодавства до монтажу та утримання електромереж в укриттях, систем освітлення, експлуатації резервних енергетичних установок (дизель-генераторів), обов’язкову наявність заземлення електросистем та електрообладнання. Також, тренер наголосив на необхідності огородження та маркування потенційних зон ураження електричним струмом.
Подальша мова йшла про причини та види електротравм (електричні опіки, електричні знаки, пошкодження внутрішніх органів тощо), про найбільш поширені випадки травмування людей в місцях пошкоджень електропередач, обривів дротів та правила вивільнення людини з-під електричного струму. Під час наочної демонстрації фахівці та фахівчині мали нагоду побачити вплив струму на організм людини. Спільно з тренером вони відпрацювали способи надання домедичної допомоги людям, які зазнали ураження електрострумом.
Учасники тренінгу цікавилися, які документи мають бути у відповідальних осіб, як має бути зроблене заземлення електромереж та електроприладів. Особливо актуальними, на їхню думку, стали рекомендації щодо безпечного порятунку людей, які потрапили під дію електроструму, правил роботи з електричними розподільчими щитами, резервними джерелами живлення та дотримання норм електробезпеки під час перебування людей в спорудах цивільного захисту.
«Безпека людей в укриттях – це головне. Участь у тренінгу та отримані знання спонукають звернути прискіпливішу увагу на стан електроустаткування в наших спорудах цивільного захисту. Один з ризиків ураження електрострумом в тому, що його не можна побачити або відчути на запах. Вихід – своєчасний догляд і обслуговування електромереж та електроприладів. Ми вдячні за практичний досвід, настанови з електробезпеки, порятунку постраждалих від електротравм. Це дозволить уникнути непотрібних ризиків у подальшій роботі та бути готовим до дій в екстремальних ситуаціях», – підкреслила учасниця тренінгу, завідувач господарством ДНЗ № 28 м. Прилук Ольга Черненко.
В рамках проєкту «Локації безпеки для цивільного населення Прилуцької громади Чернігівської області», що імплементується за підтримки програми “Український фонд швидкого реагування”, яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США, серед іншого закуплене обладнання для 23 споруд цивільного захисту м. Прилуки.
Коментарі