Командна робота завжди є важливою складовою успіху в будь-якому проєкті чи організації. Однак для досягнення найкращих результатів команді необхідно спиратися на такі ключові цінності, як психологічна безпека та довіра.
Термін «психологічна безпека» був запропонований професоркою Гарвардської школи бізнесу Емі Едмонсон, яка вивчає ефективність команд. Дослідження показують, що ця безпека є ключовим елементом, який відрізняє найпродуктивніші команди від інших. Важливо розуміти, що психологічна безпека в команді дозволяє наступне:
Вільно висловлюватись.
Почуватись впевнено.
Не боятись помилок.
Охоче працювати над своїми зонами розвитку.
Шукати, а не уникати комунікації.
Пропонувати, а не «ховатись».
Зростати, надихатись, а не вигоряти.
Легко, вільно, щиро надавати зворотний зв’язок.
Довіра — ще одна важлива цінність, яка визначає успіх команди. Вона, як клей, з’єднує різних людей в команду, де кожен доповнює і підсилює інших. Щоб побудувати довіру в команді, необхідно дотримуватися базових принципів:
Регулярно встановлювати якісну комунікацію.
Бути впевненим та послідовним.
Допомагати та поважати колег.
Визнавати помилки та працювати над тим, щоб слова не розходилися з діями.
Довіра — не щось постійне та стале. Це процес, який вимагає уваги, дбайливості та обережності. Вона дарує команді безпеку, надію та можливість досягати найкращих результати. Створення середовища довіри всередині команди є виразом турботи про людей.
Даміен Хупер-Кемпбел, перший директор еВау з питань різноманіття, стверджує, що в кожної людини є свої кола довіри, куди потрапляють люди, які заслуговують право бути там. Але на роботі ми можемо проводити багато часу в оточенні колег і до пуття не знати їх. Організації повинні сконцентрувати свою увагу на розширенні кіл довіри, допомагаючи людям говорити про важливе та взаємодіяти, що дозволить їм більшою мірою довіряти один одному.
Чарльз Фельтман у своїй книзі The Thin Book of Trust стверджує, що в основі довіри закладені такі чотири елементи:
Щирість: людина дійсно має на увазі те, що говорить, і діє відповідно до цього.
Надійність: людина незмінно виконує обіцянки.
Компетентність: людина чітко розуміє, що вона може, а що — ні.
Піклування: людина розуміє позицію «ми» та піклується про ваш інтерес, як свій.
А професорка Хьюстонського університету Брене Браун називає сім елементів побудови довіри — BRAVING:
Boundaries — Межі дозволеного. Визначаємо для себе межі дозволеного і говоримо про це іншим. Поважаємо чужі межі.
Reliability — Надійність. Робимо те, що пообіцяли, але ніколи не даємо обіцянок, які не можемо виконати.
Accountability — Відповідальність. Беремо на себе відповідальність за свої помилки, робимо все, що можемо, щоб їх виправити.
Vault — Чужі таємниці. Зберігаємо чужі таємниці, тому що вони нам не належать;
Integrity — Порядність. Сповідуємо свою систему цінностей, слова не розходяться зі справами.
Non-judgment — Незасудження. Можемо просити те, що нам потрібно, говорити про свої почуття, не засуджуючи інших.
Generosity — Доброзичливість. Намагаємось доброзичливо трактувати наміри, слова, вчинки інших людей.
Корпорація Google — один із прикладів, який ілюструє важливість психологічної безпеки та довіри в команді. Ця компанія зрозуміла, що побудова таких цінностей є фундаментальною для досягнення високих результатів.
У Google заміряють психоемоційну «температуру», яка є в організації та кожній команді. Внутрішні дослідження показали, що психологічна безпека стоїть на першому місці для командної ефективності. Це наштовхнуло корпорацію створити індивідуальний гайд для лідерів та членів команд щодо того, як підтримувати необхідні довіру та безпеку у командах на вербальному та невербальному рівнях.
У Фонді «СпівДія» об’єдналися ____ волонтерів. Хоча всі ми займаємося важливими справами і маємо багато спільного на рівні світогляду, наша команда складається з людей різного віку та професійного досвіду. Тому постійно працюємо над побудовою спільних для всього колективу цінностей, створенням середовища довіри та підтримки колег.
До прикладу, нещодавно проводили спеціальне навчання команди в межах Програми «Спільнодія», яка виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень і ГО «Разом проти корупції» за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Під час дводенної тренінгової сесії розглядали безпекові аспекти волонтерської діяльності, розповідали про довіру та її роль у розвитку потенціалу окремої людини та команди. Завдяки авторській грі з командотворення U-Team, ми запустили індивідуальну та колективну рефлексію щодо роботи в команді; проаналізували фактори, що пришвидшують та гальмують команди, налагодили атмосферу довіри та безпеки й сформували почуття приналежності. Нам вдалося підняти на новий рівень командну взаємодію, комунікацію, якість та швидкість прийняття рішень і досягнення цілей.
Психологічна безпека та довіра — ті ключові цінності, що допомагають командам досягти найкращих результатів. Вони створюють сприятливий клімат для спільної роботи, де кожен член команди відчуває себе важливим. Ці цінності потребують постійного вдосконалення та уваги, але вони варті зусиль, оскільки закладають основу для досягнення успіху та високих результатів.
Думки, викладені у цьому матеріалі, не обов’язково відображають позицію організацій-партнерів консорціуму та Європейського Союзу.
Коментарі