Налагоджені зв’язки, відпрацьована система надання послуг, сталі механізми допомоги, - на жаль, всі інструменти подолання епідемії ВІЛ в Україні зазнали ушкоджень через агресію росії. Зберегти життя і здоров’я громадян, що живуть з ВІЛ, та представників уразливих груп під час війни, - саме на це були спрямовані зусилля громадських об’єднань, неурядових та державних організацій після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Як Україна далі долатиме епідемію ВІЛ в умовах війни, зруйнованої інфраструктури та маючи понад 8 мільйонів внутрішньо переміщених осіб?
Певна кількість людей, які живуть з ВІЛ та представників ключових груп населення сьогодні несуть службу в лавах Збройних Сил України, проте механізми надання їм послуг наразі відсутні.
Запитань залишається більше, ніж відповідей. Навіть після шести місяців війни в регіонах, у першу чергу, прифронтових, відсутні плани подальшої діяльності в умовах війни та заходів, які будуть необхідні для забезпечення потреб організацій та клієнтів протягом зими, з урахуванням енергетичної та економічної кризи.
Якою має бути стратегія подолання ВІЛ в умовах воєнного стану та післявоєнної відбудови, - над цим викликом працювали близько 80 учасників Форуму, серед яких - представники та представниці 39 неурядових організацій, що активно діяли з початку війни.
Розповідаємо про результати роботи Форуму громадських ініціатив, де були представлені програми відновлення профілактики та лікування ВІЛ в умовах війни.
На сьогодні План відновлення послуг із профілактики, діагностики і тестування, супроводу та лікування ВІЛ, ТБ, вірусних гепатитів В і С та послуг замісної підтримувальної терапії в Україні передбачає:
Пріоритети державного сектору зараз переорієнтовані на військові потреби, і, як наслідок, існує істотний ризик зменшення або припинення державного фінансування програм з діагностики, профілактики та лікування ВІЛ, а також медичних та соціальних послуг для людей, які живуть з ВІЛ та для інших ключових груп населення.
Окрім того, діагностика, профілактика та лікування ВІЛ, туберкульозу та вірусних гепатитів наразі не є частиною загальнонаціонального плану відбудови країни на післявоєнні роки. На фоні тяжкої гуманітарної катастрофи потреби людей, які живуть з ВІЛ, та ключових груп населення не входять до порядку денного державних структур.
Що команда menZDRAV Foundation пропонує для Плана відновлення та вирішення викликів найближчим часом, читайте за посиланням:
https://menzdrav.org/vil-poslugi-pid-chas-vijni-v-ukrayini
Коментарі