У висновках зазначено, що неспровокована, невиправдана та незаконна збройна агресія росії проти України та її спроби силою змінити архітектуру європейської безпеки суперечать міжнародному правопорядку та демократичним засадам європейського політичного, соціального та економічного порядку. Тому ЄС і Рада Європи повинні посилити свої відносини як в якісному, так і в кількісному плані. У цей час надзвичайно важливо підтримувати єдність, підтверджувати важливість наших спільних цінностей і принципів, а також зміцнювати роль Ради Європи як орієнтира для просування та підтримки прав людини, демократії та верховенства права в Європі.
У контексті економічних і соціальних прав найближчі два роки ЄС планує працювати спільно з Радою Європи над дотриманням та захистом прав людини відповідно до Європейської соціальної хартії та переглянутої Європейської соціальної хартії (яка ратифікована Україною), які приділяють особливу увагу правам осіб старшого віку, жінок, дітей, людей з інвалідністю та трудових мігрантів.
Основні напрями співпраці в цій сфері будуть зосереджені на просування гідної праці для всіх і, зокрема, на реалізації політики нульової терпимості до дитячої праці та викоріненні примусової праці; стримуванні нерівності шляхом подолання бідності та соціального виключення, просуванні універсального доступу до соціального захисту та недискримінаційного доступу до соціальних послуг; соціальному діалозі; праві на безпечні та здорові умови праці для всіх, а також на сфері праці, вільній від насильства та залякувань тощо.
Співпраця з Радою Європи щодо просування соціальних прав також полягає у залученні Ради Європи до участі у форумах, що проводяться двічі на рік, для моніторингу виконання зобов’язань, прийнятих на Соціальному саміті ЄС у Порту у 2021 році. ЄС також сприятиме ефективному впровадженню переглянутої Європейської соціальної хартії і протоколів до неї, а також з інтересом стежитиме за поточним процесом реформування, спрямованим на вдосконалення системи переглянутої Європейської соціальної хартії (п. 29).
Також у висновках Ради ЄС зазначено готовність продовжувати підтримувати діяльність Часткових угод Ради Європи та спеціалізованих органів, створених відповідно до цих угод, зокрема Європейського комітету з соціальних прав (п. 9).
Європейський Союз також продовжуватиме підтримувати зусилля Ради Європи щодо прав мігрантів і біженців, приділяючи особливу увагу жінкам і особам, які перебувають у вразливому становищі, зокрема дітям без супроводу, ЛГБТІ, особам з інвалідністю або тим, хто стикається з дискримінацією чи насильством (п. 22).
Рада Європи визнає, що захист соціальних прав є фундаментом для розбудови демократії в усіх державах-учасницях. В ухваленому Плані дій Ради Європи для України 2023-2026 «Стійкість, Відновлення та Реконструкція» важливим пріоритетом є належний соціальний захист для населення, що постраждало від війни: внутрішньо переміщених осіб, осіб старшого віку, дітей, людей з інвалідністю та вразливих груп осіб. На наступні два роки в межах проєкту «Посилення соціального захисту в Україні» Рада Європи вже запланувала всебічну підтримку для підвищення рівня соціальних прав та соціального захисту вразливих осіб в Україні, включно з населенням, що постраждало від війни. Йдеться про експертну, інституційну підтримку та навчання українських органів державної влади для реформування соціально-орієнтованогозаконодавства та політик, створення безбар’єрного простору в Україні, подолання бідності та боротьби з соціальним виключенням в Україні, а також підвищення обізнаності про соціальні права та механізми їхнього захисту серед національних та місцевих органів влади, надавачів та отримувачів соціальних послуг, суддів, викладачів, адвокатів, студентів та школярів.
Стежте за новинами проєкту Ради Європи у Фейсбуці.
Коментарі