bg-img bg-img bg-img
Увiйти в ГУРТ
Забули пароль?

Ще не з нами? Зареєструйтесь зараз

Рішення МСЕК не дорівнює непридатності до військової служби
22.08.2023

Для того, щоб зʼясувати чи може військовослужбовець звільнитися із військової слжби під час воєнного стану у звʼязку із незадовільним здоровʼям, нам необхідно звернутися до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв’язку з виконанням ними конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

ВЛК та МСЕК

Відповідно до пп. “б” п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України ”Про військовий обов’язок і військову службу” військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.

Тобто, єдиною підставою звільнення із військової служби за станом здоровʼя є - висновко (постанова) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.

Слід відзначити, що порядок проходження медичної комісії військовослужбовцями передбачений Положеням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, який затверджений Наказом Міністра оборони України 14.08.2008  №402.

Як зазанчається в п.1.1 Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов’язаних, установлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

В свою чергу порядок проходження ВЛК діючими військовими передбачений пунктом 6 “Медичний огляд військовослужбовців” Розділу 2 “Медичний огляд”. Окрім цього відповідний розділ містить пункт 20 “Постанови ВЛК” та пункт 22 “Оформлення постанов ВЛК”.

Таким чином можна виділити, що військовослужбовець звільняється із військової служби у випадку наявності висновку ВЛК про непридатність до військовослужби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.

А чи може військовий якому встановли групу інвалідності, наприклад ІІ групу у звʼязку з пораненням, звільнитися із служби?

Звісно ми вже розуміємо підстави для звільнення, а тому можемо ствердно сказати, що ні, не може, адже висновок про встановлення гурпи інвалідності встановлю МСЕК, а не ВЛК, а окрім цього, МСЕК немає поновжень встановлювати ступінь придатності до військової служби.

Слід відзначити, що особи, які мають встановлену законом групу інвалідності можуть мати відстрочку від призову під час мобілізації, однак з моменту зарахування такої особи до складу ЗСУ вона немає правових підстав бути звільненню зі служби, адже як ми загадували вище, Закон України ”Про військовий обов’язок і військову службу” дає право на звільнення за станом здоровʼя тільки у випадку наявності висновку ВЛК, а не МСЕК чи іншого органу системи охорони здоровʼя.

Матеріал підготовлений юристами Громадського центру правосуддя у Хмельницькому, який заснований Ukrainian Coalition for Legal Aid (Всеукраїнською коаліцією з надання правової допомоги).

Контакти

  • адреса Громадського центру: провулок Військоматський
  • 4 (2 поверх)
  • також ми чекаємо на ваші звернення за телефоном (0382) 720 19 55 та на електронну пошту: [email protected].

Коментарі

  •   Пiдписатися на новi



Щоб розмістити свою новину, відкоментувати чи скопіювати потрібний текст, зареєструйтеся та на портал.